Porady

Cynia – poznaj sekrety uprawy tych cudownych kwiatów ogrodowych!

4 (2 opinie)

Cynie wnoszą do ogrodu barwny i wesoły nastrój, nie wymagając w zamian szczególnej pielęgnacji. Jak długo otrzymują wystarczająco dużo promieni słonecznych, cynie rosną tworząc kolorowe dywany albo wypełniając luki między wysokimi trawami i bylinami. To cenione przez ogrodników rośliny, które wprowadzają do ogrodu wiele życia.

Skąd pochodzi cynia?

Miłośnikom ogrodów tak przypadły do serca, że każdego roku są wysiewane i pielęgnowane na nowo. Ponieważ kwiaty cynii oferują na dodatek mnóstwo nektaru, wabią nim motyle, pszczoły i trzmiele, które przy okazji wykonują w ogrodzie swoje pożyteczne zadania.

Cynia (Zinnia L.) jest botanicznym gatunkiem roślin z rodziny astrowatych, a należy do niego ok. 20 gatunków i wiele odmian. Ojczyzną cynii jest południowa część Ameryki Północnej, Ameryka Środkowa i Południowa. Nazwa botaniczna została roślinie nadana przez Linneusza na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinn’a (1727–1759). W wiejskich i innych stylizowanych na naturalne ogrodach znalazła cynia stałe miejsce już od XIX wieku. Dzięki różnorodności form i barw jest mile widzianym gościem na rabatach, w pojemnikach i doniczkach zarówno na wsi, jak i w mieście.

Jak wygląda cynia? Kiedy kwitnie?

Cynia jest jednoroczną rośliną zielną, dorastającą do metra wysokości, a niektóre odmiany w odpowiednim klimacie bywają nawet wyższe. Łodyga jest wyprostowana, liście podłużne, jajowate albo owalne. Niskie odmiany doskonale się nadają do uprawy w pojemnikach i doniczkach.

Cynia kwitnie od maja do października. Poprzez selekcję hodowlaną udało się ogrodnikom uzyskać kwiaty białe, różowe, żółte, czerwone, fioletowe, pomarańczowe i nawet dwukolorowe. Duże koszyczki kwiatów cynii są umieszczone na szczycie łodygi. Brzeżne kwiaty języczkowe są duże i barwne.

Stanowisko i podłoże dla cynii

Cynie należą bez reszty do licznego grona roślin kochających słońce. Jeśli dostaną do dyspozycji miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru, prezentują swoja niezwykłą urodę przez całe lato. Jako że w swojej ojczyźnie przywykły do ciepła, odpowiadają im temperatury nawet przekraczające 30°C; upał nie skłania ich do zwieszania główek. Jedynie z nadmiarem wody ma cynia swoje problemy, co wśród roślin nie jest wcale odosobnione. Miejsce powinno być:

  • słoneczne do w pełni nasłonecznionego, osłonięte od wiatru;
  • substrat przepuszczalny, próchniczny, może być lekko gliniasty;
  • krótkotrwale okresy suszy toleruje cynia bez problemu;
  • w pojemnikach rośnie cynia w zwykłej ziemi kwiatowej.

Jako solitery, w barwnej mieszance odmian albo w doborowym towarzystwie światłolubnych bylin, cynie w każdym przypadku dają poczucie letniej lekkości. Z pachnącym kosmosem podwójnie pierzastym (Cosmos bipinnatus) albo elegancką rudbekią (Rudbeckia) tworzy cynia wspaniałą harmonię. Idealnym sąsiedztwem są jaskrawe jeżówki (Echinacea) i subtelne aksamitki (Tagetes). Wysiew cynii miedzy wieloletnimi trawami ozdobnymi daje każdego roku nowy, efektowny widok.

Cynie należą bez reszty do licznego grona roślin kochających słońce.
Cynie należą bez reszty do licznego grona roślin kochających słońce.

Podlewanie i nawożenie cynii

Zaopatrzenie w wodę odgrywa u cynii znacząca rolę, ponieważ niespecjalnie lubią, kiedy ich bryła korzeniowa zaczyna przesychać. Poza tym wymagania pielęgnacyjne są tak znikome, że nawet początkujący amator ogrodów da sobie z uprawą cynii radę. Ogólnie biorąc należy:

  • regularnie podlewać cynie, zwłaszcza rosnące w pojemnikach;
  • nie dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej;
  • zaopatrzyć rabatę w kompost albo nawóz do roślin kwiatowych;
  • w uprawie doniczkowej, od maja do września stosować co tydzień podlewanie nawozem płynnym.

