Porady

Jak przygotować sadzonki na kolejny sezon?

4,3 (3 opinie)

Jesień i zima stanowią dobry okres na rozmnażanie oraz przygotowywanie sadzonek niektórych roślin. W tym okresie sadzimy rośliny cebulowe i bulwiaste, rozmnażamy byliny przez podział i tworzymy sadzonki zdrewniałe.

Rośliny cebulowe i bulwiaste, jak tulipany, hiacynty czy krokusy sadzimy w gruncie jesienią, najlepiej we wrześniu lub październiku. Cebulki powinny być w stanie spoczynku, zdrowe, bez liści, z niewielkimi korzonkami. Ważne jest, aby odróżnić ich górę i dół i posadzić je korzeniami do dołu. Dzięki temu kwiaty te dobrze przetrwają zimę i pięknie zakwitną na wiosnę.

Jesienią zajmujemy się dzieleniem bylin kwitnących jesienią. Rośliny często mocno się rozrastają, przez co grządki stają się zbyt gęste. Stanowi to sygnał, aby rozmnożyć byliny przez podział. Najważniejszą zasadą jest, aby dzielić rośliny już po ich przekwitnięciu. Dlatego jesienią dzielimy tylko rośliny kwitnące wiosną. Nadają się do tego gatunki o wiązkowatych korzeniach, jak trawy ozdobne, liliowce, złocień, trzykrotka, pierwiosnek i inne oraz rośliny posiadające kłącza, jak irysy, dalie, piwonie i inne.

Kępę rośliny dzielimy ręką, szpadlem lub nożem. Następnie dokładnie oglądamy system korzeniowy i usuwamy chore fragmenty. Podzieloną roślinę przesadzamy w nowe miejsce. W przypadku kłącz ważne jest, aby każda część rośliny posiadała oczko.

Po podziale zostają małe części roślin, które również można wykorzystać jako sadzonki na następny sezon. Sadzimy je w małych pojemnikach, aby się rozrosły i ukorzeniły. Dopiero wtedy przesadzamy je we właściwe miejsce.

Aby zimą przechować sadzonki porzeczek, można powiązać je w pęczki i umieścić w wilgotnym piasku
Aby zimą przechować sadzonki porzeczek, można powiązać je w pęczki i umieścić w wilgotnym piasku

Sadzonki krzewów

Jesień jest najlepszym okresem na przygotowanie sadzonek zdrewniałych, czyli sadzonek krzewów. Większość sadzonek zdrewniałych przygotowuje się w grudniu lub styczniu, gdy już zakończą wegetację i zrzucą liście. Wyjątek stanowią porzeczki.

Przy pomocy sadzonek zdrewniałych rozmnaża się głównie krzewy ozdobne i owocowe jak ligustr, porzeczka, jaśminowiec, tawuła, budleja Dawida, dereń, hortensja, forsycja i inne. W ten sposób rozmnażamy również pnącza, jak rdest Auberta, winobluszcz czy wiciokrzew. Niektóre drzewa - np. platan, morwa czy wierzba - również rozmnażamy przez sadzonki zdrewniałe.

Jesienią zajmujemy się dzieleniem bylin kwitnących jesienią. Rośliny często mocno się rozrastają, przez co grządki stają się zbyt gęste. Stanowi to sygnał, aby rozmnożyć je przez podział.

Aby przygotować sadzonkę zdrewniałą, ostrym sekatorem należy odciąć zdrowe, tegoroczne pędy krzewu. Prawidłowo przycięty pęd powinien mieć długość 15-20 cm, grubość ołówka oraz przynajmniej 2 pary zdrowych pąków. Pędy odcinamy dopiero, gdy roślina zrzuci liście. W przypadku roślin zimozielonych obrywamy wszystkie liście.

Aby pobudzić sadzonkę do wypuszczenia korzeni, należy ostrym nożykiem ściąć fragment kory na dolnym końcu a następnie zanurzyć nasadę sadzonki w ukorzeniaczu. Do ukorzeniania sadzonek wykorzystuje się skrzynki lub doniczki wypełnione wilgotnym piaskiem. Sadzonki wkładamy pionowo w piasek do głębokości połowy lub 2/3 ich długości. Tak przygotowane sadzonki należy przechowywać do wiosny w zacisznym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Można je przechowywać w piwnicy lub w inspektach, gdzie temperatura utrzymuje się od 0 do 5 stopni Celsjusza. Ważne jest utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Należy pamiętać o dokładnym opisaniu sadzonek, aby na wiosnę wiedzieć co gdzie posadzić.

