Porady

Kwiaty sundaville – jak uprawiać, rozmnażać i zimować?

4,5 (81 opinii)

Sundaville, mandevilla (mandewila), dipladenia – to tylko niektóre synonimy nazwy tej samej rośliny. Naukowa nazwa rodzajowa brzmi Mandevilla i pochodzi od nazwiska Johna Mandeville (1773–1861), który przywiózł do Anglii pierwszy jej egzemplarz.

Większość gatunków mandevilli (a jest ich ponad 190) stanowią pnącza i rośliny wijące się. Pochodzą z dżungli Ameryki Południowej. Prawie przez całe lato zdobią tarasy i balkony wspaniałymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym albo żółtym.

Większość uprawianych u nas roślin to hybrydy dzikiego gatunku Mandevilla sanderi skrzyżowane z innymi gatunkami, jak M. splendens albo M. boliviensis.   Szczególną formą jest Mandevilla laxa, nazywana chilijskim jaśminem, o białych pachnących kwiatach i dużej odporności na chłód.

Jak wyglądają kwiaty sundaville? Jak rosną?

Wiecznie zielone dipladenie szybko rosną i mogą osiągać długość do sześciu metrów. Przeznaczone kwiaty na balkony, tarasy i parapety okienne odmiany mają zwykle sztucznie zahamowany wzrost. Uzyskują przez to niski i kompaktowy pokrój, ale przeważnie tylko w pierwszym roku. Najpóźniej po zimowaniu w drugim roku, kiedy środek przestanie działać, rośliny wyraźnie pną się w górę.

Prawie przez całe lato zdobią tarasy i balkony wspaniałymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym albo żółtym.

Pięciopłatkowe kwiaty sundavilli tworzą lejki o średnicy do 5 cm. Rozwijają się od maja do września i przez całe lato tworzą wciąż nowe pąki. Kwiaty są zapylane przez pszczoły i trzmiele, a w ich tropikalnej ojczyźnie także przez kolibry.

Stanowisko i podłoże do uprawy sundaville

Z racji pochodzenia jest sundaville dzieckiem słońca. Jej różne odmiany nadają się doskonale zarówno na balkon albo taras, jak i do ciepłego ogrodu zimowego. Aby bujnie kwitnąć, te wrażliwe na mróz piękności potrzebują w każdym wypadku dużo światła. Najlepiej jest ustawić rośliny w bardzo jasnym miejscu o dużej wilgotności powietrza, gdzie będą na dodatek osłonięte przed palącym południowym słońcem. Na upał natomiast sundaville nie narzeka.

W wystarczająco ciepłym półcieniu roślina również rośnie, chociaż kwiatów ma nieco mniej. Temperatury powietrza rzędu 20°C i więcej są dla tropikalnych pnączy idealne. Sadzić należy dipladenie najlepiej do wartościowej ziemi kwiatowej, przy czym tolerowany jest substrat lekko kwaśny, obojętny albo alkaliczny.

Kwiaty sundaville uprawiane na balkonie
Kwiaty sundaville uprawiane na balkonie

Jak pielęgnować kwiaty sundaville?

Dipladenia ma umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. W swoich grubych liściach i korzeniach spichlerzowych może gromadzić wodę na zapas. Należy podlewać pnącze tak, aby bryła korzeniowa była dobrze wilgotna, ale nie przemoczona. Należy zwracać uwagę, aby nadmiar wody szybko spływał i nie tworzył zastojów. Stosować wodę letnią, możliwie bez wapnia.

Przez cały okres wzrostu trzeba utrzymywać system korzeniowy w równomiernej wilgoci i często spryskiwać roślinę. Po przekwitnieniu dawkę wody zmniejsza się. Aby pnącze dobrze rosło, powinno się je raz w tygodniu zasilać wartościowym płynnym nawozem dla roślin doniczkowych.

Z racji pochodzenia jest sundaville dzieckiem słońca. Jej różne odmiany nadają się doskonale zarówno na balkon albo taras, jak i do ciepłego ogrodu zimowego.

Jako że sundaville jest rośliną wijącą, potrzebuje w doniczce podpórki, aby nie przenosiła się na sąsiednie rośliny. Co dwa-trzy lata trzeba ją przesadzić do nieco większej doniczki.  Większe dipladenie znoszą nawet zabieg zmniejszenia bryły korzeniowej i posadzenia w świeżą ziemię do tej samej doniczki.

Zimowanie kwiatów sundaville w domu

Te egzotyczne pnącza, z wyjątkiem Mandevilla laxa, są bardzo wrażliwe na mróz. Dlatego jeszcze przed pierwszym przymrozkiem muszą być przeniesione do jasnej kwatery zimowej o temperaturze 5 do 12°C. Zimowane w chłodzie zachowują dipladenie od października do marca okres spoczynku. Powinny być też mniej podlewane, aby bryła korzeniowa przeschła. Jeśli natomiast będą stać w mieszkaniu albo w ogrzewanym ogrodzie zimowym w temperaturze powyżej 20°C, należy je pielęgnować w zwykły sposób. Będą wtedy kwitły także zimą. W maju, po ostatnich przymrozkach, można rośliny doniczkowe wystawić znowu na zewnątrz.

Rozmnażanie sundaville rzez sadzonki i odkłady

Rozmnażanie mandevilli w warunkach domowych wymaga nieco szczęścia, ponieważ ukorzenia się pomyślnie tylko część sadzonek. Kto mimo wszystko chciałby tego spróbować, powinien przygotować sadzonki wierzchołkowe o długości ok. 10 cm. Pozostawić należy tylko jedną parę liści, koniec sadzonki potraktować ukorzeniaczem i umieścić go w mieszance ziemi ogrodowej z piaskiem. Po kilku tygodniach powinny się pojawić pierwsze nowe liście. Możliwe jest też rozmnażanie rośliny wiosną poprzez odkłady.                   

Bibliografia:

4,5 (81 opinii)