Judaszowiec kanadyjski
Cercis canadensis L.
Skąd pochodzi judaszowiec?
Judaszowiec kanadyjski jest jednym z dziesięciu gatunków z rodzaju Cercis, należących do rodziny bobowatych. Nazwa rodzajowa jest tradycyjnie wiązana z imieniem Judasza, chociaż bardziej prawdopodobna wydaje się wersja z nazwą prowincji Juda (Judea). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej – od Nowego Jorku do Florydy i na zachód do stanu Iowa, Nebraski, Teksasu i północnego Meksyku.
Jak wygląda judaszowiec kanadyjski?
Judaszowiec kanadyjski jest niewielkim drzewem o szerokiej i rozłożystej koronie, może dorosnąć do 15 m wysokości. Pień i gałęzie dorosłego drzewa są czarnoszare, a młode pędy - gładkie i czerwonawe. Pień judaszowca bywa często wygięty, co nadaje drzewu jeszcze więcej uroku. Liście są pojedyncze, gładkie i cienkie, sercowate z zaostrzonym końcem, o długości 8 do 16 cm, prawie okrągłe, całobrzegie. Młode liście są brązowozielone, potem stają się jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na kolor żółty, bordowy albo fioletowy.
Kwiaty i owoce judaszowca kanadyjskiego
Kwiaty pojawiają się w kwietniu/maju. Mają typową formę motylkową, są zebrane w pęczki po 4-8 sztuk i mają długość 1-1,2 cm. Ciemnoróżowe kwiaty bujnie zakwitają na starych pędach, a nawet – co jest charakterystyczną cechą judaszowca – na samym pniu. We wrześniu/październiku dojrzewają strąki. Mają długość 6 do 10 cm i szerokość ok. 2 cm. Nasiona są owalne, o wymiarach 5-6 mm na 4-5 mm, matowe, ciemnobrązowe.
Zastosowanie
Judaszowiec kanadyjski nadaje się doskonale do ozdoby każdego ogrodu. Może pełnić rolę solitera albo rosnąć w małej grupce. Szczególnie efektownie wygląda w kompozycji ze złotokapem albo krzewami iglastymi.
Komentarze