Irga Dammera – odmiany, sadzenie, pielęgnacja
Jak wygląda irga Dammera? Jak uprawiać i pielęgnować irgę? Jakie są najpopularniejsze odmiany tego gatunku irgi? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Irga Dammera – charakterystyka
Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) to popularny krzew ogrodowy, który wykorzystywany jest przede wszystkim jako roślina okrywowa na skarpy oraz rabaty. Dobrze odnajduje się także w ogródkach skalnych. Naturalnie porasta tereny Azji Wschodniej, natomiast nazwany został na cześć botanika, Carla Dammera.
Irga Dammera jest niska i płożąca – osiąga wysokość od 20 centymetrów do 30 centymetrów. Na rynku dostępne są jednak odmiany, które mogą dorastać do 50 centymetrów. Liście tego gatunku irgi są ciemnozielone, błyszczące i zimozielone. Krzew kwitnie od maja do czerwca, a jego kwiaty są drobne i mają białą barwę. Późną jesienią pojawiają się natomiast czerwone, kuliste owoce.
Jakie są odmiany irgi Dammera?
Irga Dammera występuje w wielu odmianach, które różnią się wzrostem, wyglądem liści oraz kwiatów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
- Irga Dammera 'Major' (Cotoneaster dammeri 'Major') – osiąga maksymalny wzrost do 30 centymetrów, a rozrasta się na szerokość do 150 centymetrów; ma większe, ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor czerwony; licznie owocuje.
- Irga Dammera 'Coral Beauty' (Cotoneaster dammeri 'Coral Beauty') – to wyższa odmiana irgi osiągająca do 50 centymetrów wzrostu; rozrasta się natomiast na szerokość do 150-200 centymetrów; jej owoce są barwy koralowo-czerwonej; liście są małe, błyszczące i ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na odcień purpurowy.
- Irga Dammera 'Mooncreeper' (Cotoneaster dammeri 'Mooncreeper') – dorasta do maksymalnie 10-20 centymetrów wysokości oraz rozrasta się do około 100 centymetrów szerokości; charakteryzuje się małymi i skórzastymi liśćmi; jej kwiaty są drobne i białe, a owoce małe i czerwone.
- Irga Dammera 'Eichholz' (Cotoneaster dammeri 'Eichholz') – ma drobny pokrój płożący i osiąga wysokość do 15-20 centymetrów, a rozrasta się do około 100 centymetrów; liście są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na odcień czerwono-brązowy; owoce tej odmiany irgi są jasnoczerwone.
Jak uprawiać irgę Dammera?
Irga Dammera należy do grona roślin, które nie mają specjalnych wymagań co do ich uprawy i pielęgnacji, dlatego też nadadzą się do ogrodu zarówno doświadczonego ogrodnika, jak i ogrodnika-amatora.
Sadzenie irgi Dammera
Irga Dammera preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Warto jednak zaznaczyć, że posadzona w słońcu lepiej się rozwija, a jej liście przybierają intensywniejsze kolory. Co do rodzaju podłoża – irga jest dość tolerancyjna. Jednak najlepiej rośnie w glebie: przepuszczalnej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej, o pH lekko kwaśnym lub o pH obojętnym.
Irgę Dammera możemy posadzić wiosną lub jesienią. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie podłoża – warto przekopać glebę, usuwając z niej chwasty oraz kamienie, a także wzbogacić ją kompostem. Dołek powinien mieć dwa razy większą szerokość i głębokość niż bryła korzeniowa. Jeżeli zamierzamy posadzić irgę Dammera jako roślinę okrywową, to zaleca się zachowanie 50-60 centymetrów odstępu między roślinami – to umożliwi im swobodny rozrost. Umieszczając roślinę w dołku, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy korzenie są swobodnie ułożone. Ziemię warto delikatnie ubić po zasypaniu. Na końcu sadzonkę obficie podlewamy.
Podlewanie, nawożenie i przycinanie irgi Dammera
Irga Dammera jest rośliną mrozoodporną – dlatego też dobrze odnajduje się w naszym klimacie – a także odporną na okresową suszę. Regularnego podlewania wymagają jedynie młode rośliny (szczególnie w ich pierwszym roku wzrostu). Starsze rośliny podlewa się podczas długotrwałej suszy.
Ten gatunek irgi nie wymaga również nawożenia (opcjonalnie wiosną można zastosować nawóz wieloskładnikowy) oraz regularnego przycinania. Cięcie korygujące (usuwamy chore, uszkodzone lub martwe pędy) przeprowadza się wczesną wiosną.
Zobacz również: Irga błyszcząca – jak gęsto sadzić i kiedy ciąć?
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Irga Dammera jest dość odporna na ataki szkodników oraz choroby. Należy jednak wiedzieć, że zagrażać jej mogą przede wszystkim mszyce. Aby się ich pozbyć, warto na początku sięgnąć po środki naturalne, natomiast chemiczne środki owadobójcze zastosować dopiero wtedy, gdy naturalne sposoby nie będą skuteczne.
Jak naturalnie zwalczyć mszyce? Możemy zastosować oprysk, który przygotujemy samodzielnie, mieszając kilka kropel płynnego mydła z wodą lub płynu do naczyń z wodą. Roślinę spryskujemy w miejscach, w których gromadzą się szkodniki – najczęściej są to dolne strony liści. Ten zabieg warto powtarzać co kilka dni.
Kolejne sposoby to zastosowanie oleju neem (należy go rozcieńczyć zgodnie z instrukcją, a następnie spryskać roślinę) lub przygotowanie wyciągu z czosnku, którym spryskuje się irgę (kilka zmiażdżonych ząbków czosnku dodajemy do wody i odstawiamy na kilka godzin, następnie przecedzamy).
Irgę Dammera rzadziej atakują choroby grzybowe, jednak ich rozwój wynika przede wszystkim z naszych błędów w pielęgnacji (zbyt obfite podlewanie i moczenie liści). Choroby grzybowe to m.in. mączniak prawdziwy – objawia się białym mączystym nalotem – oraz rdza liści – na zainfekowanych liściach występują przebarwienia o kolorze brązowym, a także zgrubienia.
Zimowanie irgi Dammera
Tak wspomnieliśmy wyżej, irga Dammera jest rośliną mrozoodporną. Zaleca się jednak, aby przed mrozem zabezpieczyć młode rośliny (w pierwszym roku po ich posadzeniu). Przed nadejściem pierwszych przymrozków ściółkuje się podstawę korą ogrodową. Krzewy można również osłonić agrowłókniną.
Zapoznaj się: Jak sadzić i uprawiać irgę poziomą?
Jak rozmnażać irgę Dammera?
Irgę Dammera można rozmnażać na kilka sposobów:
- rozmnażanie poprzez sadzonki półzdrewniałe – sadzonki pobiera się latem, odcinając pędy o długości maksymalnie 15 centymetrów oraz usuwając liście; sadzonki umieszcza się w wilgotnym podłożu oraz przykrywa folią lub inną osłoną; po upływie kilku tygodni sadzonki powinny się ukorzenić – wówczas się je przesadza;
- rozmnażanie poprzez odkłady – wiosną lub wczesnym latem nisko rosnące pędy przykrywa się warstwą ziemi tak, aby pozostawić końcówkę pędu nad powierzchnią gleby; po upływie kilku miesięcy pędy powinny się ukorzenić i wówczas oddziela się je od rośliny macierzystej i przesadza;
- rozmnażanie z nasion – nasiona wymagają wcześniejszej stratyfikacji, wysiewa się je do pojemników z wilgotnym podłożem jesienią lub wczesną wiosną.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.