Porady

Jak przycinać oleandra i po co to robić?

0 (0 opinii)

Oleander to lubiana roślina ozdobna, która pięknie i obficie kwitnie od wiosny aż do jesieni. Zwraca uwagę barwnymi, dość dużymi kwiatami, które u wielu odmian mają intensywny, przyjemny zapach. Doskonale nadaje się do uprawy w donicach, które można postawić na balkonie lub tarasie. Jest rośliną wieloletnią, która dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycać swoją urodą przez długi czas. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Jak to robić i kiedy? Podpowiadamy w artykule.

Jak wygląda oleander?

Oleander to roślina należąca do rodziny toinowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, występuje również w Azji. W ciepłym klimacie uprawiany jest w gruncie i często zdobi ogrody, parki i inne przestrzenie. Jest bardzo popularny w Portugalii, Hiszpanii i Maroko. Sadzony jest przy ruchliwych ulicach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. W warunkach naturalnych jest zimozielonym krzewem lub małym drzewkiem i osiąga wysokość nawet 5 metrów i rozrasta się na 6 metrów szerokości. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany jedynie w pojemnikach, ponieważ nie jest rośliną mrozoodporną i nie przetrwałby na zewnątrz ujemnych temperatur. Właściwie zabezpieczony na okres zimowy może przez wiele lat być doskonałą ozdobą balkonów i tarasów w lecie.

Oleander jako roślina ozdobna znany jest od ponad 2000 lat. Dekoracyjną częścią są kwiaty, zebrane w baldachogroniaste i wiechowate kwiatostany, które wyrastają na szczytach pędów lub w ich rozwidleniu. Są dość duże i mają średnicę od 3 do 6 centymetrów. Mogą być różowe, czerwone, białe lub żółte, pojedyncze, pełne oraz podwójne. W zależności od odmiany niektóre z nich wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Na gęstych, rozgałęzionych pędach rosną zielone, skórzaste, wąskie, lancetowate liście o długości od 10 do 16 centymetrów. Nie opadają na zimę. Zdarzają się również odmiany z żółtozielonymi liśćmi, które są trudniejsze w uprawie doniczkowej, ponieważ potrzebują bardzo dużo słońca. Oleander kwitnie długo od maja aż do października. W uprawie doniczkowej oleander może mieć od 0,5 do 1,5 metra wysokości. Atrakcyjne odmiany to:

  • ʹEmile Sahutʹ ma pojedyncze, czerwone kwiaty,

  • ʹTodraʹ ma pojedyncze, różowe kwiaty,

  • 'Splenders Double Pink' kwiaty są różowe i pełne,

  • 'Monica' o kwiatach białych i pojedynczych,

  • ʹLutem Plenumʹ ma podwójne, jasnożółte kwiaty,

  • ʹAlsaceʹ ma kwiaty pojedyncze, białe z odcieniem różowego,

  • ʹIsle of Capriʹ o jasnożółtych, pojedynczych kwiatach,

Najważniejsze warunku uprawy oleandra

Jeżeli chcemy, żeby oleander pięknie i obficie kwitł, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Od wiosny do jesieni potrzebuje bardzo dużo słońca, dlatego trzeba mu zapewnić dobrze nasłonecznione stanowisko. Najlepsza będzie orientacja południowa lub południowo-zachodnia. Niedostateczna ilość światła może być powodem zrzucania liści i pąków kwiatowych. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru i deszczu. Donice wystawiamy na zewnątrz dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

Oleander najlepiej rośnie w podłożu żyznym, próchniczym i przepuszczalnym. Do jego uprawy możemy zastosować uniwersalną ziemię do roślin pokojowych. Na dnie doniczki warto wysypać warstwę drenażu, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wody.

Przycinanie oleandra

Oleander do prawidłowego rozwoju wymaga przycinania pędów. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który pozwala zachować wyjątkowe walory dekoracyjne rośliny. Dzięki temu zachowuje atrakcyjny, zwarty pokrój i intensywnie kwitnie. Cięcie może być wykonane w dwóch terminach, wczesną wiosną pod koniec okresu zimowania lub zaraz po kwitnieniu, a więc późnym latem albo wczesną jesienią. Wiosenne cięcie może opóźnić i osłabić kwitnienie.

W przypadku młodego oleandra przycinamy pędy wierzchołkowe, dzięki czemu roślina lepiej się rozgałęzia. Dzięki temu można jej nadać odpowiedni kształt. Na pozostawionej części pędów zawiązują się pąki kwiatowe. Zabieg należy przeprowadzać co 2-3 lata.

Starszy oleander wymaga cięcia odmładzającego, które powinno być przeprowadzane co 3-4 lata. Usuwamy wtedy stare, pozbawione liści pędy. W wyniku tego cięcia młode pędy mają lepszy dostęp do światła i więcej miejsca na rozwój. Przekwitłe kwiatostany wycinamy na bieżąco, a każdego roku tniemy pędy, które są zbyt długie i rozrośnięte.

Wykonując cięcie, musimy pamiętać o tym, że pędy oleandra tnie się prostopadle, nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony krzewu. Pędy możemy skrócić o 1/3 lub więcej, jeśli są zbyt długie. Do cięcia grubszych pędów użyć możemy sekatora, a do młodych żyletki lub nożyczek. Narzędzia muszą być czyste, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do porażenia rośliny chorobami wirusowymi i grzybowymi.

Oleander jest rośliną trującą. W czasie cięcia pamiętajmy o zakładaniu rękawic ochronnych. Sok może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych, dlatego podczas pracy nie można dotykać ust i oczu.

0 (0 opinii)