Lilak pospolity
Syringa vulgaris
Lilak pospolity bywa potocznie nazywany bzem lilakiem, co jednak wprowadza pewne nomenklaturowe zamieszanie. Pod względem botanicznym bowiem lilak należy do rodziny oliwkowatych, a bez do rodziny piżmaczkowatych, czyli nie ma miedzy nimi żadnego pokrewieństwa. Pierwotną ojczyzną lilaka pospolitego był obszar od środkowej Albanii do północnej Rumunii. Swoją karierę w europejskich ogrodach rozpoczął w 1560 roku, kiedy został przywieziony z Konstantynopola do Wiednia. Prawdziwą popularność zyskał jednak dopiero w połowie XIX wieku, po wyhodowaniu wielu hybryd i odmian.
Lilak pospolity, czyli bez lilak
Lilak pospolity rośnie jako krzew zrzucający jesienią liście albo małe drzewo o wysokości od 2 do 6 m. Okrągłe gałęzie mają korę w kolorze brązowym albo brązowozielonym. Na pniu i starszych gałęziach kora ma podłużne pęknięcia. Liście ustawione naprzeciwlegle są ciemnozielone, mają długość od 5 do 12 cm i ogonki liściowe 1 do 3 cm. Sercowate blaszki liściowe są całobrzegie i ostro zakończone.
Kiedy bez lilak kwitnie?
Okres kwitnienia rozpoczyna się zwykle w maju, a regionach o korzystniejszym, cieplejszym klimacie już w kwietniu. Korona kwiatu jest czteropłatkowa. Mocno i przyjemnie pachnące kwiaty są zebrane w wiechy o długości 15 cm i więcej. Kolor kwiatów może być, w zależności od odmiany, niebieski, fioletowy, czerwonawy albo biały.
Zastosowanie bzu w ogrodzie
Bez lilak jako krzew ozdobny może w ogrodzie pełnić zarówno rolę solitera, jak i być częścią nasadzeń grupowych. Niektóre odmiany nadają się na kwiaty cięte.
Komentarze