Porady

Mech do akwarium – jaki wybrać? Rodzaje

0 (0 opinii)

Mchy wodne już dawno zadomowiły się na dobre w akwarystyce. Początkowo były przeważnie traktowane jako podłoże do składania przez ryby ikry. Z czasem zdobyły trwałe miejsce w uprawie akwariowej. Wierne wzorcom z natury – omszonym drzewom i skałom – nadają dekoracjom bardzo mistyczny, dziki i naturalny charakter.

Zastosowanie mchu w akwarium

  • Pozytywny wpływ mchu na jakość wody – Mchy tworzą w akwarium niewiarygodnie wielką powierzchnię, na której mogą się osiedlać bakterie nitryfikacyjne. Ponieważ bakterie wspomagają obniżanie poziomu szkodliwych związków chemicznych w wodzie, mchy mają więc pośrednio bardzo pozytywny wpływ na jakość wody.
  • Mchy jako podłoże dla ikry – Bardzo popularne gatunki jak danio perłowy  (Danio margaritatus) albo lśniącooczka Normana (Poropanchax normani) często składają swoje jaja po prostu luźno w roślinach o drobnych liściach. Ponieważ dorosłe i półdorosłe osobniki wielu gatunków ryb są zajadłymi drapieżnikami podczas tarła, w zbiorniku wodnym pojawia się z reguły niewiele młodych ryb (jeśli w ogóle). Optymalne są w takim wypadku wolno leżące w akwarium kępy mchu, na przykład Lomariopsis, Taxiphyllum Barbieri albo Fontinalis antipyretica. Kiedy ryby złożą ikrę, mech wyjmuje się ostrożnie i przekłada do oddzielnego akwarium. Zwykle nie trzeba długo czekać, aż w wodzie zaczną pływać pierwsze młode rybki.

Wiele krabów jest wszystkożercami i nie odmówią sobie przekąski z delikatnych gałązek mchu.

  • Mech jako dekoracja – Porośnięte mchem skały i korzenie drzew to klasyczny widok w akwarium i wcale nie trudny do uzyskania. Większość mchów wytwarza korzenie czepne i samodzielnie trzyma się mocno kamieni i drewna. Od czasu do czasu trzeba zbyt długie pędy mchu przyciąć, aby zachować estetykę dekoracji. Odcięte pędy można wykorzystać do zazielenienia kolejnych obiektów w akwarium. Poduszki mchu dadzą się też z powodzeniem zastosować na pierwszym planie. Można je albo zwyczajnie położyć na dnie zbiornika, albo na mniejszych i większych płaskich kamieniach.  
Mech w akwarium
Olx
Mech w akwarium

Mocowanie mchu do kamieni i korzeni w akwarium

  • Wiązanie – W przypadku mchów, które rozwijają korzenie czepne, można zastosować nici bawełniane. Nici rozpuszczą się z czasem w wodzie, co jednak trwa na tyle długo, że mech zdąży się dobrze do podłoża przymocować. Jeśli ktoś nie chce ryzykować, albo zdecydował się na mech słabo mocujący się na drewnie i kamieniach, może wybrać cienką żyłkę nylonową. Zniknie później pośród pędów mchu i stanie się zupełnie niewidoczna. Wiązanie działa oczywiście również na płaskich kamieniach albo specjalnych płytkach ceramicznych.
  • Klejenie – Nie tak dawno odkryto, że szeroko stosowane w medycynie cyjanoakrylany mogą być bez problemu stosowane w akwariach. Tego rodzaju klej jest po utwardzeniu całkowicie odporny na wilgoć i absolutnie nietoksyczny. Ta metoda jest szczególnie przydatna do większych kamieni i korzeni, na których - ze względu na kształt – nici byłyby widoczne. Ponieważ klej cyjanoakrylowy twardnieje w kontakcie z wodą, materiały pokrywane mchem muszą być całkowicie suche. Dobrze jest przyklejać kawałki mchu długości 1-2 cm, które łatwiej jest rozmieścić, i które z czasem ładnie się rozgałęziają.   

Mchy w paludarium i akwaterrarium

Wiele krabów jest wszystkożercami i nie odmówią sobie przekąski z delikatnych gałązek mchu. W akwaterrariach i wilgotnych terrariach z mięsożernymi krabami da się jednak doskonale wykorzystać wiele gatunków mchów zarówno w części wodnej, jak i lądowej. Pięknie wygląda mech na przejściu z wody na ląd, ale też omszone kamienie robią efektowne wrażenie. Wysoka wilgotność powietrza stanowi dla mchów poważną zaletę. 

Poznaj popularne gatunki mchu do akwarium
Poznaj popularne gatunki mchu do akwarium

Popularne gatunki mchu do akwarium

  • Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri) – roślina, która może wzbogacić każde akwarium. Jest to szczególnie ważne, kiedy w akwarium żyją małe zwierzęta, które lubią wykorzystywać mech jako źródło pokarmu i kryjówkę. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest uważany za roślinę wytrzymałą, która potrafi się dostosować do różnych akwariowych warunków. Mech jawajski szybko rośnie, dobrze się rozgałęzia i tworzy korzenie czepne, którymi mocuje się do chropowatych powierzchni kamieni i drewna. Nie potrzebuje dużo światła i wytrzymuje szeroki zakres temperatur. Stanowi doskonałą kryjówkę dla ikry i narybku.

