Porady

Jak zbudować drewniany taras?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Taras jest niezastąpiony. Wiosną, latem i wczesną jesienią spożywamy na nim posiłki i wypoczywamy. Zaaranżowany mądrze i z pomysłem może stać się niezwykle przyjemną przestrzenią przy lub obok domu. Taras wykonany z drewna znakomicie wkomponuje się w zieloność ogrodu.

Przed rozpoczęciem budowy warto odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania dotyczące tarasu: do czego ma służyć? jak ma wyglądać?

Pamiętajmy o prostych zasadach: taras powinien wtapiać się w otoczenie, być jego integralną częścią. Można stworzyć konstrukcję połączoną z domem lub taką, która będzie oddalona od niego. Zbudować zadaszenie lub z niego zrezygnować. Dobrać kształt i wielkość do potrzeb i wymagań domowników.

Rodzaje drewna

Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów, z których wykonuje się tarasy. Wykorzystuje się w tym celu najróżniejsze gatunki. Zdecydowanie najtańsze są sosna i świerk. Niestety, te gatunki są jednocześnie mało odporne na wilgoć. Ponadto łatwo odkształcają się i pękają. Za jeden z najtrwalszych gatunków uchodzi drewno modrzewiowe, a dębowe za najtwardsze z tych, które rosną w Polsce. Za trwałe uważane jest także drewno robinii. Wilgoci łatwo nie dają się dąb i modrzew. Nie zaleca się natomiast buku. Drewno bukowe jest nieodporne na wilgoć, pod wpływem wilgoci deformuje się oraz wygina się również drewno olchowe.

Drewniany taras pięknie wygląda w otoczeniu naturalnej zieleni

Najdroższe jest drewno egzotyczne. Jest twarde oraz odporne na warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne. Gatunki drewna egzotycznego to m.in. bilinga, ipe czy massoranduba. Do szczególnie odpornych na wilgoć należy np. tek. Nie zaleca się natomiast drewna sambowego, które deformuje się pod wpływem wilgoci.  

Za jeden z najtrwalszych gatunków uchodzi drewno modrzewiowe, a dębowe za najtwardsze z tych, które rosną w Polsce. Za trwałe uważane jest także drewno robinii. Wilgoci łatwo nie poddają się dąb i modrzew.

Taras możemy zbudować ze zwykłych desek, desek ryflowanych (desek z rowkami, które zapobiegają odkształceniom, działają antypoślizgowo i chronią powierzchnię przed gromadzeniem się wody), drewnianych podestów lub drewnianego bruku. 

Jak zbudować taras z drewna?

Budowa tarasu z drewna nie należy do trudnych zadań. Taras drewniany sam w sobie jest efektowny, a odpowiednio pielęgnowany - dość trwały. Oto wskazówki, jak prosto i szybko zbudować taras drewniany.

Najpier musimy przygotować grunt. Bardzo ważne jest bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być przede wszystkim równe, twarde i stabilne. Na tym etapie usuwamy darń.

Budowa tarasu drewnianego nie stanowi zadania trudnego do wykonania

Układamy i betonujemy bloczki lub betonowe stopy fundamentowe. Bardzo ważne jest, aby ułożyć je w odstępach metrowych wzdłuż i wszerz konstrukcji tarasu.

Układamy agrowłókninę. Zapobiegnie ona zbytniemu zachwaszczeniu powierzchni pod tarasem. Wysypujemy tłuczeń. Najlepiej jeśli zrobimy z niego ok. dziesięciocentymetrową warstwę.

Układamy drewniane legary, a następnie podkładki oraz przykręcamy kątownice, a do kotew zagłębionych w bloczkach mocujemy kątowniki stalowe.

Zagrożeniem dla drewna są głównie niskie temperatury i wilgoć. Chcąc utrzymać nawierzchnię w dobrym stanie, trzeba liczyć się z jej regularną konserwacją. Zazwyczaj oznacza to olejowanie przynajmniej raz w roku.

Kładziemy wreszcie deski. Jeżeli zależy nam na solidności nawierzchni, warto ułożyć na legarach w odległości co 0,5 m krawędziaki i dopiero po tej czynności przystąpić do układania desek.

Szlifujemy deski, a następnie myjemy je środkiem do ługowania drewna i spłukujemy myjką ciśnieniową. Nakładamy odpowiedni impregnat, po czym przystępujemy do olejowania. Pamiętajmy, że zabieg ten wykonujemy na starannie oczyszczonej powierzchni. Używamy specjalnego oleju do drewna, który podkreśla strukturę i jednocześnie wnika głęboko w jego powierzchnię.

Aby drewnianą nawierzchnię lepiej chronić przed deszczem i promieniami słonecznymi, taras warto osłonić dachem

Zalety tarasu z drewna:

 • ładnie wygląda,
 • jest ekologiczny,
 • współgra z otaczającą roślinnością,
 • pasuje zarówno do architektury tradycyjnej, jak i nowoczesnej,
 • sprawdza się w mieście i na prowincji,
 • nawierzchnię można ułożyć z dużych elementów,
 • nie nagrzewa się nadmiernie podczas upałów,
 • latem drewno jest przyjemnie ciepłe w dotyku.

Wady tarasu z drewna:

 • zmienia kolor pod wpływem promieni słonecznych,
 • jest mniej trwały od tarasów wykonanych z innych materiałów. W celu ochrony drewna zaleca się zadaszenie tarasu,
 • wymaga regularnej konserwacji. Zagrożeniem dla drewna są głównie niskie temperatury i wilgoć. Chcąc utrzymać nawierzchnię w dobrym stanie, trzeba liczyć się z jej regularną konserwacją. Zazwyczaj oznacza to olejowanie przynajmniej raz w roku. Warto zaznaczyć, że olejowanie chroni drewno także przed zmianą lub utratą koloru,
 • jest nieco kłopotliwy w utrzymaniu w czystości.
0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba