Porady

Eustoma w ogrodzie: sadzenie, przycinanie, uprawa

4,4 (28 opinii)

Eustoma uchodzi za roślinę kapryśną i trudną w uprawie. W rzeczywistości, kiedy się pozna jej potrzeby i zatroszczy o nie, można mieć w domu lub w ogrodzie kwiaty niezwykłej urody.

Goryczka preriowa albo japońska róża

Eustoma to bardzo atrakcyjna roślina o niebieskawozielonych, podłużnych liściach. Duże, dzwonkowate kwiaty eustomy wielkokwiatowej bywają w różnych kolorach i odcieniach i osiągają średnicę 7-8 cm. Dopóki całkiem się nie rozwiną, przypominają pąki róż, a potem wyglądają jak duże maki. Łodygi mają mocne, sięgające 80-90 cm. Mniej więcej od połowy wysokości silnie się rozgałęziają, dzięki czemu eustoma pięknie prezentuje się w bukietach. Zdarza się, że jedna eustoma rozwija ponad 30 kwiatów. Wszystkie odmiany są wysokie i bardzo przydatne na kwiaty cięte, które w wazonie stoją wyjątkowo długo. O tym, jak pielęgnować eustomę w wazonie przeczytasz TUTAJ.

Eustoma w ogrodzie

Ojczyzną eustomy są tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych od Nebraski do Teksasu. Jak wskazuje jedna z nazw tej rośliny, rośnie ona słonecznych i ciepłych preriach. Nie znosi najmniejszych chłodów i nie jest zimoodporna. Uprawiana jest we wszystkich strefach jako roślina jednoroczna.

Chociaż można sadzonki eustomy wyhodować z nasion, nie jest to zajęcie dla początkujących, a rośliny z siewu potrzebują bardzo dużo czasu, aby zakwitnąć. Zwłaszcza jeśli nie były przestrzegane wszystkie reguły uprawy szklarniowej.

Najlepiej jest więc kupić sadzonki eustomy z widocznymi już pąkami kwiatowymi. Może się bowiem czasem zdarzyć, że na skutek błędów hodowcy sadzonki będą rozwijać głównie liście zamiast kwiatów.

Jak sadzić eustomę w ogrodzie?

Latem ceni sobie eustoma temperatury rzędu 22°C, a chłodniej niż 10°C nie może być nawet zimą w pomieszczeniu. Kiedy na zewnątrz jest już dostatecznie ciepło, co zdarza się zwykle pod koniec maja, można eustomę wysadzić na rabaty. Trzeba tylko mieć pewność, że nie zagraża już żaden spóźniony przymrozek.

Miejsce w ogrodzie powinno spełniać pewne warunki. Preriowa goryczka potrzebuje mianowicie co najmniej czterech godzin bezpośredniego słońca w ciągu dnia. Trzeba więc znaleźć odpowiednie stanowisko:

  • nieco osłonięte od wiatru;
  • słoneczne lub w lekkim półcieniu;
  • osłonięte przed deszczem;
  • dobrze przepuszczalne z glebą bogatą w składniki organiczne.

Eustoma należy do kategorii roślin, które nie tolerują kwaśnego odczynu podłoża. Jeśli nie utrzyma się wartości współczynnika kwasowości pH w przedziale od 6,5 do 7,0, roślina będzie wykazywać żółknienie liści i ograniczoną witalność. Kiedy gleba okaże się kwaśna, można dodać kamienia wapiennego, aby zwiększyć alkaliczność.

Eustoma występuje w wielu kolorach: bieli, błękicie, fiolecie, różu i zieleni
Eustoma występuje w wielu kolorach: bieli, błękicie, fiolecie, różu i zieleni

Aby określić, czy sadzonka jest odpowiednia do przesadzenia do gruntu, wystarczy przeliczyć jej liście. Jeśli ma 6-8 sztuk liści, to jest w pełni gotowa do życia na odkrytej rabacie. Zwykle sadzenie eustomy wykonuje się wieczorem, aby południowe słońce nie poparzyło delikatnej rośliny. Wyjętą z pojemnika bryłę korzeniową umieszcza się w przygotowanej jamce i wypełnia przestrzeń ziemią. Sadzić należy nie głębiej, niż roślina rosła w pojemniku. W pierwszym okresie, aby umożliwić młodym sadzonkom oswojenie się z naturalnymi warunkami atmosferycznymi, należy je przykrywać szkłem albo plastikiem. Ten proces może potrwać kilka dni. Eustoma, posadzona w ten sposób, nie wymaga w przyszłości specjalnej opieki.

Eustoma: podlewanie, nawożenie i przycinanie

Eustoma wymaga umiarkowanego podlewania w miarę wysychania gruntu. Podłoże nie może być zbyt mokre, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Zasilanie składnikami pokarmowymi można rozpocząć po ukorzenieniu się sadzonek, czyli około miesiąca po posadzeniu. Nawóz do tej rośliny powinien zawierać półtora raza więcej potasu niż azotu.

Przy zachowaniu koniecznych warunków, eustoma rozwija kwiaty od lipca do października. Na każdej roślinie, dzięki bujnemu rozgałęzieniu, pojawia się do 30 kwiatów. Regularne przycięcie przekwitłych kwiatów sprzyja wytwarzaniu nowych pąków. Kwitnienie jest wtedy dłuższe i bardziej intensywne.

Jak pielęgnować eustomę?

Długie łodygi eustomy, które czynią kwiaty w wazonie tak eleganckimi, mogą stanowić w ogrodzie pewną wadę. Cienkie pędy z trudem mogą udźwignąć ciężar pełnych i licznych kwiatów. Nie należy się jednak tym zrażać, ponieważ istnieje w sprzedaży mnóstwo ładnych i funkcjonalnych podpórek. Od prawie niewidocznych pierścieni i kratek do dekoracyjnych wiklinowych i metalowych klatek. Więcej o pielęgnacji eustomy, przeczytasz TUTAJ.

 

4,4 (28 opinii)