Porady

Komosa ryżowa (quinoa). Jakie ma wady i zalety?

4 (1 opinia)

Jeżeli marzysz o pięknej figurze i szczupłej sylwetce, komosa ryżowa (a inaczej quinoa) to dla Ciebie obowiązkowy składnik diety. A roślina ta nie tylko jest bardzo zdrowa i niskokaloryczna, ale również smaczna. Może być idealnym zamiennikiem ryżu albo kaszy. Komosa – mimo licznych zalet – powoduje jednak etyczne kontrowersje, o których ciężko znaleźć informacje na polskich stronach internetowych. Są także przeciwwskazania do jej stosowania.

Co to jest komosa ryżowa (quinoa)?

Komosa ryżowa to roczna roślina zielna. Może stanowić krzew lub półkrzew. Obecnie znanych jest na całym świecie ponad 100 gatunków komosy, a niektóre z nich osiągają nawet 1 metr wysokości. Kształt liści komosy jest dość interesujący, ponieważ przy wierzchołku jest szeroki i trójkątny, z kolei u nasady – wydłużony. Rdzeń rośliny jest jasnozielony, gruby i sprężysty. Kwiaty są małe i jasnozielone (jak łodyga). W jednym sezonie quinoa może wytwarzać nawet kilkadziesiąt tysięcy nasion, dlatego pozbycie się jej z ogrodu jest bardzo trudne. Z tego powodu roślina uznawana jest przez wielu jako chwast. Roślina kwitnie przez całe lato aż do jesieni.

Komosa ryżowa – jakie ma właściwości?

Dokładnie o właściwościach i uprawie komosy ryżowej piszemy w osobnym artykule. Quinoa jest świetnym dodatkiem do rozmaitych potraw ze względów smakowych. Posiada również wiele wartościowych właściwości. Jedną z najważniejszych jest wysoka zawartość błonnika, witamin, aminokwasów i minerałów. Komosa ryżowa odznacza się także niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu mogą ją stosować osoby mające problemy z tolerancją cukrów. Wprowadzenie do codziennej diety komosy to ponadto remedium dla osób borykających się z bólami głowy o podłożu migrenowym. Konkretyzując, quinoa zawiera takie składniki, jak rutynę, potas, białka, kwasy organiczne, 17 aminokwasów, pektyny, olejki eteryczne, witaminy (E, P, PP, C), saponiny, celulozę, kwas askorbinowy.

Czy są przeciwwskazania do stosowania rośliny?

Niestety istnieją przeciwwskazania do stosowania komosy ryżowej. Nie mogą jej zażywać np. osoby cierpiące na kamicę nerkową, wrzody, ostre zapalenie żołądka lub mające niską koagulację krwi. Dlatego roślinę należy stosować ostrożnie, zalecając się do wskazówek lekarza i przestrzegając dawkowania. Nadmierne spożycie może bowiem powodować zaburzenia układu nerwowego lub żołądka.

Jak przygotowywać komosę ryżową?

Przygotowanie komosy należy rozpocząć od dokładnego opłukania, ponieważ nieoczyszczone nasiona pokrywa saponina. Jest to składnik o gorzkim smaku – mógłby on zepsuć później smak potrawy. Jeżeli zależy Wam na zachowaniu orzechowego posmaku charakterystycznego dla komosy, nasiona można pozostawić do wyschnięcia i dopiero przed samym gotowaniem sprażyć je przez kilka minut na patelni.

Gdy komosa jest opłukana, wrzucamy ją do garnka, zalewamy wodą (proporcje 2 części wody na 1 część nasion), doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem przez około 15 minut.

Komosa ryżowa ma wysoką zawartość błonnika, witamin, aminokwasów i minerałów
Komosa ryżowa ma wysoką zawartość błonnika, witamin, aminokwasów i minerałów

Jak jeszcze można stosować komosę ryżową?

Komosę ryżową można stosować także w postaci soku, którym nasączamy gazę i przykładamy do bolącego miejsca (np. do brzucha w trakcie bolesnej menstruacji). Świeży sok może również pomóc osobom cierpiącym na zaparcia – w takim przypadku wystarczy każdego ranka wypić ok. 5 łyżek płynu na pusty żołądek przez okres 2 tygodni. Z komosy ryżowej można również zaparzać herbatę, która jest zbawienna podczas przeziębień czy chorób dróg oddechowych. Z rośliny przygotowuje się ponadto napary w celu leczeniu chorób jamy ustnej lub wywary (do płukania).

Jak zbierać komosę ryżową z ogródka?

Do potraw najlepiej zbierać młodą komosę z ogródka na wiosnę. Jeżeli roślina ma służyć do celów leczniczych, warto poczekać do jej kwitnięcia – wtedy będzie zwiększone działanie. Liście należy odcinać od samej łodygi. Następnie pozostawiamy je do naturalnego wysuszenia w miejscu, w którym nie będą narażone na deszcz.

Etyczne dylematy wokół komosy ryżowej

Wzrost konsumpcji komosy ryżowej ma niestety swoje ciemne strony. Rosnący popyt doprowadził do wzrostu cen ziaren tak mocno, że mieszkańcy Ameryki Południowej nie mogą sobie pozwolić na jej zakup. A pamiętajmy, że komosa ryżowa to jeden z najstarszych pokarmów wykorzystywanych przez ludność Ameryki Południowej. O problemie pisała niedawno Joanna Blythman na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian. Dla przykładu podaje Limę, gdzie obecnie quinoa kosztuje więcej niż kurczak. A ogromny popyt na tą roślinę powoduje, że na terenach wiejskich zastępuje się masowo inne uprawy właśnie komosą ryżową.

4 (1 opinia)