Hortensja bukietowa 'Vanilla Fraise'

Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise'

Pokrój:
Wysokość:
1,5-2 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Jak wygląda odmiana hortensji bukietowej 'Vanilla Frais'?

Odmiana hortensji bukietowej ‘Vanilla Frais’ została wyhodowana we Francji. Praca selekcjonerów trwała o 1989 roku. Celem było uzyskanie nowej odmiany, u której w krótkim okresie następowałaby zmiana koloru kwiatów z białego na różowy. Decydujące zatwierdzenie odmiany ‘Vanilla Fraise’ nastąpiło w 2003 roku. Swoją nazwę zawdzięcza ta hortensja złożonej barwie kwiatów: białej i ciemnoróżowej. Po francusku „frais” znaczy „truskawka”.

Hortensja bukietowa ‘Vanilla Frais’ jest mocnym, rozłożystym krzewem o wysokości 1,5 do 2 m i szerokości do 1,5 m. Wyprostowane, sprężyste pędy mają kolor ciemnoczerwony. Ciemnozielone liście są jajowate z zaostrzonymi końcami i piłkowaną krawędzią, wyrastają na całej długości łodygi.

Kwitnienie - hortensja

Kwitnienie tej odmiany zaczyna się czerwcu i trwa do października. Stożkowe kwiatostany osiągają długość 30 do 35 cm. Początkowo płatki kwiatów mają kolor śmietankowobiały, ale już w sierpniu przybierają intensywny odcień różu zaczynając od dolnych rzędów, aby we wrześniu stać się bordowoczerwonymi. W pewnym okresie kwiatostany stają dwukolorowe: na dole mają kwiaty różowe, a u góry – białe.

Właściwości hortensji 

Hortensja bukietowa ‘Vanilla Frais’ lubi stanowisko słoneczne albo półzacienione, osłonięte od wiatru. Gleba musi być wilgotna, żyzna, dobrze przepuszczalna i kwaśna. Ponieważ kwiatostany są duże i ciężkie, potrzebne może być ich podwiązywanie.

Zastosowanie 'Vanilla Frais'

Tę odmianę hortensji można wykorzystać zarówno w roli solitera, jak i do nasadzeń grupowych, żywopłotu, albo kompozycji z innymi krzewami. Posiada dużą zimoodporność. Młode rośliny zaleca się jednak zabezpieczyć przed zimą warstwą izolacji.

Komentarze