Hortensja bukietowa 'Limelight'

Hydrangea paniculata 'Limelight'

Pokrój:
Wysokość:
10-25 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4,5-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:

Jak wygląda hortensja bukietowa odmainy 'Limelight'?

Hortensja bukietowa odmiany ‘Limelight’ należy do najpiękniejszych przedstawicielek swojego botanicznego rodzaju. Już same jej wyprostowane pędy wykazują nadzwyczajny urok. Krzew zwykle osiąga wysokość od 1,5 do 2 m i podobną szerokość korony. Rośnie dosyć szybko, przyrastając w ciągu roku ok. 25 cm. Rozłożystej koronie łatwo można poprzez odpowiednie cięcie nadać pożądaną formę. Pędy są proste i mocne. Mają kolor ciemnobrązowy. W okresie kwitnienia nie wymagają podwiązywania ani podpór. Lancetowate liście są ciemnozielonego koloru i efektownie komponują się z białymi kwiatostanami. Jesienią liście hortensji ‘Limelight’ przybierają odcień liliowy, co stanowi dodatkową dekoracje. Ulistnienie tej hortensji jest bardzo gęste i zwykle całkowicie zasłania pędy.

Rozwój kwiatów hortensji

Od początku lipca do końca sierpnia rozwijają się kwiaty hortensji ‘Limelight’. Jeśli stanowisko jest dobrze osłonięte od chłodnego wiatru, kwitnie udaje się przedłużyć nawet do połowy października. Pojedyncze kwiaty są niewielkie, ale zebrane w duże kwiatostany w formie stożka. Ich długość dochodzi do 25 cm. Rozkwitające kwiaty mają kolor cytrynowozielony, później stają się białe, a na jesieni przybierają odcień różowy.

Właściwości

Hortensja bukietowa 'Limelight' jest światłolubna, chociaż dobrze rośnie też w półcieniu. Lubi wilgoć i kwaśną albo słabo kwaśną glebę. Nie znosi gleb zasadowych. Jest odporna na niskie temperatury. Podczas wyjątkowo surowych zim młode pędy mogą jednak przemarzać, mrozoodporność wzrasta z wiekiem krzewu.

Zastosowanie

Hortensja bukietowa odmiany ‘Limelight’ sprawdza się doskonale:

  • jako roślina doniczkowa;

  • w roli efektownego solitera;

  • do nasadzeń grupowych i w formie żywopłotu;

  • na kwiaty cięte.Komentarze