Do ukorzeniania sadzonek wykorzystuje się skrzynki lub doniczki wypełnione wilgotnym piaskiem
Do ukorzeniania sadzonek wykorzystuje się skrzynki lub doniczki wypełnione wilgotnym piaskiem

Wiosną, przed posadzeniem roślinek do gruntu, należy je zahartować. Na początku najlepiej przechowywać je w doniczkach pod tunelem. W pierwszym roku sadzonki sadzimy w wyznaczonym w ogrodzie rozsadniku, gdzie będą się rozrastały i ukorzeniały do jesieni. Ważne jest, aby nie wbijać sadzonek w grunt, co może uszkodzić ledwo widoczne korzonki. Należy je delikatnie zasadzić w wydrążonych dołkach, a następnie przysypać ziemią, którą trzeba ubić dookoła. Kiedy po kilku tygodniach pojawią się listki, będziemy mieć pewność, że sadzonki się przyjęły. Młode krzewy sadzimy we właściwym miejscu dopiero jesienią.

Podobnie przygotowujemy sadzonki porzeczek. Aby przechować je przez zimę, roślinki można powiązać w pęczki i umieścić w wilgotnym piasku. Pęczki ustawia się pionowo w przygotowanych dołkach i przechowuje w piwnicy lub zimnych inspektach osłoniętych od mrozu. Jeśli nie mamy odpowiedniego pomieszczenia lub inspektów, sadzonki porzeczek można zadołować na zewnątrz, w piasku i przykryć torfem. Należy wybrać miejsce zacienione i osłonięte od mrozu.

Wiosną sadzonki należy zahartować. Na początku najlepiej przechowywać je w doniczkach pod tunelem. W pierwszym roku sadzimy je w wyznaczonym w ogrodzie rozsadniku, gdzie będą się rozrastały i ukorzeniały. Młode krzewy sadzimy we właściwym miejscu dopiero jesienią.

Sadzonki kwiatów

Na początku jesieni warto samemu zrobić sadzonki pelargonii. Pelargonia jest rośliną wieloletnią, jednak najpiękniej kwitnie w pierwszych latach. Później kwitnienie jest coraz słabsze. Dlatego warto samemu rozmnożyć rośliny, szczególnie że jeśli ma ich być wiele, koszt może być wysoki. Najlepszym okresem na pobieranie sadzonek pelargonii jest wrzesień. Jeśli zimujemy je w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, sadzonki możemy również pobrać od lutego do marca. Warto w tym celu wybrać okazy najdorodniejsze i zdrowe. Wcześniej dobrze jest je przyciąć, aby dobrze się rozkrzewiły do pobrania sadzonek. Aby uzyskać sadzonki, należy ściąć zielone pędy wierzchołkowe o długości ok. 5-10 cm. Usuwamy z nich kwiaty i dolne liście, a następnie przez kilka minut suszymy miejsca przycięcia.

Pelargonia jest rośliną wieloletnią, która najpiękniej kwitnie w pierwszych latach
Pelargonia jest rośliną wieloletnią, która najpiękniej kwitnie w pierwszych latach

Sadzonki umieszczamy w małych doniczkach. Można do tego celu wykorzystać kubeczki po jogurtach, w których wykonujemy otwory w dnie. Wsypujemy podłoże będące mieszaniną piasku i torfu w proporcjach 1:1. Doniczki ustawiamy w miejscu zacienionym i ciepłym. Należy pamiętać, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Warto również przykryć doniczki folią, która zapewni im większą wilgotność. Sadzonki powinny się ukorzenić w ciągu 2-3 tygodni. Sadzonki przygotowane jesienią można przezimować tak samo jak dorosłe okazy. Umieszczamy je w widnym pomieszczeniu o temperaturze powyżej 5 stopni.

Sadzonki pozostałych kwiatów i roślin balkonowych z reguły wykonuje się wczesną wiosną. Można również spróbować jesienią, szczególnie, że w tym okresie czyścimy ogród i balkon i wyrzucamy stare rośliny. Sadzonka powtarza cechy rośliny macierzystej. Dlatego jest to dobry sposób na uzyskanie nowej rośliny w ulubionym kolorze. Do zbioru sadzonek wybieramy najlepsze i najzdrowsze okazy. Ścinamy z nich zdrowe pędy. Usuwamy kwiaty i dolne liście. Wystarczy jeśli pęd posiada 2-3 liście. Końcówkę moczymy w ukorzeniaczu. Sadzonki umieszczamy w małych doniczkach, skrzynce lub miniszklarence. Przechowujemy je w ciepłym, zacisznym miejscu i kontrolujemy wilgotność.

4,3 (3 opinie)