Porady

Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji ogrodowej? [WIDEO]

4,6 (18 opinii)

Pośród licznej rodziny hortensji można dostrzec hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) oraz hortensję piłkowaną (Hydrangea serrata), których kwiaty zawierają specjalny barwnik. Reaguje on mianowicie na zmieniające się wartości współczynnika kwasowości gleby pH (pondus Hydrogenii).

Jeśli wartość pH waha się między 4 i 4,5, hortensje rozwijają odcień fioletu. Ten wraz ze wzrostem wartości współczynnika przechodzi w róż i czerwień. Aby barwa kwiatów hortensji stała się niebieska, niezbędny jest kolejny czynnik, a mianowicie glin, który musi być dostępny dla krzewów w glebie. W podłożu alkalicznym, z wartością pH większą od 5, glin jest wiązany przez wapń, tak że nie może być przyswajany przez korzenie hortensji.

Orientacyjnie można przyjąć, że:

 • pH 7,4 – jasnoróżowy;
 • pH 6,9 – różowy;
 • pH 6,5 – ciemnoróżowy;
 • pH 5,5 – niebieskoróżowy;
 • pH 5,1 – niebieski;
 • pH 4,5 – ciemnoniebieski.

Trzeba tylko od razu uprzedzić, że koloru nie zmieniają białe hortensje. Po prostu nie ma w nich antocyjanów, naturalnych barwników, które reagują na zmianę pH soku komórkowego.

Wyjątkowość hortensji polega nie tylko na pięknym kwitnieniu i kształcie, ale także na możliwości zmieniania kolorów jej kwiatów.
Wyjątkowość hortensji polega nie tylko na pięknym kwitnieniu i kształcie, ale także na możliwości zmieniania kolorów jej kwiatów.

Zmiana koloru na błękitny i niebieski

Dla uzyskania niebieskich kwiatów hortensji konieczna jest zawartość w glebie glinu w dostępnej formie. Spełnione muszą być dwa warunki:

 • kwaśna gleba o wartości pH 4 do max 4,5;
 • stała obecność jonów aluminium w glebie.

Między bajki można włożyć opowieści, że zardzewiała igła może spowodować zabarwienie hortensji na niebiesko. Nie jest wprawdzie kłamstwem, że taki dodatek zwiększy zawartość żelaza w glebie, które działa podobnie jak glin. Niemniej jednak dopiero wnuki albo prawnuki ogrodnika cieszyłyby się z błękitu kwiatów, ponieważ tak długo trwałoby utlenianie kawałka żelaza. Istnieją bardziej skuteczne i znacznie szybsze metody przebarwiania hortensji.

Aby barwa kwiatów hortensji stała się niebieska, niezbędny jest kolejny czynnik, a mianowicie glin, który musi być dostępny dla krzewów w glebie.

Dostępny w aptece uwodniony siarczan potasowo-glinowy, czyli powszechnie znany ałun, wykazuje zaskakujący efekt uboczny. Sprawia, że w kwaśnej glebie glin (aluminium) staje się przyswajalny dla kilku gatunków hortensji, a kolor ich kwiatów zmienia się na niebieski.

 • Przed rozpoczęciem zabiegu należy się upewnić, czy odmiana hortensji nadaje się do zmiany koloru.
 • W lutym ziemię wokół hortensji wzbogacić leśną glebą albo kwaśnym torfem, dodatkowo uzupełnić kompostem.
 • Od marca do końca lipca nawozić krzewy według normalnego „protokołu”.
 • Dodatkowo od marca rozsypać wokół hortensji 20-100 g ałunu.
 • Dawkę ałunu powtarzać, aż pojawi się pożądane zabarwienie kwiatów.
 • Niektórzy ogrodnicy radzą, aby w okresie kwitnienia co tydzień podlewać każdy krzew dwoma litrami wody z rozpuszczonymi 10 g ałunu.
Dla uzyskania niebieskich kwiatów hortensji konieczna jest zawartość w glebie glinu w dostępnej formie.
Dla uzyskania niebieskich kwiatów hortensji konieczna jest zawartość w glebie glinu w dostępnej formie.

Zmiana koloru na różowy

Jeśli komuś znudził się widok błękitnych hortensji albo chce zmienić kompozycję ogrodu, może wykonać małą sztuczkę magiczną. Chodzi o to, aby podnieść wartość pH gleby – oczywiście, w rozsądnych granicach. W tym celu trzeba dodać do gleby wapnia i podlewać przez kilka tygodni wodą zawierającą wapń. Niebieski kolor powinien stopniowo zanikać. Kiedy pH osiągnie wartość między 6,0 i 6,2, wtedy nic już nie stanie na przeszkodzie różowej wspaniałości kwiatów.

Trzeba tylko uważać, ponieważ powyżej pH 6,4 może dojść do niedoboru żelaza, czyli tzw. chlorozy hortensji.

Hortensje możemy również łatwo zabarwić na różowo.
Hortensje możemy również łatwo zabarwić na różowo.

Więcej o hortensji ogrodowej i bukietowej przeczytasz TUTAJ.

Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji ogrodowej? [WIDEO]

4,6 (18 opinii)