Macierzanka tymianek

Thymus vulgaris

Pokrój:
kępiasty zadarniający
Wysokość:
20-30 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Compactus' 'Silver Posie' 'Deutscher Winter'

Macierzanka jest rodzajem botanicznym, do którego należy około 300 gatunków roślin leczniczych i przyprawowych z rodziny jasnotowatych (wargowych). Przeważnie pochodzą z regonu Morza Śródziemnego, częściowo także z północnej i zachodniej Afryki oraz Azji. Wszystkie części tej byliny intensywnie pachną, ponieważ zawierają wiele olejków eterycznych i garbników. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa thymos = siła, odwaga. Greccy wojownicy po bitwie brali wzmacniającą kąpiel tymiankową. Macierzanka tymianek trafiła przez Alpy do klasztorów Benedyktynów, a potem do zwykłych ogrodów.

Macierzanka tymianek - jak wygląda?

Macierzanka tymianek jest krzewinką dorastająca do 10-40 cm wysokości. Gałązki są wzniesione albo pokładające się, czworoboczne, zdrewniałe i krótko owłosione. Naprzeciwlegle ustawione liście są siedzące albo krótkoogonkowe, jajowate o długości do 12 mm i szerokości do 5 mm. Górna powierzchnia jest zabarwiona na szarozielono, a dolna filcowata, biaława. Charakterystyczne jest podwinięcie liści z obu stron.

Kwiaty macierzanki

Małe kwiaty są zebrane w nibyokółki, tworząc cylindryczne główki na końcach gałązek. Kwiatki są zygomorficzne (jedna płaszczyzna symetrii), dzwonkowe i dwuwargowe. Dolna warga ma trzy szerokie działki, górna – dwie. Kwiaty są różowe do liliowego.

Jak stosować tymianek w ogrodzie?

Macierzanka tymianek nadaje się doskonale do uprawy w ogródkach ziołowych z innymi ziołami, jak lawenda, rozmaryn, cząber albo inne gatunki macierzanki. Wbrew częstym twierdzeniom macierzanka tymianek nie znosi towarzystwa majeranku, ale dobrze godzi się z sąsiedztwem innych roślin śródziemnomorskich. Wiele odmian macierzanki tymianku nadaje się do ogrodów skalnych, śródziemnomorskich i wrzosowych.

Komentarze