Hortensja bukietowa

Hydrangea paniculata

Pokrój:
krzaczasty rozłożysty
Wysokość:
2-2,5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
Vanille-Fraise Limelight Diamant Rouge Silver Dollar Phantom Kyushu Grandiflora

Łacińska nazwa rodzajowa Hydrangea nawiązuje do dużego zapotrzebowania rośliny na wilgoć i znaczy tyle, co „naczynie na wodę”. Polska nazwa hortensja (ale też podobna w innych językach) pochodzi od łacińskiego hortensius – „należący do ogrodu, ogrodowy”. Inna wersja wywodzi tę nazwę od imienia pewnej damy z XVIII wieku.Ojczyzną hortensji bukietowej są Chiny i Japonia, rośnie też na Kurylach i Sachalinie.

Hortensja bukietowa - wspaniały krzew do każdego ogrodu

Hortensja bukietowa, krzew należący do rodziny hortensjowatych, dorasta w naturalnym środowisku do ponad 7 m wysokości, w ogrodach osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Tworzy rozgałęziony, pionowo rosnący krzew z połyskującymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jajowate liście mają długość 7 do 15 cm i szerokość ok. 6 cm, są ostro zakończone i piłkowane. Ogonek liściowy ma długość 1 do 3 cm. Górna strona jest gładka, natomiast dolna owłosiona wzdłuż nerwów. Jesienią liście na krótko przebarwiają się na żółty kolor.

Kwiaty są zebrane w stożkowe kwiatostany o długości 15 do 30 cm. Pojawiają się późnym latem do jesieni (sierpień – wrzesień). Płonne kwiaty składają się z czterech kremowobiałych płatków szerokoeliptycznych albo okrągłych. Mają długość 1-1,8 cm i szerokość 0,8-1,4 cm. Kwiaty płodne są znacznie mniejsze.

Odmiany hortensji bukietowych

Jak zwykle w ogrodnictwie bywa, nie uprawia się botanicznej formy gatunku, ale ozdobne kultywary. Różnią się wysokością krzewów, wielkością kwiatostanów oraz odpornością na mróz. Jednym z najpopularniejszych jest hortensja bukietowa Limelight.

Komentarze