Jak rozmnażać krotony? Poradnik ogrodnika
Kroton jest jedną z chętniej uprawianych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza wielobarwnym, bardzo dekoracyjnym liściom, które mogą mieć różny kształt i wielkość. Pięknie prezentuje się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego aranżacji. Uprawa może przysporzyć trudności, ponieważ jest dość wymagający, ale to roślina, którą warto się zainteresować. Można go rozmnożyć w warunkach domowych, dzięki czemu zyskamy nowe egzemplarze. Jak rozmnażać kroton? Podpowiadamy w artykule.
Kroton – roślina doniczkowa o wielobarwnych liściach
Kroton, znany również jako trójskrzyn lub kodieum, to roślina doniczkowa o niezwykłych, wielobarwnych liściach. Jego naturalnym środowiskiem jest Malezja, wyspy Pacyfiku i północna Australia. W Europie pojawił się w XIX wieku i uprawiany był w oranżeriach. W doniczkach uprawiany jest kroton pstry. W wyniku pracy hodowców powstało wiele ciekawych odmian, które są lepiej dostosowane do warunków panujących w mieszkaniach niż czyste gatunkowo rośliny. Dzięki temu kroton stał się popularny i dziś zdobi wiele mieszkań. Należy do liczącej 16 gatunków rodziny wilczomleczowatych. W naturalnym środowisku może osiągać wysokość kilku metrów, natomiast w uprawie doniczkowej zwykle dorasta do 1 metra.
Liczne odmiany krotonu różnią się między sobą nie tylko kolorem, kształtem i wielkością liści, ale również pokrojem pędów. U wszystkich liście są skórzaste i błyszczące. Najczęściej są zielone lub żółte z białymi, różowymi, żółtymi, pomarańczowymi i brązowymi przebarwieniami. Zabarwienie może się zmieniać wraz z wiekiem rośliny. Kolory są tym intensywniejsze, im więcej światła ma kroton. Liście mogą być długie, owalne, wąskie, mieć gładkie lub pofalowane brzegi.
Najciekawsze odmiany krotonu to:
-
ʹReidiiʹ, która ma podłużne, owalne liście z zieloną podstawą. W przypadku starszych roślin liście mają żółty, czerwony lub różowoczerwony odcień. Cechą charakterystyczną jest wyraźne, pomarańczowe albo czerwone unerwienie,
-
ʹSpiraleʹ to wyjątkowa odmiana o silnie, spiralnie skręconych liściach, które są wąskie i wielobarwne. Mogą być zielone, czerwone lub żółte w wielu kombinacjach,
-
ʹCraigiiʹ o liściach dłoniasto klapowanych z żółtym unerwieniem,
-
ʹAucubifoliumʹ o lancetowatych, zielonych liściach z żółtymi kropkami,
-
ʹGolden Bellʹ to jedna z nowszych odmian, której liście są długie, wąskie i kanciasto zakończone. Wzdłuż środka biegnie pas w odcieniach od żółtego do czerwonego,
-
ʹBravoʹ ma liście klapowane, na których są żółte smugi,
-
ʹGloriosum superbumʹ to odmiana o szerokich, zielonych i lekko pofalowanych liściach. Brzegi liści i unerwienie są żółte,
-
ʹExcellentʹ ma szerokie liście w kolorach złota i czerwieni z ciemnym nerwem,
W domowych warunkach może się zdarzyć, że kroton zakwitnie. Dotyczy to starszych roślin, które zimą wykształcają pozbawione zapachu, niepozorne, kremowe kwiaty osadzone na 10-12 centymetrowych pędach.
Kroton – wymagania
Kroton jest rośliną dość trudną w uprawie i wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Preferuje jasne i ciepłe stanowiska oraz temperaturę od 18 do 24°C, jednak nie wyższą niż 27°C. W jasnym miejscu wybarwienie liści będzie intensywniejsze, a jeśli światła jest zbyt mało, to liście staną się mniejsze i słabiej wybarwione. Jeżeli uprawiamy trójskrzyn przy południowym oknie i jest narażony na bezpośrednie działanie słońca, to powinniśmy zapewnić mu zacienienie w letnie, gorące dni. Zimą roślina najlepiej czuje się w temperaturze 15°C i nie powinna być niższa, dlatego krotonu nie stawiajmy przy często otwieranym oknie, tym bardziej że jest wrażliwy na przeciągi. Spadki temperatury poniżej tego poziomu prowadzą do przechłodzenia i uszkodzenia liści, a w konsekwencji do ich opadania.
Trójskrzyn potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i stale wilgotnego podłoża. Zimą, kiedy w mieszkaniu powietrze jest zwykle suche, można postawić obok niego nawilżacz powietrza. Dobrym pomysłem jest również ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.
Rozmnażanie
Rozmnażanie krotonu w warunkach domowych jest dość trudne i kłopotliwe. Warto jednak to zrobić, ponieważ rośliny otrzymane w ten sposób są bardziej odporne na warunki panujące w mieszkaniu niż te pochodzące z upraw szklarniowych, które możemy kupić w kwiaciarni. Sadzonki przygotowujemy z nie zdrewniałych części pędów o długości około 15 centymetrów, które pozbawione są młodych liści i zawiązków kwiatów.
Przeczytaj także: Rozmnażanie roślin doniczkowych – różne sposoby
Po ścięciu pędów w miejscu rany obficie wycieka gęsty, mleczny sok, który zastyga na powietrzu, dlatego sadzonkę wkładamy na kilka godzin do letniej wody. Sok jest trujący i może wywołać ciężkie zatrucie oraz podrażnić błony śluzowe i skórę. Wszelkie prace należy wykonywać w rękawiczkach, zachowując ostrożność. Po wyjęciu z wody, sadzonkę dobrze jest umieścić w ukorzeniaczu, który przyspieszy ukorzenianie. Następnie sadzimy ją w podłożu z mieszaniny piasku i ziemi do kwiatów. Ukorzeni się jedynie wtedy, gdy ziemia będzie miała temperaturę od 20 do 28°C, dlatego doniczkę ustawiamy w ciepłym miejscu i przykrywamy folią. Podłoże musi być stale wilgotne, konieczne jest więc regularne podlewanie. Wykształcanie korzeni trwa zwykle kilkanaście tygodni.
Innym sposobem rozmnażania krotonu jest uzyskanie sadzonki przez odkłady powietrzne. W tym celu nacinamy skórkę pędu i okładamy to miejsce wilgotnym torfem oraz owijamy pasem agrowłókniny, tworząc wokół pędu torebkę. Cięcie wykonujemy na wysokości od 15 do 35 centymetrów poniżej wierzchołka wzrostu. Pamiętajmy, że nacięcie powinno być ukośne, skierowane w górę, na głębokości około ½ grubości łodygi.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.