Porady

Jak przygotować ogród na zimę?

0 (0 opinii)

Każdy miłośnik zieleni chce, aby jego ogród prezentował się doskonale niezależnie od pory roku. Chcesz przygotować swój ogród na zimę? Sprawdź, jak to zrobić!

Zima to niełatwy czas dla roślin ogrodowych. Zarówno niskie temperatury, jak i obfite opady śniegu, mogą być dla nich sporym zagrożeniem. Podpowiadamy, jak się przygotować do zimy w ogrodzie.

Piękny ogród zimą - przygotuj drzewa i krzewy na niskie temperatury

Jedną z najważniejszych czynności, które musimy wykonać w ogrodzie przed zimą, jest odpowiednie zabezpieczenie drzew i krzewów przed niskimi temperaturami. Rośliny, które są wrażliwe na mróz, warto okryć np. przy pomocy agrowłókniny, maty słomianej, płaszczyka jutowego czy suchych liści. Do roślin szczególnie wrażliwych na mróz możemy zaliczyć m.in. rośliny zimozielone (bukszpany, ostrokrzewy), rośliny młode (np. drzewka owocowe), rośliny wrzosowate (różaneczniki, azalie), rośliny iglaste w doniczkach, a także rośliny, które pochodzą z łagodniejszego klimatu (cyprys, cedr, hortensja).

Nawadnianie i nawożenie roślin w zimowym ogrodzie

Zanim nadejdą zimowe miesiące, warto zastosować nawozy jesienne z zawartością fosforu i potasu, czyli specjalne preparaty do nawożenia roślin przed zimą. Dzięki temu przygotujemy rośliny do zimowego spoczynku, a jednocześnie pozwolimy im w dobrej kondycji rozpocząć wiosenną wegetację. Nawozy jesienne stosuje się w sierpniu, wrześniu i październiku. Przed nadejściem zimy warto również pamiętać o obfitym podlewaniu roślin – jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeżeli jesień jest sucha i bezdeszczowa. Odpowiednie nawodnienie roślin przed nastaniem mrozów jest niezwykle istotne - w momencie, gdy ziemia jest zamarznięta, rośliny nie są w stanie pobrać wody korzeniami.

Jak przygotować trawnik do zimy?

Chcąc przygotować ogród do zimy, musimy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu trawnika. Jesienią trzeba zadbać o systematyczne grabienie trawnika z liści, drobnych gałęzi, szyszek czy fragmentów kory. Pozostawienie tego typu zanieczyszczeń pod śniegiem powoduje ich gnicie, co może być przyczyną powstania pleśni śniegowej. Jeśli chodzi o ostatnie koszenie trawy, najlepiej wykonać je pod koniec października. Jesienią warto także przeprowadzić bardziej intensywne zabiegi dotyczące trawnika. Wertykulacja umożliwi pozbycie się jesiennych zanieczyszczeń trawnika, a aeracja zapewni systemowi korzeniowemu lepsze napowietrzenie. Dobrze jest też pamiętać o jesiennym nawożeniu trawnika – doskonale sprawdzi się tutaj nawóz jesienny przeznaczony specjalnie do trawników.

Jakie rośliny wybrać, aby ogród pięknie prezentował się zimą?

Chcesz, aby Twój ogród zjawiskowo prezentował się zimą? W takim razie postaw na wybór roślin, które doskonale podkreślą jego piękno. Jakie rośliny posadzić, aby ogród zachwycał swoim wyglądem w czasie chłodniejszych miesięcy? Oto kilka propozycji:

  • Drzewa i krzewy iglaste - posadzenie sosen, świerków, jodeł, jałowców czy cisów to doskonały sposób na stworzenie bajkowego klimatu w każdym zimowym ogrodzie. 
  • Krzewy o ozdobnych owocach - pięknie prezentuje się m.in. pięknotka, berberys, dzika róża czy jabłoń ozdobna. 
  • Rośliny ozdobne - np. dereń biały o pędach intensywnie czerwonych lub trzmielina, która po opadnięciu liści może się pochwalić drobnymi, pomarańczowymi owocami.

Akcesoria do pielęgnacji zimowego ogrodu

Aby przygotować ogród na zimę, niezbędne będą narzędzia i środki do pielęgnacji oraz nawadniania ogrodu. Szeroki asortyment tego typu produktów znajdziesz w sklepie internetowym ALLEMEN - https://allemen.com/. Sprzedawca ma w swojej ofercie wysokiej jakości akcesoria ogrodowe, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. 

0 (0 opinii)