Porady

Bezpieczeństwo z drabiną w domu – nasze wskazówki

0 (0 opinii)

Drabina to akcesorium, które przydaje się do różnych celów. Pozwoli Ci dosięgnąć do wyżej znajdujących się elementów i obiektów. Jest bardzo pomocna podczas mycia okien, malowania ścian, odkurzania kątów przy sufitach czy docierania do szafek, spiżarek czy strychów. Niezależnie od tego, do czego jej używasz – dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z drabiny w domu!

Zawsze sprawdzaj powierzchnię pod drabiną

Jeśli rozkładasz drabinę, zawsze musisz sprawdzić, w jakim stanie jest powierzchnia pod nią. Mokre kafelki czy linoleum mogą przyczynić się do wywrócenia się całej konstrukcji. To samo tyczy się wszelkich nierówności. Drabina nie może stać na przedmiotach czy pod kątem. Musisz postawić ją prosto, na równym i suchym podłożu. Dzięki temu nie przewróci się ona podczas użytkowania!

Zanim wejdziesz na drabinę – sprawdź, czy jest dobrze rozłożona

Równie ważne jest odpowiednie rozłożenie drabiny. Przed wejściem na nią musisz upewnić się, że została poprawnie rozłożona albo wysunięta. Jeśli się nie zablokowała, może pod wpływem ciężaru się poruszyć albo nawet osunąć. To tworzy zagrożenie dla Twojego zdrowia! Dlatego zawsze przed wejściem na drabinę sprawdź ją dokładnie i upewnij się, że stoi prosto i stabilnie.

Stawiaj na modele aluminiowe

Dobrym pomysłem jest postawienie na modele aluminiowe, np. takie, jakie są dostępne na stronie https://alve.pl/. Czemu to ważne? Ponieważ takie drabiny nie przewodzą prądu. Dzięki temu nie będzie grozić Ci porażenie prądem, np. podczas prac przy instalacji elektrycznej. To zwiększy poziom Twojego bezpieczeństwa.

Stój prosto na drabinie

Jeśli korzystasz z drabiny, pamiętaj o tym, aby zawsze stać na niej prosto. Wszelkie odchylanie się na boki czy stawanie na jednej nodze są niedopuszczalne. Możesz sobie w ten sposób zrobić krzywdę! Takie zachowanie zwiększa ryzyko upadku albo przewrócenia drabiny. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zawsze stać na niej prosto i stabilnie.

Sprawdź udźwig drabiny

Zanim skorzystasz z drabiny, sprawdź jej udźwig. Bywa różny, w zależności od przeznaczenia i rozmiaru modelu. Ważne jest to, aby udźwig był większy niż Twoja waga. Dodatkowo miej na uwadze to, że jeśli na drabinę wchodzisz z jakimś przedmiotami, one zwiększają całkowitą masę. Dlatego bierz je pod uwagę. Jeśli przekroczysz udźwig, znacząco obniży się poziom bezpieczeństwa gwarantowany przez drabinę. Może się ona złożyć albo pęknąć!

Schodź z drabiny regularnie

Podczas pracy na drabinie mogą drętwieć Ci różne części ciała, np. nogi albo ręce. Dlatego ważne jest, aby regularnie schodzić z drabiny i odpoczywać. Poleca się robić przerwę co kwadrans, żeby dać organizmowi chwilę oddechu. Dopasuj długość i częstotliwość przerw do swoich potrzeb. I zawsze, gdy poczujesz się słabiej, schodź z drabiny – nawet jeśli akurat wykonujesz jakąś pracę, np. wieszasz firany.

Nigdy nie wchodź na drabinę pod wpływem

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, nigdy nie korzystaj z drabiny, będąc pod wpływem substancji odurzających, np. alkoholu czy niektórych leków. To nie tylko obniża tempo Twoich ruchów, lecz także wpływa na równowagę i zwinność. Przez to możesz spać z drabiny i zrobić sobie krzywdę.

0 (0 opinii)