Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla

Pokrój:
krzaczasty wyprostowany
Wysokość:
1-2 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
Macrophylla Normalis Megacarpa Acuminata Thunbergii Oamacha Amagiana

Dzikie formy hortensji ogrodowej pochodzą z Japonii. Wiele gatunków z botanicznego rodzaju Hydrangea jest wykorzystywanych jako rośliny ozdobne. Pochodząca z greckiego nazwa rodzajowa oznacza „naczynie na wodę” i podkreśla ponadprzeciętne pragnienie hortensji.

Hortensja ogrodowa - efektowna o każdej porze

Typowa hortensja ogrodowa jest zrzucającym liście półkrzewem. Stare pędy rośliny drewnieją, hortensja może osiągnąć wysokość do dwóch metrów. Liście są duże, jajowate, ułożone naprzeciwlegle, o długości do 15 cm. Krawędź blaszki liściowej jest ostro ząbkowana, a jej koniec zakończony krótszym albo dłuższym wierzchołkiem. Wiosną i latem mają jasnozielony kolor, a jesienią przebarwiają się na czerwono, dzięki czemu krzew hortensji stanowi ozdobę praktycznie przez cały sezon.

Kwiaty hortensji ogrodowej - wygląd

Kwiaty hortensji ogrodowej są duże o średnicy ok. 3 cm, zebrane w gęste, kuliste baldachogrona o średnicy 15-20 cm. w zależności od odmiany kwiaty mają kolor biały, różowy, a nawet niebieski. Większość odmian rozwija tylko kwiaty płonne. Hortensja ogrodowa zakwita w lipcu, ale jej kwiaty nie opadają, tylko zmieniają barwę na zielonkawą i pozostają na gałązkach do przyszłej wiosny. Hortensja posiada zdolność zmiany barwy kwiatów w zależności od kwasowości gleby. Na zasadowym podłożu kwiaty mają odcienie czerwieni, a przy odczynie kwaśnym gleby zabarwiają się na niebieski kolor.

Odmiany hortensji

W ogrodach rzadko uprawia się formy botaniczne, zazwyczaj są to hybrydy z Hydrangea aspera albo kultywary. Najpopularniejsze odmiany hortensji ogrodowej znajdziesz TUTAJ.

Komentarze