Judaszowiec płaczący

Cercis canadensis 'Ruby Falls'

Pokrój:
Wysokość:
2-4 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:

Nazwa i pochodzenie

Judaszowiec jest rodzajem roślin z rodziny bobowatych, jednak pośród dziesięciu gatunków tego rodzaju na próżno by szukać „judaszowca płaczącego”. Mówiąc o judaszowcu płaczącym właściciele ogrodów mają z pewnością na myśli odmianę judaszowca kanadyjskiego ‘Ruby Falls’ o zwisających łukowato gałęziach, czyli o malowniczym „płaczącym” pokroju. Chociaż gatunek pochodzi ze wschodniej i południowo-środkowej Ameryki Północnej, dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Jedynie młode rośliny zaleca się okrywać na zimę.

Jak wygląda judaszowiec kanadyjski?

Judaszowiec kanadyjski ‘Ruby Falls’ ze swoimi ciemnoczerwonymi, połyskującymi liśćmi stanowi niezwykle efektowną ozdobę każdego ogrodu. Rośnie jako dobrze rozgałęziony krzew ze zwisającymi gałęziami, osiągając wysokość 200 do 400 cm przy szerokości korony 150 do 350 cm. Roczne przyrosty wynoszą 10 do 25 cm. Przed rozwojem liści, w kwietniu albo maju, pojawiają się na krzewie wspaniałe, intensywnie purpuroworóżowe kwiaty. Niczym motyle siedzą ciasno skupione na pniu i zwisających pędach i gałązkach. Przez długi czas judaszowiec jest całkowicie obsypany kwiatami. Nie tylko motylkowe kwiaty stanowią o niezwykłej wartości ozdobnej tej rośliny. Także liście dodają jej niepowtarzalnego uroku: mają sercowaty kształt i lśniący, bordowy kolor. Rozwijają się po okresie kwitnienia, a jesienią przybierają barwę czerwonawopomarańczową.

Judaszowiec płaczący - zastosowanie

Judaszowiec płaczący ‘Ruby Falls’ nadaje się doskonale do roli solitera. Potrzebuje przestrzeni, aby swobodnie rozwijać się na wysokość i szerokość. Barwa liści sprawia, że krzew preferuje stanowiska słoneczne do półzacienionych. Dobrze rośnie również w pełnym cieniu. Najlepiej czuje się w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu wystawionym na południe. Gleba powinna być piaszczysta do gliniastej i dobrze przepuszczalna. Kwasowość powinna być neutralna albo lekko zasadowa. Nie lubi ani kwaśnej gleby, ani zbyt mokrej. Jako roślina motylkowa, judaszowiec tworzy symbiozę z bakteriami, które umożliwiają mu korzystanie z azotu atmosferycznego.

Komentarze