Porady

Barszcz Sosnowskiego – jak rozpoznać?

5 (1 opinia)

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo charakterystyczną. Jego ogromne rozmiary oraz kwiatostany wielkie niczym parasole, nikomu nie powinny sprawiać trudności z rozpoznaniem gatunku. Ale to tylko teoria, a w rzeczywistości strach ma wielkie oczy i ludzie często wyolbrzymiają niebezpieczeństwo. Spokojny padalec zamienia się w węża, jaszczurka w krokodyla, a niewinny pasternak w groźny barszcz kaukaski.

Osoby, które nigdy nie widziały barszczu Sosnowskiego, ale wiedzą, jak bardzo jest to niebezpieczna roślina, często mylą go z innymi roślinami o dużych liściach. Najczęściej chodzi tu o rodzimy barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium), pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa), arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica), dzięgiel leśny (Angelica sylvestris) albo nawet marchew zwyczajną (Daucus carota). Wszystkie te rośliny łączy przynależność do rodziny baldaszkowatych (selerowatych).

Aby nie ulegać panice, a tym bardziej nie alarmować bez potrzeby odpowiednich służb, dobrze jest rozpoznać wroga. Poparzenia roślinami to nie tylko piekące bąble po pokrzywach. Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia chemiczne groźne nawet dla życia.

Opanowały one bardzo szczególny rodzaj autoreklamy. Otóż ich kwiaty, zwykle białe, czasem różowawe albo zielonawe, są bardzo małe i niepozorne. Żaden szanujący się owad nie schyliłby się po taką porcję pyłku i nektaru. Ale jeżeli kilkadziesiąt tych niepozornych kwiatków, umocowanych na równych szypułkach utworzy baldaszek, a kilkadziesiąt baldaszków zostanie zgrupowanych w jeden baldach, to sytuacja diametralnie ulega zmianie. Na tle zielonych liści widać z góry, „z lotu owada”, ogromne, jasne półmiski pełne nieprzebranych zapasów.

Aby nie ulegać panice, a tym bardziej nie alarmować bez potrzeby odpowiednich służb, dobrze jest rozpoznać wroga. Poparzenia roślinami to nie tylko piekące bąble po pokrzywach. Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia chemiczne groźne nawet dla życia.

Barszcz Sosnowskiego jest łudząco podobny do barszczu zwyczajnego.
Barszcz Sosnowskiego jest łudząco podobny do barszczu zwyczajnego.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Oto główne cechy wyglądu barszczu Sosnowskiego, które warto zapamiętać i porównać z wyglądem napotkanych podejrzanych roślin:

  • wysokość: 2-3 m, a czasem do 5 m;
  • liście pierzaste o średnicy do 1,5 m (małe wyjaśnienie: liść pierzastozłożony (pierzasty) to liść składający się z wielu listków wyrastających z osadki liścia w dwóch położonych naprzeciw siebie rzędach);
  • kwiaty: białe lub czasem różowawe, zebrane są w duże, lekko wypukłe baldachy (największy na szczycie pędu głównego o średnicy 30-80 cm);
  • łodyga: okrągła, bruzdowana, słabo owłosiona z fioletowymi plamkami, u podstawy ma średnicę 5-12 cm.

Barszcz Sosnowskiego można poznać m.in. po liściach.
Barszcz Sosnowskiego można poznać m.in. po liściach.

Do czego podobny jest barszcz Sosnowskiego?

Wyszukiwanie różnic (albo podobieństw) między roślinami wymaga pewnej znajomości tematu oraz sporego doświadczenia. Nierzadkie są przecież i tragiczne w skutkach przypadki pomylenia muchomora sromotnikowego z czubajką kanią. A przecież różnice są wyraźne: kolor, zapach, wygląd. Dlatego, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, lepiej nie zbliżać się za blisko do podejrzanej rośliny.

  • Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium). Wygląda jak miniaturka barszczu Sosnowskiego. Dorasta do wysokości 50-150 cm wobec 200-500 cm jego niebezpiecznego krewniaka. Liście ma także pierzaste, ale zaledwie do 50 cm długości i sprawiające wrażenie delikatnych, jakby bardziej ażurowych. Właśnie wielkość roślin stanowi podstawową różnicę: barszcz zwyczajny nigdy nie osiągnie średnicy łodygi rzędu 10 cm, ani średnicy baldacha 50-80 cm.
  • Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica). Dorasta wprawdzie do 2,5m, ale ma baldachy wyraźnie kuliste, a nie płaskie.
  • Dzięgiel leśny (Angelica sylvestris). Przypomina ogólnym wyglądem barszcz Sosnowskiego, ale ma tylko do 150 cm wysokości i wyraźnie inne liście: podwójnie albo potrójnie pierzaste (to znaczy, że pojedyncze listki są również pierzaste, a cały liść wygląda bardzo lekko w porównaniu z masywnymi liśćmi barszczu kaukaskiego).
  • Pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa L.). Pokrojem może przypominać barszcz Sosnowskiego, ale żółte kwiaty powinny każdego uspokoić.
  • Marchew zwyczajna (Daucus carota). Wprawdzie biały baldach może wzbudzić czujność, ale niewielka wysokość rośliny i podwójnie albo potrójnie pierzaste liście, w dodatku wąskie w zarysie, odwołują alarm.
5 (1 opinia)