Porady

Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok [WIDEO]

4,8 (6 opinii)

Nie tylko w ogrodzie i na tarasie, ale też w mieszkaniu można stworzyć kolorową oazę wykorzystując do tego celu kwiaty doniczkowe. Barwy kwitnących roślin nadają przestrzeni mieszkania specjalny nastrój, który chciałoby się zachować na zawsze.

Niestety, żadna roślina nie jest w stanie obsypywać się kwiatami bez przerwy na odpoczynek. Na szczęście z ogromnej liczby gatunków można wybrać takie rośliny doniczkowe, które praktycznie przez cały rok będą zdobić mieszkanie kwiatami. Istnieją rośliny pokojowe o bardzo trwałych, długo zachowujących świeżość kwiatach, oraz takie, które po krótkiej przerwie powtarzają kwitnienie. Jeśli mając pewne doświadczenie dobierze się zestaw kwiatów o różnych porach kwitnienia, to pojęcie „rośliny doniczkowe kwitnące cały rok” stanie się jak najbardziej prawdziwe.

Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)

Nastrój urlopu w egzotycznych krajach można osiągnąć we własnym mieszkaniu wybierając hibiskus doniczkowy, czyli chińską różę. Efektowne, duże kwiaty przypominają słońce i plażę. Barwy kwiatów są różne u poszczególnych odmian, a na dodatek można wybierać między kwiatami pojedynczymi, pełnymi, postrzępionymi i karbowanymi.

Istnieją rośliny pokojowe o bardzo trwałych, długo zachowujących świeżość kwiatach, oraz takie, które po krótkiej przerwie powtarzają kwitnienie.

Niektóre odmiany ketmii chińskiej róży rozpoczynają kwitnienie już lutym i rozwijają kwiaty aż do września. Niektóre robią przerwę dopiero w październiku. Zdarzają się też egzemplarze, na których można spotkać kwiaty przez cały rok. Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego.

Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)
Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)

Cyklamen perski (Cyclamen persicum)

Wprawdzie nie należy do największych kwitnących roślin doniczkowych, ale swobodnie nadrabia tę małą wadę bardzo ciekawie uformowanymi kwiatami. Przez długi czas był uważany za staromodny, jednak w ostatnim okresie zyskał wielką popularność.

Wyhodowano wiele odmian cyklamenu perskiego, od miniaturowych do standardowych. Różnią się nie tylko barwą, ale i kształtem kwiatów, których płatki mogą być postrzępione, faliste, karbowane i całobrzegie. Cyklamen doniczkowy kwitnie od sierpnia do kwietnia. Lubi miejsca jasne bez mocnego nasłonecznienia i nie za gorące.

Cyklamen perski (Cyclamen persicum Mill.)
Cyklamen perski (Cyclamen persicum Mill.)

Różanecznik indyjski (Rhododendron simsii)

Różanecznik zwany też azalią występuje w uprawie doniczkowej w różnych kolorach i formach kwiatów. W przeciwieństwie do odmian ogrodowych, azalia doniczkowa kwitnie w mieszkaniu od jesieni do wiosny. Do wyboru są kwiaty od czysto białych, przez różowe do intensywnie czerwonych. Decydujący dla długotrwałego kwitnienia tych roślin jest wybór właściwego stanowiska.

Różanecznik zwany też azalią występuje w uprawie doniczkowej w różnych kolorach i formach kwiatów. W przeciwieństwie do odmian ogrodowych, azalia doniczkowa kwitnie w mieszkaniu od jesieni do wiosny.

Azalie wolą raczej chłodne niż gorące miejsca. Lubią powietrze wilgotne. Stanowisko dla rośliny powinno być zacienione do półzacienionego. Aby jak najdłużej cieszyć się urodą kwitnącej azalii, dobrze jest przenosić ją w dzień na kilka godzin do zacienionego pomieszczenia, a potem ponownie wracać do stałego, chłodnego miejsca. W ten sposób faza kwitnienia dłużej potrwa.

