Lilak pospolity

Syringa vulgaris

Pokrój:
krzewiasty miotlasty
Wysokość:
2-6 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Andenken an Ludwik Spath' 'Charles X' 'Congo' 'Marie Legraye' 'Primrose' 'Sensation'

Lilak pospolity bywa potocznie nazywany bzem lilakiem, co jednak wprowadza pewne nomenklaturowe zamieszanie. Pod względem botanicznym bowiem lilak należy do rodziny oliwkowatych, a bez do rodziny piżmaczkowatych, czyli nie ma miedzy nimi żadnego pokrewieństwa. Pierwotną ojczyzną lilaka pospolitego był obszar od środkowej Albanii do północnej Rumunii. Swoją karierę w europejskich ogrodach rozpoczął w 1560 roku, kiedy został przywieziony z Konstantynopola do Wiednia. Prawdziwą popularność zyskał jednak dopiero w połowie XIX wieku, po wyhodowaniu wielu hybryd i odmian.

Lilak pospolity, czyli bez lilak

Lilak pospolity rośnie jako krzew zrzucający jesienią liście albo małe drzewo o wysokości od 2 do 6 m. Okrągłe gałęzie mają korę w kolorze brązowym albo brązowozielonym. Na pniu i starszych gałęziach kora ma podłużne pęknięcia. Liście ustawione naprzeciwlegle są ciemnozielone, mają długość od 5 do 12 cm i ogonki liściowe 1 do 3 cm. Sercowate blaszki liściowe są całobrzegie i ostro zakończone.

Kiedy bez lilak kwitnie?

Okres kwitnienia rozpoczyna się zwykle w maju, a regionach o korzystniejszym, cieplejszym klimacie już w kwietniu. Korona kwiatu jest czteropłatkowa. Mocno i przyjemnie pachnące kwiaty są zebrane w wiechy o długości 15 cm i więcej. Kolor kwiatów może być, w zależności od odmiany, niebieski, fioletowy, czerwonawy albo biały.

Zastosowanie bzu w ogrodzie

Bez lilak jako krzew ozdobny może w ogrodzie pełnić zarówno rolę solitera, jak i być częścią nasadzeń grupowych. Niektóre odmiany nadają się na kwiaty cięte.

Komentarze