Dlaczego bez lilak nie kwitnie?
Pachnące bzy w ogrodzie to jedno z głównych wiosennych skojarzeń. Ale jak tu cieszyć się majem, skoro lilakowe krzewy prawie wcale nie mają kwiatów?
Powodów, dla których te ozdobne krzewy odmawiają kwitnienia, może być kilka. Aby wyjaśnić, dlaczego bez lilak słabo kwitnie albo i wcale nie wywarza tej wiosny kwiatów, dobrze jest przyjrzeć się najpierw warunkom, w jakim nasz krzew rośnie. Do częstych błędów początkujących ogrodników należy ocienienie bzu, niewłaściwe podlewanie albo nawożenie.
Aby wyjaśnić, dlaczego bez lilak słabo kwitnie albo i wcale nie wywarza tej wiosny kwiatów, dobrze jest przyjrzeć się najpierw warunkom, w jakim nasz krzew rośnie.
Także nieodpowiednie przycięcie pędów może spowodować przerwę w rozwijaniu bukietów. Po naprawieniu błędów, każdy właściciel ogrodu doczeka się fioletowych, białych albo różowych kwiatów na swoim krzewie. Do czynników, które przeszkadzają w prawidłowej uprawie i pielęgnacji bzu lilaka, należą m.in.:
1. Bez lilak nie kwitnie, bo ma za mało światła
W okresie wiosenno-letnim bez lilak potrzebuje co najmniej sześciu godzin dziennie słońca. Jeśli krzew rośnie w cieniu budynków albo wciśnięty między drzewami, na pewno nie będzie kwitł. Lilak jest rośliną światłolubną i najlepiej czuje się na zachodniej albo wschodniej stronie ogrodu. Nie należy sadzić go w sąsiedztwie sosen albo świerków. W cieniu krzew nie zakwitnie mimo najbardziej troskliwej pielęgnacji. Jednak i południowa część ogrodu nie jest dla bzu najlepsza. Istnieje tutaj ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych młodych pędów i opadanie kwiatostanów.
2. Nieodpowiednie podłoże do uprawy bzu
Ogrodnicy-amatorzy często nie mogą zrozumieć, dlaczego „wiejski bez” kwitnie w każdym ogrodzie, a zakupione sadzonki szlachetnych odmian nie mają nawet kwiatka. Przyczyną jest często niewłaściwy rodzaj gruntu pod roślinę. W szkółkach sadzonki wyrastają w komfortowych warunkach, regularnie podlewane i nawożone. Ziemia ogrodowa nie nadaje się do uprawy bzu, jeśli działka jest błotnista, a woda gruntowa podchodzi pod powierzchnię. Bez lilak nie znosi zastoju wody oraz gliniastego podłoża.
3. Błędy podczas sadzenia lilaka
Wiele zależy w przyszłym życiu rośliny od prawidłowego sadzenia. Częstym błędem jest zbyt głębokie wkopywanie sadzonek. Miejsce szczepienia szlachetnych odmian powinno znajdować się 3-4 cm nad powierzchnią. Uszkodzenie korzeni może prowadzić do infekcji rośliny różnymi chorobami. Brak drenażu na dnie jamki spowoduje zastój wody i gnicie korzeni.
4. Nadmiar azotu w glebie
Jeśli krzew bzu z dobrze rozwiniętą koroną zaczyna intensywnie wypuszczać nowe pędy, a przy tym nie kwitnie, bardzo możliwe, że chodzi tu o przedawkowanie nawozów azotowych.
Do częstych błędów początkujących ogrodników należy ocienienie bzu, niewłaściwe podlewanie albo nawożenie.
5. Nieprawidłowe przycięcie bzu lilaka
W życiu wielu krzewów, w tym bzu lilaka, ważną rolę odgrywa przycinanie. Istnieje wiele typów tego rodzaju zabiegu, który należy odpowiednio dobrać i wykonać w odpowiednim terminie. Wczesną wiosną, przed rozwojem pąków, usuwa się suche i uszkodzone pędy. Latem, po przekwitnięciu, można krzew lekko prześwietlić, uformować koronę oraz usunąć pędy odroślowe. Zbyt radykalne cięcie spowoduje, że bez lilak zamiast wytwarzania kwiatostanów, będzie się regenerował.
6. Choroby i szkodniki rośliny
Krzew bzu cierpiący na skutek choroby albo inwazji szkodników, nie będzie oczywiście kwitł tak, jak zdrowe osobniki. O początkach dolegliwości może świadczyć podeschnięty wygląd krzewu, zwinięte albo pożółkłe liście, widoczne na liściach i pędach plamy. Porażone części rośliny należy usunąć i po rozpoznaniu przyczyny, zastosować zabieg ratowniczy.
Komentarze