Porady

Trufle – gatunki. Które z nich warto uprawiać?

0 (0 opinii)

Ze względu na duże trudności w odszukaniu trufli, a jednocześnie wyjątkowe walory smakowe i zapachowe owocników niektórych gatunków, ceny tych grzybów osiągają zawrotne ceny. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Trufle są grzybami podziemnymi, swoje bulwiaste owocniki wytwarzają pod powierzchnią ziemi. Dla grzyba jest to z jednej strony korzystne, ponieważ zabezpiecza go przed niszczeniem przez zwierzęta, przed pasożytami i warunkami atmosferycznymi. Z drugiej strony zaś, stałe przebywanie w głębi ziemi utrudnia grzybom rozsiewanie zarodników. Trufle korzystają więc z pomocy niektórych zwierząt (dziki, wiewiórki), które wabione zapachem dojrzałych owocników wygrzebują je, zjadają i jednocześnie rozsiewają zarodniki.

Tajemnicze grzyby – trufle

Trufle znane są ludziom od niepamiętnych czasów. Prawdopodobnie były używane już ponad 5000 lat temu w Mezopotamii, a zapalonym amatorem trufli był egipski faraon Cheops. Trufle zyskały jeszcze na znaczeniu w starożytnej Grecji i Rzymie. Uznane w średniowieczu za uosobienie grzechu, wróciły do łask w okresie renesansu.

Różne gatunki trufli rosną w ziemi w poprzek całej kuli ziemskiej. Lista krajów, które sprzedają trufle coraz bardziej się wydłuża, a Francja i Włochy już od dawna nie są jedynymi krajami pochodzenia czarnych i nieco rzadszych białych trufli. Bardzo dobrze rosną trufle w Niemczech, a także w Austrii i Szwajcarii. Znajdują tam odpowiednią glebę i korzystne warunki klimatyczne.

Trufle są grzybami podziemnymi
Trufle są grzybami podziemnymi

Te tajemnicze grzyby bardzo długo skrywały swój specyficzny sposób na życie. Podstawą ich egzystencji jest symbioza z niektórymi roślinami. W ramach wzajemnej współpracy (a nie pasożytnictwa!) grzyby i ich partnerzy czerpią obopólne korzyści. Grzyb kontaktuje się z korzeniami rośliny żywicielskiej jako przedłużenie jej drobnych korzeni. Ponieważ strzępki grzybni są znacznie cieńsze od najmniejszych korzeni rośliny, mogą wnikać w obszary gleby niedostępne dla rośliny i dostarczać jej wodę i składniki odżywcze. Z kolei roślina dostarcza grzybowi glukozę z fotosyntezy i dzięki temu, z pomocą produktów cukrowych, trufla może tworzyć swoje owocniki. W przypadku grzybów zjawisko symbiozy nazywa się mikoryzą. Oba terminy wprowadził niemiecki botanik Albert Frank (1839-1900), który odkrył zjawisko mikoryzy badając właśnie możliwości hodowli trufli.

Jak rosną trufle?

Mikoryzowe grzyby z rodzaju trufla (Tuber) rosną podziemnie na głębokości 10-20 cm w symbiozie z roślinami żywicielskimi. Które gatunki roślin najlepiej współpracują z truflami? Wbrew dosyć powszechnemu przekonaniu, że trufli należy szukać pod dębami względnie leszczynami, współżyją one z ponad 160 gatunkami drzew, krzewów, a także traw i niektórych roślin z rodziny astrowatych. W lasach rozwijają się owocniki trufli na korzeniach na rodzimych gatunkach drzew, które tworzą dla nich naturalne środowisko życia.

Odpowiednimi partnerami dla tych wykwintnych grzybów są buki, graby, dęby i leszczyny; także leszczyna drzewiasta, sosna czarna i dąb burgundzki. Chcąc uprawiać trufle, trzeba stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Przede wszystkim trzeba wybrane rośliny żywicielskie zainfekować grzybnią trufli.

Gleba, w której rosną trufle, musi spełniać określone wymagania. Powinna być odwodniona, wapienna, o bogatej strukturze. To umożliwia dobry rozwój grzybów i tworzenie owocników, na które tak czekamy. Podmokłe gleby i doliny raczej nie nadają się do uprawy trufli, podobnie jak tereny mocno torfiaste. Przed podjęciem próby uprawy grzybów, trzeba przeprowadzić badania gleby.

Jak rosną trufle?
Jak rosną trufle?

Trufle z własnego ogrodu - 4 zasady!

Miłośnicy trufli mogą spróbować wyhodować te grzyby we własnym ogrodzie. Wymaga to pewnego wysiłku i znajomości zasad:

  • Miejsce – „drzewa truflowe” muszą osiągnąć odpowiednie rozmiary, aby umożliwić owocowanie trufli. Najlepiej jest posadzić razem wiele roślin, których korzenie zetkną się ze sobą. Buki, graby i leszczynę można przycinać i dostosować do każdego ogrodu. Absolutnym minimum dla 2-3 roślin jest około 10 m2. Graby i buki mogą być sadzone po trzy na metrze bieżącym, tworząc truflowy żywopłot.
  • Warunki stanowiskowe – rozwój grzyba i późniejsze tworzenie owocników wymagają odpowiednich warunków glebowych. Aby zwiększyć szanse na pomyślny wynik uprawy, trzeba wybrać działkę o glebie wapiennej, z pH wyższym od 7. Podłoże musi być napowietrzone, odwodnione, o luźnej strukturze. Gleby podmokłe, bagienne i torfowe nie nadają się do uprawy trufli. Należy unikać zagłębień terenu i wąwozów.
  • Sadzenie drzew truflowych – sadzonki zainfekowane grzybnią sprzedawane są w różnych stadiach. W pierwszych latach po posadzeniu konieczne może być podlewania drzewek. Jeśli w okolicy żyją sarny, jelenie albo zające, drzewka trzeba zabezpieczyć przed zgryzaniem.
  • Zbiory trufli – po około pięciu do siedmiu latach pod drzewami powinny się uformować pierwsze owocniki trufli. Po znalezieniu grzyba, dobrze jest zaznaczyć sobie miejsce, ponieważ owocniki często pojawiają w tych samych miejscach po kilku tygodniach.

Trufla letnia – trufla burgundzka (Tuber aestivum var. uncinatum)

Badania molekularne wykazały, że trufla letnia i trufla burgundzka stanowią ten sam gatunek grzyba. Obszar występowania trufli letniej sięga od południowych krajów śródziemnomorskich do południowej Skandynawii. Jest to mocny, odporny i mało wrażliwy gatunek, który rośnie w szerokim zakresie uwarunkowań klimatycznych, zarówno na wyżynach, jak i na nizinach.

Do niedawna trufla letnia i trufla burgundzka były traktowane jako dwa różne gatunki. Różnią się nieco wyglądem i podczas gdy trufla burgundzka owocuje od października do lutego, główne zbioru trufli letniej przypadają na czerwiec do września. W świetle badań można określić truflę burgundzką jako późno dojrzewająca odmianę trufli letniej.

Dlaczego trufle są tak cenne? Za 100 g zapłacisz 100 zł! Piszemy o tym>> TUTAJ

0 (0 opinii)