Funkia babkolistna

Hosta plantaginea

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
50-70 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
'Venus' 'Aphrodite' 'Ming Treasure' 'Athena'

Gatunek funkii nazywany też funkią białą albo liliową należy do rodziny szparagowatych. Używane wymiennie nazwy funkia i hosta upamiętniają sławnych botaników – jedna Heinricha Funck’a, a druga Nikolausa Host’a. Funkia babkolistna, której liście przypominają formą babkę zwyczajną (Plantago major), występuje tylko w kilku chińskich prowincjach, ma tam charakter endemiczny. Rośnie w lasach, na trawiastych zboczach i położeniach skalnych do wysokości 2200 m n.p.m. Istnieje podejrzenie, że ta funkia jest starą odmianą ogrodową pochodzącą z Japonii, gdzie na jej bazie uzyskano hybrydy z pełnymi i dużymi kwiatami.

Funkia babkolistna (hosta biała) 

Hosta biała dorasta do 50-70 cm wysokości. Jest wieloletnią rośliną zielną. Liście są jasnozielone, jajowate do sercowatych, połyskujące z 6 do 8 parami nerwów. Mają do 20 cm długości i 10 do 15 cm szerokości.

Piękne kwiaty funkii 

Łodyga kwiatowa ma wysokość do 80 cm. W czerwcu-lipcu funkia biała rozwija mnóstwo dużych, śnieżnobiałych i pachnących kwiatów. Mają one długość do 12 cm i do 5 cm średnicę. Są zebrane w kwiatostan tworzący jednostronne grono. Ta funkia odznacza się tym, że zapach kwiatów jej odmian przypomina jednocześnie zapach bzu i fiołków. Kwiaty otwierają się w drugiej połowie dnia. W okresie kwitnienia, mimo pojawienia się kwiatostanów, roślina zachowuje swoją elegancką formę.

Jak stosować funkię w ogrodzie?

Ze względu na szczególnie ozdobne liście oraz efektowne kwiatostany, funkia jest ważnym elementem kompozycji ogrodowych na obszarach cienistych i półcienistych. Można tę roślinę uprawiać także w doniczkach i pojemnikach.Oddzielnym tematem są odmiany hosty o białych liściach albo liściach z dużą ilością bieli.

Komentarze