Mech płomienny (Taxiphyllum sp.) – forma gałązek przypomina płomienie, stąd nazwa.

  • Mech singapurski (Vesicularia dubyana) – nazwa gatunkowa była przez długi czas przypisywana niesłusznie mchowi jawajskiemu. Rośnie szybko, ma ciemnozielone gałązki tworzące charakterystyczne rozgałęzienia nierównej długości. Wymaga długiego okresu aklimatyzacji do nowych warunków, zanim zacznie rozwijać nowe pędy. Wyjątkowo dobrze rośnie w wysokich temperaturach, nawet przy 30°C. Doskonale nadaje się do akwariów z rybami ciepłolubnymi. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 24-30°C. Preferuje wodę miękką i lekko kwaśną, która powinna być przejrzysta, ponieważ w mętnej wodzie traci wygląd i spowalnia wzrost.
Mech singapurski (Vesicularia dubyana)
Mech singapurski (Vesicularia dubyana)
  • Mech bożonarodzeniowy (Vesicularia montagnei) – żywozielone, rozrastające się na boki gałązki przypominają układ gałęzi choinki – stąd nazwa „Christmas moss”. Piękny mech akwariowy pełzający po kamieniach i innych powierzchniach. Najbardziej efektownie wygląda posadzony na podłożu pionowym lub skośnym. Dla utrzymania atrakcyjnego wyglądu wymaga regularnego przycinania. Daje schronienie rybom i krewetkom, jest źródłem pożywienia ze względu na żyjące w gąszczu mchu orzęski. Znosi prawie każde oświetlenie i rodzaj wody, ale preferuje dobre oświetlenie i wodę o średniej twardości i temperaturze 24-28°C.

Mchy wodne już dawno zadomowiły się na dobre w akwarystyce.

  • Mech płomienny (Taxiphyllum sp.) – forma gałązek przypomina płomienie, stąd nazwa. Jest bardzo dekoracyjną rośliną akwariową o pionowo rosnących pędach, które skręcają się niczym płomienie. Wraz ze wzrostem kręcą się coraz bardziej, tworząc małe „zielone ognisko”. Słabo przytwierdza się sam do podłoża, dlatego wymaga mocowania. Nie wymaga silnego oświetlenia, jednak w mocniejszym świetle lepiej rośnie. Wymaga systematycznego przycinania, wtedy dobrze się zagęszcza. Dobrze rośnie w temperaturze wody 24-29°C.
  • Mech płaczący (Vesicularia ferriei) – w naturze rośnie pełzając po mokrych skałach, na brzegach rzek i strumieni. Ma piękny, niespotykany pokrój – kępa mchu przypomina krzew, z którego spływa woda – stąd nazwa. Gęste gałązki rozrastają się na boki i mają charakterystycznie zagięte i opuszczone końcówki. Należy do bardzo dekoracyjnych i łatwych w uprawie gatunków. Długo aklimatyzuje się do nowych warunków. Lubi wodę o temperaturze 20-25°C, ale wytrzymuje nawet 32°C. Nie potrzebuje dużo światła, a dzięki swoim organom czepnym dobrze mocuje się do podłoża.
Mech płaczący (Vesicularia ferriei)
Mech płaczący (Vesicularia ferriei)
  • Mech pionowy (Vesicularia reticulata) – podobnie jak mech płomienny rośnie pod wodą prawie pionowo. Jasnozielone, długie gałązki rozwidlają się pod ostrym kątem i są nierównej długości. Tworzy piękny efekt na podłożu pionowym lub skośnym. Odznacza się stosunkowo wolnym wzrostem i długim okresem aklimatyzacji do nowych warunków. Toleruje wodę miękką do twardej o temperaturze 15-28°C. Potrzebuje dużo światła.
  • Mech zdrojek (Fontinalis antipyretica) – osiąga wysokość do 70 cm, tworzy kobierce. Łodygi mchu są pokryte gęsto dużymi, ciemnozielonymi listkami o długości do 10 mm i szerokości 6 mm. Lubi czystą, chłodną wodę (do 20°C), przy czym można go przystosować do warunków tropikalnych. Nie znosi silnego światła.
  • Skrzydlik studziennik (Fissidens geppii) – mech o krótkich pędach o jasnozielonym kolorze z cienkimi, długimi, lekko wygiętymi listkami. Tworzy zwarte, gęste poduszki. Daje dobre schronienie małym rybkom i krewetkom. Lubi intensywne oświetlenie, wodę miękką o temperaturze 18-30°C. Nie lubi zanieczyszczeń wody i glonów.
0 (0 opinii)