Porady

Barwinek zamiast trawnika i do cienia – wykorzystanie i odmiany

5 (1 opinia)

Barwinek pospolity (Vinca minor L.) jest zimozieloną krzewinką, która potrafi utworzyć w ogrodzie ozdobiony kwiatami zielony dywan. Nazwa botaniczna pochodzi od łacińskiego słowa vinco, pervinco = zwyciężyć, uzyskać przewagę. Według legendy, roślinka miała skarżyć się bogini Florze na swój mało okazały wygląd i wtedy bogini obdarzyła ją kwiatami większymi, a życiem dłuższym niż fiołka, i nadała imię pervinca. Prawdopodobnie dzięki ludowej etymologii mamy dzisiaj barwinka.

Barwinek – piękna roślina okrywowa

Ze względu na łatwe rozrastanie się i niewysoki wzrost barwinek jest ulubioną rośliną okrywową do tworzenia w ogrodzie zielonych dywanów. Poza dziką formą Vinca minor z typowymi niebieskofioletowymi kwiatami są dostępne w sklepach ogrodniczych liczne odmiany hodowlane. Barwinek daje się wprawdzie posadzić jako ogrodowy dywan, ale roślina nie zastępuje w pełni tradycyjnego trawnika. Chociaż perspektywa braku konieczności strzyżenia takiej powierzchni jest bardzo kusząca, to jednak na mocno nasłonecznionych stanowiskach barwinek nie rośnie najlepiej. W ogrodowych zakątkach pod wysokimi drzewami albo z kilkoma tylko godzinami słońca na dzień barwinek czuje się z reguły bardzo dobrze. Ziemia powinna magazynować wilgoć, aby w upalne dni roślina szybko nie wyschła. Gleby ciężkie i zbite należy przed sadzeniem barwinka przekopać i wzbogacić dojrzałym kompostem. Trzeba też zapewnić barwinkowi wystarczające nawożenie.

W naszym osobnym artykule piszemy, jak uprawiać barwinek - TUTAJ

Zielony dywan z barwinka

Aby powstał w ogrodzie efektowny zielony dywan, trzeba posadzić odpowiednią liczbę sadzonek barwinka. Do wyliczeń należy uwzględnić takie czynniki, jak:

  • stanowisko,
  • właściwości gleby oraz jej struktura,
  • rodzaj powierzchni: zbocze, równina,
  • wielkość sadzonek,
  • odmiana barwinka.

Zasadniczo stosuje się odległość między sadzonkami ok. 25 cm i 5 do 12 sadzonek na metr kwadratowy. Uprawa barwinka z nasion jest dość skomplikowana i praktycznie nie jest stosowana.

Zanim sadzonki się dobrze ukorzenią i rozrosną, barwinek musi być dobrze nawadniany. Z czasem utworzy on gęsty dywan, który będzie naturalną osłoną gleby przed wysychaniem. Jeżeli ktoś zdecyduje się na przycinanie barwinka, powinien zwracać uwagę, aby cięcie nie było zbyt niskie. Zawsze należy pozostawić odpowiednią ilość rozgałęzień nad ziemią, a odcięte końce pędów wykorzystać do wegetatywnego rozmnażania rośliny.

Wykorzystanie barwinka w ogrodzie

Barwinek jest wykorzystywany prawie wyłącznie jako roślina okrywowa. Nadaje się doskonale do obsadzania jasnych, ale nie całkiem nasłonecznionych stanowisk pod dużymi drzewami z luźną koroną. Do głębokiego cienia barwinek nie jest dobrym wyborem na roślinę okrywową, ponieważ nie tworzy tam dostatecznie gęstej pokrywy i pozwala przerastać znacznej ilości chwastów. Może być natomiast sadzony do pojemników i do obsadzania wąskich obwódek w ogrodzie. Ponieważ jego korzenie są bardzo tolerancyjne w stosunku do innych gatunków, można podsadzać barwinek pod różne odmiany kaliny, oczaru i derenia.

Barwinek pospolity 'Alba' (Vinca minor)
Braumschule Horstmann
Barwinek pospolity 'Alba' (Vinca minor)

Najpopularniejsze odmiany barwinka

  • Vinca minor ‘Alba’. Odznacza się czystą bielą kwiatów. Od maja do września tworzą jasne barwne plamy na zacienionych rabatach i pod drzewami.
  • Vinca minor ‘Bavaria’. Ta odmiana barwinka jest szczególna dzięki kombinacji kolorów kwiatów. W okresie kwitnienia pojawiają się na roślinie zarówno białe, jak i intensywnie niebieskie kwiaty. Można więc na jednej rabacie podziwiać dwa kolory. ‘Bavaria’ ma dosyć duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego na suchych stanowiskach trzeba tego barwinka regularnie podlewać.
  • Vinca minor ‘Yelow Eye Catcher’. W przypadku tej odmiany barwinka kwiaty mają podobnie błękitny kolor, jak forma dzika. Nazwa odnosi się do efektownie żółtawych liści. Roślina jest oczywiście „wiecznie zielona”, mimo iż wcale zielona nie jest.
  • Vinca minor ‘Austria’. Odmiana jest dwukolorowa, podobnie jak ‘Bavaria”, a nazwa odpowiada barwom narodowym Austrii. Jeśli ktoś chciałby podziwiać w swoim ogrodzie dywan barwinka kwitnący w kolorach białym i czerwonym, powinien wybrać tę odmianę.
  • Vinca minor ‘Rubra’. ‘Rubra” tworzy kwiaty jaskrawoczerwone do liliowych. Okres kwitnienia trwa, podobnie jak innych odmian, od maja do września. Ciekawy efekt można uzyskać sadząc tę odmianę, jako kontrast dla klasycznych niebieskich i fioletowych wariantów.
  • Vinca minor ‘Anna’. Kolor kwiatów jasnofioletowoniebieski. Kwitnie od maja do września. Tworzy gęsty dywan połyskujących liści. Nadaje się na okrywanie dużych powierzchni.
  • Vinca minor ‘Atropopurpurea’. Ciemnoczerwone kwiaty rozwijają się od kwietnia do maja, a po raz drugi do września. Ma ciemnozielone liście i niski wzrost.
  • Vinca minor ‘Aureovariegata’. Kolor kwiatów jest niebieskofioletowy, natomiast liście są zielone z żółtym obrzeżem, czasem całkiem żółte.
  • Vinca minor ‘Elisa’. Białe kwiaty, liście ciemnozielone, niski wzrost.
  • Vinca minor ‘Illumination’. Kwiaty duże, niebieskofioletowe; liście żółte z żółtym obrzeżem. Odmiana bardzo mocna i mrozoodporna.
5 (1 opinia)