Hortensja bukietowa 'Grandiflora'
Hydrangea paniculata 'Grandiflora'
Nazwa i pochodzenie hortensji bukietowej
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ jest bardzo popularnym kultywarem gatunku Hydrangea paniculata. Naturalną ojczyzną dzikiego gatunku jest obszar Azji o umiarkowanym klimacie. Można znaleźć hortensję bukietowa na południu Sachalinu i na Kurylach, w Chinach i na Wyspach Japońskich. Rośnie w lasach i dolinach rzek na wysokości od 300 do 3100 m. Nazwa rodzajowa hydrangea oznacza po grecku „naczynie na wodę”, epitet gatunkowy paniculata znaczy „z gałęzistymi kwiatostanami, z wiechami” i wynika z formy kwiatów, a nazwa odmiany – „wielkokwiatowa” – wskazuje na ich rozmiar.
Jak wygląda hortensja bukietowa?
Odmiana ‘Grandiflora’ należy do najstarszych, uprawianych w ogrodach odmian hortensji. Może rosnąć w dwóch podstawowych wersjach – jako krzew albo niewielkie drzewko. Zwykle hortensja bukietowa dorasta do wysokości 2-3 m, a podobne rozmiary osiąga też jej korona. W odróżnieniu od innych gatunków hortensji, hortensja ‘Grandiflora’ rozwija wiosną liście z pewnym opóźnieniem. W porównaniu ze swoimi krewniaczkami może się pochwalić stosunkowo dużymi kwiatami. Liście ma szorstkie, matowozielone, lancetowate o długości 6 do 10 cm. Krzew jest długowieczny i dożywa w ogrodzie nawet 40 lat.
Hortensja bukietowa - Kwiaty
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ tworzy kwiaty od lipca do września. Na końcach pędów rozwijają się wiechowate kwiatostany w formie stożka o wysokości 20 do 30 cm. Kwiaty są pachnące, najpierw białokremowe, potem białe, z czasem przybierają różowy odcień. Jesienią, pod koniec kwitnienia, wiechy stają się zielonawoczerwone.
Właściwości
Hortensja ‘Grandiflora’ rośnie szybko, dając roczne przyrosty na wysokość i szerokość około 30 cm. Lubi stanowisko słoneczne do lekko zacienionego. Gleba powinna być kwaśna, o pH 4-6,5. Wykazuje dużą odporność na mróz, dlatego dorosłe krzewy nie wymagają zimowej osłony. Hortensje do trzeciego roku życia zaleca się jednak okrywać.
Zastosowanie
Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ może mieć zastosowanie jako:
-
roślina doniczkowa;
-
soliter albo pierwszoplanowa roślina na tle jaśminowca i jarzębiny;
-
żywopłot z pięknymi kwiatami;
-
roślina na kwiaty cięte.
Komentarze