Porady

Drobne narzędzia do pracy w ogrodzie

0 (0 opinii)

Dzięki wykorzystaniu nożyc ogrodowych będziemy mogli pozwolić sobie na bardziej wydajną i efektywną pracę. Wybór jest spory, bo możemy skorzystać ze sprzętu elektrycznego, spalinowego lub akumulatorowego. A to nie jedyne narzędzia, które mogą nam się przydać.

Pracę z wydajnymi nożycami docenią przede wszystkim właściciele żywopłotów i krzewów. Wszystko dlatego, że ułatwiają pielęgnację i formowanie roślin, pozwalają na oszczędzanie czasu i sił właściciela ogrodu. 

Nożyce i inne narzędzia do ogrodu

By utrzymać ogród, potrzeba do tego sporo wysiłku i jeszcze więcej czasu. Najlepiej więc odpowiednio zaplanować sobie te działania, a w tym mogą pomóc różnego rodzaju narzędzia, które również możemy wykorzystywać podczas wykonywania rozmaitych prac w domu. Narzędzia do domu i ogrodu to m.in. wyrzynarki, wiertarki czy piły elektryczne. Zacznijmy jednak od narzędzi stricte przeznaczonych do zieleńca, czyli nożyc. Używając sprzętu od sprawdzonych producentów, szybko powinniśmy poradzić sobie z przycięciem żywopłotów i krzewów ozdobnych. Do tego rodzaju roślinności najlepiej wybrać nożyce wspomagane napędem. To sprzęt wygodniejsze w obsłudze i bardziej efektywny niż nożyce ręczne. W wm większe ostrza będą wyposażone, tym szybciej będą przebiegać prace w ogrodzie. Przed zakupem nożyc warto ustalić, jaka długość ostrzy dobrać oraz jak grube gałęzie trzeba będzie przecinać. Nożyce akumulatorowe w zupełności wystarczą przy mniejszych powierzchniach żywopłotu. Oczywiście będą nieodzowne w miejscach bez dostępu do źródła zasilania, czyli na działce lub w ogrodzie. Charakteryzują się cichym działaniem, nie ogranicza ich długość przewodu elektrycznego. Nożyce elektryczne wymagają nieodległego źródła zasilania. Pozwalają przycinać gałęzie o grubości niemal trzech centymetrów. Zawsze powinny być dobrze naostrzone. Tępym narzędziem możemy doprowadzić do uszkodzenia rośliny. Większy komfort pracy może zapewnić nam sprzęt z obracaną głowicą. Elektrycznych nożyc najlepiej nie używać podczas opadów oraz do roślin ze śladami wilgoci. Nożyce spalinowe to niezwykle wydajny sprzęt przeznaczony do twardych i gęstych żywopłotów. Mogą być również używane do cięcia mniejszych drzewek, iglaków oraz ozdobnych krzewów.

Sekatory do mniejszych cięć

Sekator, którego będziemy używać w ogrodzie, powinien być sprawny i ciąć dokładnie, przy niewielkim wysiłku ze strony użytkownika. Podczas pracy nie powinien zgniatać roślin ani uszkodzić kory na gałęziach. Sekatory jednoręczne służą do przycinania kwiatów, ziół i pędów. Większe modele – dwuręczne – nadają się do przycinania grubszych, uschniętych gałęzi drzew. Sprzęt na wysięgniku można wykorzystywać do przycinania korony drzew. Wszystko dlatego, że wyposażony jest on w długi, teleskopowy wysięgnik. Można więc sięgać wysoko i pozbywać się zbędnych gałęzi bez konieczności wchodzenia na drabinę. 

0 (0 opinii)