Porcję wody najlepiej jest podawać cyniom wczesnym rankiem albo w godzinach wieczornych bezpośrednio na korzenie roślin. Podlewanie w palącym słońcu w południe jest niedopuszczalne, ponieważ w tym czasie dochodzi do efektu szkła powiększającego. To znaczy, krople wody, które trafiają na liście i kwiaty, załamują promienie słoneczne niczym lupa, co powoduje poparzenie rośliny. Czarujący wygląd kwiatów znika bezpowrotnie.

Jak rozmnażać cynię?

Jednoroczne cynie można całkiem łatwo wyhodować z nasion. Początkujący ogrodnicy, którzy po raz pierwszy wprowadzają do ogrodu cynie, mogą różne odmiany tej rośliny kupić w sklepie. Kto zaś podziwia cynie na swoich rabatach od dawna, każdego roku na jesieni ma dostawę bezpłatnych nasion.

Wysiew nasion w domu

Jesienią cynie oferują wielką obfitość nasion, jeśli tylko pozostawi się przekwitłe kwiatostany na łodygach do wyschnięcia. W dniu zbiorów powinna być sucha pogoda, ponieważ wilgotne nasiona nie mają szans na kiełkowanie.

  • Nasiona cynii przechowuje się przez zimę w suchych, ciemnych pojemnikach.
  • Od lutego możliwe jest pędzenie sadzonek w domu albo w szklarni.
  • Doniczki napełnia się lekko kwaśną glebą (pH 5,8 do 6,2).
  • W zależności od odmiany, wysiewa się pojedyncze nasiona albo kilka w odpowiednikach odstępach.
  • Nasiona przykrywa się ziemią i podlewa.
  • Doniczkę przykrywa się szkłem albo przezroczystą folią.
Nasiona cynii przechowuje się przez zimę w suchych, ciemnych pojemnikach.
Nasiona cynii przechowuje się przez zimę w suchych, ciemnych pojemnikach.

Na jasnym i ciepły parapecie okiennym kiełkowanie nasion cynii zachodzi po ok. 10 dniach. W tym czasie podłoże należy utrzymywać w lekko wilgotnym stanie. Nakrycie każdego dnia należy na pewien czas zdejmować, aby nie utworzyła się pleśń. Do połowy maja zamienią się siewki w młode cynie, które można spokojnie przesadzić na rabaty.

Kiedy wysiewać cynię do gruntu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby alternatywą dla wysiewu w domu był wysiew nasion na początku maja do gruntu. Najważniejsze, aby temperatura powietrza wzrosła na stałe powyżej 18°C. Ponieważ do połowy maja mogą się przydarzyć spóźnione przymrozki, lepiej jest poczekać z siewem cynii, aż zagrożenie minie.

Sadzenie na rabatach i w pojemnikach

O ile cynie nie zostały wysiane do gruntu, od połowy maja jest czas, aby sadzić je w ogrodzie bez względu na to, czy zostały kupione, czy wyhodowane w domu. Jeżeli gleba wydaje się być wilgotna i gliniasta, dobrze jest przed sadzeniem dodać nieco piasku i ułożyć na dnie dołka trochę żwiru jako drenaż. W ten sposób zapobiegnie się powstawaniu zastoju wody.

Jakie szkodniki mogą zagrażać cynii?
Jakie szkodniki mogą zagrażać cynii?

Jaskrawe, barwne koszyczki kwiatów cynii ozdobią w pojemnikach każdy balkon i taras aż do pierwszych przymrozków. Abu posadzić je w doniczkach i skrzynkach, nie potrzeba specjalnych zabiegów. Ważne jest, aby w dnie pojemników znajdowały się otwory umożliwiające doprowadzenie nadmiaru wody, przykryte warstwą drenażową.

Choroby i szkodniki cynii 

Cynie uchodzą za mocne kwiaty, które nie ulegają chorobom i szkodnikom. Mało tego, chronią inne uprawy, na przykład pomidorów, przed nicieniami. Dlatego też spotyka się cynie pośrodku rabat warzywnych. W rzeczywistości cynie nie są całkowicie odporne na choroby i szkodniki, zwłaszcza jeśli pogoda jest niesprzyjająca.

Cynie to zdecydowanie kwiaty, którym warto poświęcić swoją uwagę!

4 (2 opinie)