Różanecznik indyjski (Rhododendron simsii)
Plant Identification
Różanecznik indyjski (Rhododendron simsii)

Anturium (Anthurium)

Spośród wielu setek gatunków anturium w doniczkowej uprawie występują przeważnie odmiany tylko dwóch: dużego anturium Andrego oraz małego anturium Scherzera. Ponieważ ta roślina pochodzi z tropików, nie zna pojęcia pór roku i wytwarza nowe liście regularnie przez cały rok. Efektowną ozdobę stanowią nie zebrane w kolbę kwiaty, ale duży, pięknie wybarwiony liść, który wyrasta u nasady kolby. To on wabi w naturze owady, a w mieszkaniu tworzy niezwykły efekt.

Anturium (Anthurium)
Anturium (Anthurium)

Fuksja australijska (Correa)

Ta kwitnąca roślina doniczkowa jest jeszcze stosunkowo mało znana, ale dzięki temu może stanowić w mieszkaniu prawdziwy rarytas. Pochodząca z Australii fuksja doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jej zwisające, dzwonkowate kwiaty mogą być w różnych kolorach. Kwitnie zimą aż do wiosny.

Pochodząca z Australii fuksja doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jej zwisające, dzwonkowate kwiaty mogą być w różnych kolorach.

Roślina ta lubi stanowiska jasne i słoneczne. Może nawet stać w pełnym słońcu. Rośliny, podobnie jak ludzie, też lubią świeże powietrze. Jeśli istnieje możliwość wystawienia kwitnących roślin w ciepłe dni na zewnątrz, w dobrze osłonięte miejsce, należy to od czasu do czasu uczynić.

Fuksja australijska (Correa)
Fuksja australijska (Correa)

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)

Grube mięsiste liście i kolorowe, drobne kwiaty kalanchoe zdobią mieszkania od wielu lat. Nawet początkujący amatorzy nie mają problemu z uprawą tej mało wymagającej rośliny. W zależności od odmiany może rozwinąć kwiaty różowe, pomarańczowe, białe albo żółte. Kwitnie głównie zimą, ale może obsypać się kwiatami także o innej porze. Idealnym miejscem jest nasłoneczniony parapet okienny.

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
University of Connecticut
Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)

Begonia (Begonie)

Begonia łączy w sobie niezwykłą obfitość kwiatów z oryginalną formą i teksturą liści. Te cechy sprawiają, że ten bogaty w gatunki rodzaj botaniczny begonii jest ulubioną rośliną doniczkową zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników kwiatów. Spośród ponad 1000 gatunków i odmian można wybrać begonię odpowiednią pod względem formy i koloru do każdego wystroju wnętrza. Normalna temperatura pokojowa i stanowisko słoneczne do półzacienionego pobudzają tę piękną roślinę do niekończącego się kwitnienia.

Begonia (Begonie)
Begonia (Begonie)

Brunfelsia (Brunfelsia pauciflora var. calycina)

Szczególna ozdoba tej egzotycznej rośliny polega na zmieniającym się kolorze kwiatów w czasie kwitnienia. Na skutek zmieniającej się kwasowości, kwiaty białe stają się z czasem żółte, a fioletowe zmieniają kolor na biały. Na krótko przed Bożym Narodzeniem rozwijają się pierwsze purpurowofioletowe kielichy nad eliptycznymi do lancetowatych liśćmi. Z czasem kwiaty przebarwiają się w delikatny lawendowy błękit, aby zakończyć spektakl w czystej bieli. Ponieważ rozwija pąki w sposób ciągły, brunfelsia wygląda tak, jakby jedna roślina kwitła w wielu kolorach, co jeszcze wzmacnia jej urok. Jako przedstawicielka rodziny psiankowatych jest brunfelsia nie tylko piękna, ale i trująca. Z tego powodu należy stawiać ją poza zasięgiem małych dzieci i domowych zwierząt.

