Porady

Dlaczego hoja nie kwitnie? Odpowiednio zadbaj o swoją roślinę

0 (0 opinii)

Hoja jest rodzajem botanicznym z rodziny toinowatych, do którego należy wiele gatunków pnączy i krzewów. Ojczyzną hoi jest południowo-wschodnia Azja, Australia i Oceania. Rośnie w wilgotnych, tropikalnych lasach deszczowych, w mglistych lasach górskich, często w pobliżu potoków na skałach i na drzewach.

Kilka gatunków rośliny uprawianych jest jako rośliny doniczkowe, a prawdopodobnie najbardziej popularna jest wśród nich hoja różowa (Hoya carnosa).

Hoja różowa była przez długie lata jedynym gatunkiem swojego rodzaju uprawianym w doniczkach. Jej niezwykłe kwity pachną mocno i wyglądają, jakby były z porcelany. Kwiaty hoi wydzielają dużo nektaru, co jest nawet w mieszkaniu pewną wadą, ponieważ od spadających kropli klei się cały parapet. Na skutek woskowanych liści roślina bywa nazywana woskownicą – niepoprawnie, ponieważ taką nazwę nosi już inna roślina – Myrica.

Efektowne pnącze kwitnie zwykle latem albo jesienią. Częstotliwość kwitnienia zależy od regularnej i starannej pielęgnacji. Można spowodować częstsze rozwijanie kwiatów, tworząc roślinie letnie warunki również zimą, ale w ten sposób hoja zostanie pozbawiona możliwości odpoczynku i nie nabierze nowych sił. A to odbije się na liczbie i wielkości kwiatostanów, a także na ogólnym stanie rośliny i zwiększy jej podatność na choroby.

Jak skłonić hoję do kwitnienia w domowych warunkach?

Zwykle hoja zakwita na drugi-trzeci rok po ukorzenieniu się, czasem wcześniej. Mięsiste kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą okrągłe baldachowate kwiatostany. W zależności od gatunku i odmiany hoi kwiaty mogą mieć różne formy i odcienie, ale liczba płatków zawsze wynosi pięć. W okresie kwitnienia hoi, który może trwać kilka tygodni, w mieszkaniu unosi się przyjemny zapach. Jeśli na pnączu pojawiły się pierwsze kwiatki, świadczy to o tym, że opieka nad rośliną przebiega prawidłowo i niczego nie trzeba zmieniać. A co zrobić, żeby zobaczyć w mieszkaniu rozwijające się gwiazdki hoi? Żeby zrozumieć, dlaczego ulubiona roślina nie kwitnie, trzeba rozpatrzyć poszczególne elementy pielęgnacji, wykryć błędy i szybko je naprawić.

Nieodpowiedni rozmiar doniczki

Przyczyną braku kwiatów hoi może być nadmiar miejsca w doniczce. Hoja dobrze rośnie w doniczkach możliwie najmniejszych. W idealnym przypadku bryła korzeniowa rośliny powinna mieć nawet nieco ciasno w swojej przestrzeni. Z przesadzaniem hoi można się wstrzymać do pięciu lat, najlepiej żeby rosła w tej samej doniczce przez 5-7 lat. Dla dorosłej rośliny wystarczy doniczka o średnicy 15-20 cm. Można powiedzieć, że ciasna doniczka stanowi jeden z warunków kwitnienia hoi.

Czy hoja nie ma za mało słońca?

Światła powinna hoja mieć zawsze dużo. Jeśli jednak kwiat będzie stał latem na parapecie południowego okna, trzeba zapewnić mu osłonę od najbardziej palących promieni słońca. Odpowiednie jest też okno południowo-wschodnie, a zdarza się kwitnienie hoi na oknach wschodnich i zachodnich. Jeśli wasza hoja nie kwitnie, spróbujcie przestawić ją w bardziej nasłonecznione miejsce. Nie zaleca się umieszczania hoi na otwartej przestrzeni. Ogólnie: im więcej światła, tym dla egzotycznego pnącza lepiej.

Przyczyną braku kwiatów hoi może być nadmiar miejsca w doniczce
Przyczyną braku kwiatów hoi może być nadmiar miejsca w doniczce

Podlewanie hoi

Prawidłowe podlewanie hoi to rzadkie podlewanie. Po każdym podaniu wody trzeba odczekać do całkowitego przeschnięcia podłoża. to dotyczy gorącego okresu letniego. W chłodnych porach roku nie należy się spieszyć z podlewaniem nawet po wyschnięciu ziemi. Przesuszenie podłoża zimą pobudza roślinę do kwitnienia latem.

Zimowanie hoi

W okresie zimy należy dać roślinie okazję do odpoczynku i nabrania sił do nowego sezonu. Zimą należy zapewnić hoi następujące warunki:

  • minimalne podlewanie podłoża;
  • zaprzestanie nawożenia rośliny;
  • obniżenie temperatury w pomieszczeniu do 10-14°C.

Substrat dla hoi

Podłoże powinno być spulchnione, luźne, dobrze przepuszczalne. Można zastosować w równych częściach ziemię do kwiatów, torf i pasek.

Hoja - nawożenie

Nawożenie nie musi być intensywne w każdym okresie. Niektórzy stosują nawozy do kaktusów i sukulentów.

Wiek rośliny

Ten czynnik trzeba również uwzględnić w oczekiwaniu na kwiaty hoi. Uważa się, że hoja różowa zaczyna kwitnąć od drugiego-trzeciego roku życia. Zdarzają się przypadki wcześniejszego rozwoju kwiatów.

Dlaczego hoja nie kwitnie? Odpowiadamy!
Dlaczego hoja nie kwitnie? Odpowiadamy!

Hoja nie kwitnie - metoda „gorącej łaźni”

Ten sposób nakłonienia hoi do kwitnienia należy traktować jako ekstremalny. Można go zastosować w przypadku, kiedy wszystkie wyżej wymienione warunki są z powodzeniem zachowane. Na czym ta metoda polega?

1. W okresie jesieni albo zimy należy umieścić nadziemną część rośliny w wodzie podgrzanej do temperatury 35-40°C na około pół godziny.
2. Podłoże z bryłą korzeniową umieścić w takiej samej kąpieli na półtorej godziny.

Taki zabieg aktywizuje wszystkie procesy życiowe rośliny, w tym również kwitnienie. Jeśli za pierwszym razem nie będzie pozytywnego wyniku, można powtórzyć procedurę, ale nie wcześniej niż po sześciu miesiącach.

Nie obcinać kwiatostanów

Piękne w tej roślinie jest również to, że zakwita wielokrotnie na tych samych pędach kwiatostanowych. Pojedynczy kwiat trzyma się z reguły przez tydzień. Kiedy opadnie już ostatni, szypułki kwiatowej nie należy usuwać.

Uwaga: Hoja jest szkodliwa dla psów i kotów tylko w słabym stopniu. To oznacza, że nasze czworonogi musiałyby spożyć duże ilości tej rośliny, aby doznać groźnego zatrucia. Za to dla ptaków hoja stanowi mocną truciznę – szkodzi im już niewielka ilość liści.

0 (0 opinii)