Porady

Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji ogrodowej? [WIDEO]

4,6 (18 opinii)

Wyjątkowość hortensji polega nie tylko na pięknym kwitnieniu i kształcie, ale także na możliwości zmieniania kolorów jej kwiatów. Pośród licznej rodziny hortensji można dostrzec hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) oraz hortensję piłkowaną (Hydrangea serrata), których kwiaty zawierają specjalny barwnik. Reaguje on na zmieniające się wartości współczynnika kwasowości gleby pH (pondus Hydrogenii) dlatego uzyskuje zachwycające kolory. Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji?

Substrat i wartość pH

Decydujący wpływ na zmianę koloru kwiatów hortensji ma podłoże i jego odczyn. Obowiązuje zasada, że im bardziej kwaśna jest gleba, tym większe prawdopodobieństwo przebarwienia się kwiatów na niebiesko. Z reguły chodzi o wymagany dla niebieskich kwiatów przedział pH od 4 do 5,5. Ale także tutaj zdarzają się pewne różnice między odmianami. Przy wartościach powyżej tego zakresu substrat jest neutralny do zasadowego. Zasadowe wartości sprzyjają kwiatom różowym. Jeśli zachodzi zmiana koloru kwiatów hortensji, trzeba wykonać analizę glebową i odpowiednio dopasować wartość pH. Dla zakwaszenia podłoża zaleca się stosowanie torfu, liści dębowych albo fusów z kawy. Aby zneutralizować odczyn albo zmienić go w zasadowy, można zastosować wapno.

Składniki mineralne w glebie

Podobnie jak odczyn podłoża, również ilość i rodzaj składników odżywczych w glebie gra ważną rolę w tworzeniu koloru kwiatów hortensji. Kiedy płatki kwiatowe mają uzyskać odcień różu, pomóc może zastosowanie odpowiedniego nawozu. Szczególnie przydatny i skuteczny jest tlenek aluminium i ałun. Te składniki są pobierane przez korzenie hortensji i stopniowo zmieniają zabarwienie kwiatów w kierunku niebieskawych odcieni. Jeśli brakuje ich w podłożu, trzeba się liczyć z odcieniami czerwonawymi.

Ponieważ proces przyswajania składników mineralnych i zmiany barwy kwiatów trwa długo i wymaga cierpliwości, należy reagować już przy pierwszych oznakach pojawiania się niepożądanego odcienia. Najprościej jest zastosować specjalny nawóz.  

Zależność koloru kwiatów hortensji od wartości pH     

Jeśli wartość pH waha się między 4 i 4,5, hortensje rozwijają odcień fioletu. Ten wraz ze wzrostem wartości współczynnika przechodzi w róż i czerwień. Aby barwa kwiatów hortensji stała się niebieska, niezbędny jest kolejny czynnik, a mianowicie glin, który musi być dostępny dla krzewów w glebie. W podłożu alkalicznym, z wartością pH większą od 5, glin jest wiązany przez wapń, także nie może być przyswajany przez korzenie hortensji.
Orientacyjnie można przyjąć, że poniższe pH oznaczają kolor:

  • pH 7,4 – jasnoróżowy;
  • pH 6,9 – różowy;
  • pH 6,5 – ciemnoróżowy;
  • pH 5,5 – niebieskoróżowy;
  • pH 5,1 – niebieski;
  • pH 4,5 – ciemnoniebieski.

Trzeba tylko od razu uprzedzić, że koloru nie zmieniają białe hortensje. Po prostu nie ma w nich antocyjanów, naturalnych barwników, które reagują na zmianę pH soku komórkowego.

Wyjątkowość hortensji polega nie tylko na pięknym kwitnieniu i kształcie, ale także na możliwości zmieniania kolorów jej kwiatów.
Wyjątkowość hortensji polega nie tylko na pięknym kwitnieniu i kształcie, ale także na możliwości zmieniania kolorów jej kwiatów.

Jak zachować białe kwiaty hortensji?

W sprzedaży można spotkać hortensje białe, różowe i niebieskie. Rozmaite odmiany różnią się nie tylko aktualnym kolorem kwiatów, ale również ich wielkością i formą oraz skłonnościami do określonych warunków stanowiskowych. Przynależność do określonej odmiany ma także wpływ na to, czy hortensja ogrodowa może zmienić kolor swoich kwiatów, czy też nie. Generalnie obowiązuje zasada, że odmiany w różu i błękicie mogą zmieniać kolory.