Brunfelsia (Brunfelsia pauciflora var. calycina)
Brunfelsia (Brunfelsia pauciflora var. calycina)

Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii)        

Gatunek pochodzący z Madagaskaru bywa nazywany „koroną cierniową”. Łączy całoroczny okres kwitnienia z religijną symboliką. Długie, ostre kolce na pędach rośliny kojarzą się z koroną cierniową Jezusa (chociaż roślina w starożytności nie występowała na obszarze śródziemnomorskim). Sukulentowy krzew kwiatowy poza kolcami wytwarza też we wszystkich organach mleczny, trujący sok dla obrony przed wrogami. Komu te dwa mankamenty nie przeszkadzają, może mieć w mieszkaniu efektowną i łatwą w pielęgnacji roślinę doniczkową. Wilczomlecz jest w stanie wybaczyć swojemu opiekunowi nie jeden błąd. Dostępne w sprzedaży hybrydy i odmiany osiągają w mieszkaniu wysokość do 50 cm, a nie 200 cm, jak w naturze.

Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii)
Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii)

Bromelia (Bromelia)

Ta krewniaczka ananasa jest prawdziwą egzotyczną pięknością na okiennym parapecie. Szczególnie imponujące są kwiatostany bromelii z jaskrawo wybarwionymi przylistkami, nadające jej niepowtarzalny urok i wprowadzające do każdego mieszkania nastrój tropików. Różnorodność kolorów liści i kwiatów bromelii nieodparcie przyciąga wzrok. Na dodatek roślina nie jest tak wymagająca pod względem uprawy, jak by się można spodziewać. Jeśli zapewni się jej ciepłe, jasne stanowisko i pod dostatkiem wody, ta kwiatowa roślina doniczkowa jest zadziwiająco łatwa w uprawie.      

Bromelia (Bromelia)
Bromelia (Bromelia)

Skrętnik (Streptocarpus)

Jeśli ktoś szuka długo kwitnącej rośliny doniczkowej o małych wymaganiach, z pewnością nie przejdzie obojętnie obok skrętnika. Ta roślina blisko spokrewniona z rodzajem sępolia jest mniej popularna od swojej krewniaczki, jednak równie interesująca. Nad rozetką liści wyrastają kielichowate kwiaty w kolorze niebieskim, fioletowym, białym, a także czerwonym i różowym. Wyhodowano też hybrydy i kultywary z kwiatami wielokolorowymi. Nazwa pochodzi od skręconych torebek nasiennych. Skrętnik kwitnie nieprzerwanie od wiosny do jesieni, zadowalając się normalną temperaturą pokojową. Skrętniki cieszą się wysoką oceną również dlatego, że jako nieliczne rośliny kwiatowe nie wymagają zbyt dużo światła.      

Skrętnik (Streptocarpus)
Skrętnik (Streptocarpus)

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

W nowoczesnym stylu mieszkania elegancka estetyka skrzydłokwiatu jest idealnym dodatkiem. Kompozycja dekoracyjnych, białych podsadek (liści, z których kątów wyrastają kolbiaste kwiatostany) i połyskująco zielonych liści doskonale harmonizuje ze współczesnym wystrojem. Poza tym skrzydłokwiat znajduje się na czele listy doniczkowych roślin ozdobnych, które oczyszczają powietrze i poprawiają klimat pomieszczenia. Pełnią tę dodatkową rolę nie wysuwając żadnych szczególnych wymagań. Stanowisko jasne do półzacienionego i temperatura, która nie spada poniżej 18°C, zapewniają tej egzotycznej roślinie warunki do długiego kwitnienia.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Tomaszewski
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Cantedeskia (Zantedeschia)

Można powiedzieć, że ta nazwa jest synonimem elegancji pośród kwitnących roślin doniczkowych. Szlachetnie uformowane liście przykwiatowe (spatha) w subtelnych kolorach obejmują pięknie uformowane kolbiaste kwiatostany. Długoogonkowe liście, połyskująco zielone, czasem biało nakrapiane, tworzą tło dla efektownych kwiatów. Ze względu na sylwetkę i wzrost z bulwy pędowej bywa czasem potocznie nazywana lilią-kalią. W zależności od odmiany kwitnie zimą lub latem; tworząc odpowiednią kompozycję odmian można zapewnić sobie kwitnące cantedeskie przez cały rok.

Cantedeskia (Zantedeschia)
Cantedeskia (Zantedeschia)

 Sprawdź listę roślin doniczkowych na każdy miesiąc.

 

4,8 (6 opinii)