Eustoma fioletowa, biała, różowa – jak komponować w bukiecie?
Chociaż eustoma jest z pochodzenia amerykańską pięknością, to swój zwycięski pochód rozpoczęła naprawdę dopiero w Japonii. W swojej ojczyźnie w Teksasie, Nebrasce, Nevadzie i Colorado rośnie w suchych korytach rzecznych i na prerii. Tam nazywana bywa teksańskim dzwonkiem, goryczką preriową albo tulipanową.
Poprzednia nazwa botaniczna tej rośliny brzmiała „lisianthus” i tak też bywa często nazywana. W latach 30. ubiegłego wieku japońscy ogrodnicy przeprowadzili krzyżówki preriowej goryczki i powstała eustoma, jaką dzisiaj znamy.
Jakie są kolory i formy eustomy do bukietów?
Wybór jest ogromny. Eustoma dostępna jest w kolorze białym, kremowym, niebieskim, różowym, fioletowym i łososiowym. Bywają też odmiany wielobarwne. Kwiaty mają też cały szereg różnych form: pełne i pojedyncze, duże i małe, a nawet z postrzępionymi płatkami. Długo kwitnące kwiaty eustomy są nie tylko kolorowe, ale i niezwykle subtelne w każdym płatku.
Symbolika kwiatów eustomy
Kwiaty eustomy, takie delikatne, czarujące i ulotne, posiadają jednak mocną symbolikę. Nierozwinięte w pełni pąki kwiatowe przypominają niewielkie róże, a otwarte – zachwycające główki maków. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wierzyli, że eustoma to dusza młodej córki jednego z indiańskich wodzów. Dziewczyna nie chciała wyjść za mąż za niekochanego i popełniła samobójstwo. Następnego ranka w miejscu, gdzie umarła, wyrósł ten przepiękny kwiatek.
Dla Indian eustoma, to dzwonek prerii z duszą młodej dziewczyny. Meksykanie uważają, że wiosna przychodzi właśnie tego dnia, kiedy zakwita eustoma. Dla nich białe kwiaty symbolizują wesele, a ciemne – żałobę.
Każdy kolor kwiatów eustomy niesie specjalne przesłanie:
- Biel – czułość, otwartość, podziw.
- Róż – zachwyt, sympatię, elegancję.
- Fiolet – luksus, hojność, sukces.
- Błękit – rozpacz, pasję, namiętność.
Uprawiana od niedawna eustoma zyskała popularność na całym świecie. Trudno uwierzyć, że historia hybryd i odmian rośliny rozpoczęła się dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. W krótkim czasie ta prosta i delikatna roślina przekształciła się w prawdziwą rywalkę róży – królowej kwiatów.
Jak komponować bukiety z kwiatami eustomy?
Wesołe kwiaty eustomy dają się łatwo komponować z innymi kwiatami ciętymi. Stwarzają wiele możliwości i zawsze wnoszą do domu słońce.
Dla uzyskania całkiem naturalnego efektu można kwiaty eustomy w jasnoróżowych odcieniach skomponować z macierzanką. Albo zdecydować się na pełny i trochę stylizowany bukiet z fioletowych kwiatów eustomy w różnych odcieniach z białymi.
Dla Indian eustoma, to dzwonek prerii z duszą młodej dziewczyny. Meksykanie uważają, że wiosna przychodzi właśnie tego dnia, kiedy zakwita eustoma.
Z zastosowaniem eustomy w bukiecie można pójść w różnych kierunkach. Na przykład skomponować pełny bukiet z anturium, dziką różą, perukowcem i jeżyną. Prosty wazon z ceramiki podkreśli delikatne kolory i nada całości bardzo romantyczny wygląd.
Albo bukiet w rustykalnym stylu z kwiatów eustomy, kiści prosa, łodyg dziurawca i kwiatostanu bromelii. Dla uzyskania efektu wiejskiej wiązanki można wykonać kombinację eustomy z takimi kwiatami jak jarzmianka, przetacznik albo zatrwian.
Pięknie wygląda też bukiet zmieszany z dziką różą, dziurawcem i anturium. Powstaje bukiet o bardzo subtelnej wymowie.
Formy bukietów z eustomą
Szczególnym bukietem jest kompozycja ślubna kwiatów eustomy albo z jej udziałem. Można tutaj wykorzystać kwiaty jednego koloru, jak i wielu odcieni. Wszystko zależy od fantazji i upodobań.
- Bukiet kaskadowy – przypomina spadające fale kwiatów.
- Bukiet hand-tied – luźno ułożony bukiet z kwiatów o różnych kolorach i długościach, przewiązany wstążką.
- Bukiet kulisty – piękna i oryginalna forma kompozycji.
- Bukiet w stylu biedermeier – tworzy formę półkuli. Może być jedno- lub dwukolorowy, różnej wielkości.
- Bukiet nosegay – okrągły, z kwiatami mocno ściśniętymi, związany wstążką.
Komu podarować bukiet z eustomy?
Delikatne i piękne kwiaty eustomy nadają się doskonale jako podstawa albo dodatek do stworzenia kompozycji na każdą okazję. Istnieje przekonanie, że eustoma jest wyłącznie „damskim kwiatem”, to znaczy wręcza się ją tylko paniom.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.