Morwa biała

Morus alba

Pokrój:
wzniesiony rozłożysty
Wysokość:
10-15 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły owoce
Kwitnienie:
Owocowanie:
sierpień wrzesień
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Gerardi's Dwarf' 'Milanówek' 'Pendula' 'Nana'

Morwa biała jest gatunkiem drzewa liściastego z rodziny morwowatych. Rośliny z tej rodziny wydzielają mleczny sok, co widać na przykładzie choćby figowca. Ten gatunek morwy pochodzi ze wschodnich rejonów Chin, gdzie jest uprawiana już od ponad 4000 lat jako karma dla jedwabników. Z Chin morwa biała rozprzestrzeniła się do Afganistanu, Indii, Pakistanu i Iranu, a nieco później na Zakaukaziu. W Gruzji pojawiła się około VI wieku, natomiast w Europie dopiero w XII wieku.

Sprawdź, jak uprawiać morwę białą w ogrodzie - TUTAJ.

Morwa biała - efektowne drzewo do ogrodu

Morwa biała rośnie jako drzewo o krótkim pniu i osiąga wysokość ok. 10 (16) m w naszych warunkach, a w Europie Południowej oraz Chinach do 25 m. Kora jest matowa, szarozielona do czerwonawobrązowej, w starszym wieku ciemna i pomarańczowobrązowa. Kora jest miękka i włóknista. W Azji włókna są przerabiane na słynny japoński papier. Czerpany papier kozo (kozo = morwa) był bardzo ceniony ze względu na wytrzymałość i odporność na wilgoć. Na otwartej przestrzeni morwa biała rozwija kulistą i rozgałęzioną koronę. Drzewa rosnące w zwarciu mają węższe korony i dłuższe pnie.

Absolutną osobliwością morwy białej jest różnorodność liści na jednym drzewie. Mogą być liście klapowane i całobrzegie, większość z nich może być sercowata albo jajowata. Wspólną cechą jest piłkowana krawędź blaszki liściowej. Jesienią przebarwiają się na kolor złotożółty. Mają kolor jasnozielony, są miękkie i cienkie. Nie tylko wyglądają pięknie, ale też smakują licznym larwom, zwłaszcza jedwabnika. Liście mają zwykle długość do 10 cm i szerokość do 8 cm (czasem 20 cm na 12 cm).

Kwiaty i owoce morwy białej

Od marca do czerwca rozwijają się niepozorne, podobne do kłosów kwiatostany w kolorze delikatnej zieleni. Są rozdzielnopłciowe, ale występują na jednym drzewie (roślina jednopienna). Kotki żeńskie są mniejsze od męskich. Kwiaty nie rzucają się w oczy i drzewo kwitnące wygląda podobnie jak w innym okresie. Pierwsze owoce rozwijają się bardzo szybko. Małe niełupki są zebrane w owocostany w formie walca o długości ok. 2 cm. Podobne do jagód owocostany są białe, później żółtawe, różowe do fioletowoczarnych. Są jadalne – słodkie i trochę mdłe. Dojrzewają stopniowo, można je zbierać od lipca do września. Szybko spadają z drzewa.

Komentarze