Inaczej dzieje się, kiedy chodzi o naprawdę białe odmiany Hydrangea. Bez względu na odczyn podłoża i zawartość w nim pierwiastków śladowych, takie odmiany nie mogą zmienić koloru swoich kwiatów. Z tego wynika wniosek, że aby biała hortensja ogrodowa pozostawała wciąż biała, trzeba wybrać odpowiednią odmianę. Odpowiednimi kultywarami o białych kwiatach będą m.in.:

  • ‘Anabel’
  • ‘Silver Lining’
  • ‘Grandiflora’
  • ‘Cordifolia’
  • ‘Harmony’
  • ‘Phantom’
  • ‘Little Lime’
  • ‘Semiola’
  • ‘Miranda’.

Pewną osobliwością są odmiany, które w trakcie kwitnienia automatycznie i bez zewnętrznych wpływów zmieniają kolor kwiatów. Należą do nich przykładowo:

  • ‘Wims Red’ – początkowo kremowobiała, latem staje się mocno różowa, aby jesienią przybrać kolor czerwonopurpurowy.
  • ‘Pee Wee’ – kwiaty na początku czysto białe, dosyć szybko zmieniają kolor na różowy. 
  • ‘Snow Flake’ – kwiaty początkowo zielonkawe z czasem stają się białe i tylko pośrodku lekko seledynowe, na koniec kwitnienia różowieją.
  • ‘Snoe Queen’ – śnieżnobiałe kwiaty z czasem delikatnie różowieją.

Zmiana koloru na błękitny i niebieski

Dla uzyskania niebieskich kwiatów hortensji konieczna jest zawartość w glebie glinu. Spełnione muszą być dwa warunki:

  • kwaśna gleba o wartości pH 4 do max 4,5;
  • stała obecność jonów aluminium w glebie.

Między bajki można włożyć opowieści, że zardzewiała igła może spowodować zabarwienie hortensji na niebiesko. Nie jest wprawdzie kłamstwem, że taki dodatek zwiększy zawartość żelaza w glebie, które działa podobnie jak glin. Niemniej jednak dopiero wnuki albo prawnuki ogrodnika cieszyłyby się z błękitu kwiatów, ponieważ tak długo trwałoby utlenianie kawałka żelaza. Istnieją bardziej skuteczne i znacznie szybsze metody przebarwiania hortensji.

Aby barwa kwiatów hortensji stała się niebieska, niezbędny jest kolejny czynnik, a mianowicie glin, który musi być dostępny dla krzewów w glebie.

Dostępny w aptece uwodniony siarczan potasowo-glinowy, czyli powszechnie znany ałun, wykazuje zaskakujący efekt uboczny. Sprawia, że w kwaśnej glebie glin (aluminium) staje się przyswajalny dla kilku gatunków hortensji, a kolor ich kwiatów zmienia się na niebieski.

Jak uzyskać niebieski kolor kwiatów hortensji – poradnik krok po kroku

  • Przed rozpoczęciem zabiegu należy się upewnić, czy odmiana hortensji nadaje się do zmiany koloru.
  • W lutym ziemię wokół hortensji wzbogacić leśną glebą albo kwaśnym torfem, dodatkowo uzupełnić kompostem.
  • Od marca do końca lipca nawozić krzewy według normalnego „protokołu”.
  • Dodatkowo od marca rozsypać wokół hortensji 20-100 g ałunu.
  • Dawkę ałunu powtarzać, aż pojawi się pożądane zabarwienie kwiatów.
  • Niektórzy ogrodnicy radzą, aby w okresie kwitnienia co tydzień podlewać każdy krzew dwoma litrami wody z rozpuszczonymi 10 g ałunu.
Dla uzyskania niebieskich kwiatów hortensji konieczna jest zawartość w glebie glinu w dostępnej formie.
Dla uzyskania niebieskich kwiatów hortensji konieczna jest zawartość w glebie glinu w dostępnej formie.

Zmiana koloru na różowy

Jeśli komuś znudził się widok błękitnych hortensji albo chce zmienić kompozycję ogrodu, może wykonać małą sztuczkę. Chodzi o to, aby podnieść wartość pH gleby – oczywiście, w rozsądnych granicach. W tym celu trzeba dodać do gleby wapnia i podlewać przez kilka tygodni wodą zawierającą wapń. Niebieski kolor powinien stopniowo zanikać. Kiedy pH osiągnie wartość między 6,0 i 6,2, wtedy nic już nie stanie na przeszkodzie różowej wspaniałości kwiatów.

Trzeba tylko uważać, ponieważ powyżej pH 6,4 może dojść do niedoboru żelaza, czyli tzw. chlorozy hortensji.

Hortensje możemy również łatwo zabarwić na różowo.
Hortensje możemy również łatwo zabarwić na różowo.

Więcej o hortensji ogrodowej i bukietowej przeczytasz TUTAJ.

Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji ogrodowej? [WIDEO]

4,6 (18 opinii)