Porady

Oparzenia po barszczu Sosnowskiego: wygląd, zdjęcia, objawy

4,8 (9 opinii)

Rośnie na świecie ponad 60 gatunków barszczu, bylin z rodziny selerowatych. Barszcz zwyczajny był przez wieki źródłem pożywienia w naszej części Europy. Z łodyg barszczu sporządzali pasterze i żniwiarze flety zwane kaluka. Zasłużenie złą sławą cieszy się tylko jeden gatunek: barszcz Sosnowskiego.

Ta bardzo efektowna roślina, dorastająca do 5-6 m wysokości, z prawie metrowej średnicy baldachami, może każdego zaintrygować. Nie każdy jednak wie, zwłaszcza dziecko, że ta roślina jest śmiertelnie niebezpieczna ze względu na swoje ogromne zielone liście, grube łodygi, białe, różowawe albo zielonkawe kwiaty, korzenie i owoce.

Związki chemiczne fotouczulające w Barszczu Sosnowskiego

W całej roślinie, we wszystkich jej częściach, występuje w znacznych ilościach olejek eteryczny zawierający furanokumaryny, czyli organiczne związki chemiczne o intensywnym działaniu fotouczulającym. Barszcz nie posiada żadnych kolców ani parzących włosków i może być nawet przyjemny w dotyku. Tyle tylko, że lekkie dotknięcie wystarczy, aby na skórę dostał się groźny dla zdrowia (a czasem i życia) sok. W okresie intensywnego kwitnienia tej niebezpiecznej rośliny, co ma miejsce od lipca do sierpnia, olejek eteryczny jest obecny również w powietrzu. Dla osób szczególnie wrażliwych niebezpieczne może być samo powąchanie kwiatów bez dotykania rośliny.

Barszcz Sosnowskiego: objawy i wygląd poparzeń

Najbardziej groźne jest to, że można nawet nie zauważyć, że miało się kontakt z barszczem Sosnowskiego, a sok rośliny przedostaje się na skórę nawet przez ubranie.

Sok barszczu Sosnowskiego jest fototoksyczny, to znaczy wielokrotnie podwyższa wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Jego działanie można porównać do lupy, która zbiera promienie słoneczne i może rozpalić ognisko. Nawet mała kropla soku Barszczu Sosnowskiego może spowodować silne oparzenie, zwłaszcza jeśli skóra jest wystawiona na działanie słońca. Powstaje silne zapalenie skóry. Stopień poparzenia zależy od:

  • ilości soku, który trafił na skórę;
  • intensywności i czasu działania promieni słonecznych;
  • stanu skóry.

Po kontakcie z sokiem barszczu Sosnowskiego (najczęściej poprzez ścięte łodygi), który jest całkowicie bezbolesny, reakcja nie następuje od razu. Znane są przypadki, że kontakt z tą rośliną w pochmurny dzień powodował widoczne symptomy dopiero po dwóch dniach, jeśli wcześniej skóra nie była wystawiona na światło słoneczne. Zwykle w słoneczny dzień objawy stają się widoczne już po 30 minutach do 1,5 godziny.

Oparzenie na nodze po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego
Fakt.pl
Oparzenie na nodze po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego

Jak wyglądają oparzenia po barszczu Sosnowskiego? Zdjęcie i opis objawów

1. Pierwszym widocznym objawem nadchodzących problemów jest ciemnienie skóry w formie plam z wyraźnymi krawędziami. Nie ma przy tym żadnym przykrych doznań.

2. W najciemniejszym miejscu plam pojawiają się pęcherze. Początkowo jest ich dużo i są niewielkie, ale bardzo szybko (w ciągu doby) zlewają się i przechodzą w jeden gigantyczny bąbel na całej powierzchni poparzenia. Pęcherze są napięte, wzniesione nad powierzchnią skóry na 5-10 mm. Są wypełnione przezroczystą zawartością. Dopóki pęcherz jest cały – nadal nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych wrażeń. Dzieci zwykle go dotykają, pocierają, nadgryzają itp.

3. Wystarczy jednak tylko uwolnić płyn surowiczy z pęcherza, a jeszcze gorzej – zerwać osłonę – aby odsłoniła się bardzo bolesna skóra dna. W tym momencie rana zaczyna bardzo mocno boleć. Boli sama z siebie, ale największy ból wywołuje najlżejsze choćby dotknięcie – ubraniem, a nawet miękkim piórkiem. Osoby doświadczone w tym względzie starają się zachować pęcherz tak długo, jak się da. Ale nawet jeśliby go wcale nie dotykać, to i tak po 4-5 dniach sam pęknie.

4. Faza obfitego tworzenia płynu surowiczego kończy się po 4-5 dniach i nawet jeśli pęcherz nie pękł – co rzadko się zdarza – płyn wchłania się samoczynnie. Pęcherz przylega do dna rany i tworzy się przebarwiona (pociemniała) powłoka, początkowo cienka, delikatna i łatwo schodząca. Z czasem mocno przylega do dna rany i wysycha. Rana jest bardzo bolesna, wrażliwa na dotknięcia.

5. Bolesność trwa nie krócej niż 1-2 tygodnie i stopniowo mija. Strup utrzymuje się 2-3 tygodnie i wykrusza się od krawędzi odsłaniając jasnoróżową, gładką powierzchnię nowej skóry. Wraz z postępem gojenia się rany, zmniejsza się ból. Ciemne plamy w miejscu ciężkich poparzeń mogą pozostawać przez kilka lat. Potem skóra przywraca normalny kolor.

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina dla dzieci

Szczególnie niebezpieczny bywa barszcz Sosnowskiego dla dzieci. Nieświadome zagrożenia mogą bawić się liśćmi i łodygami, brać je do ust, zrywać. Przedostanie się soku rośliny na śluzówkę może wywołać silne reakcje alergiczne. Kontakt soku z okiem może skończyć się ślepotą.

Skutków spotkania z barszczem Sosnowskiego nie należy lekceważyć. Nie raz odnotowano przypadki poparzeń III stopnia, a nawet śmierci małych dzieci przy bardzo rozległych ranach. Podejrzewając kontakt z tą rośliną, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 

4,8 (9 opinii)