Porady

Eustoma – kwiat do bukietów. Jak go pielęgnować?

4,5 (36 opinii)

Delikatne, filigranowe kwiaty eustomy przypominają wyglądem tulipany i róże. Trudno uwierzyć, że ich ojczyzną są prerie ciągnące się od Nebraski do Teksasu. Liście eustomy są podłużne do jajowatych, w kolorze niebieskawozielonym. Ze smukłych, skręconych pąków rozwijają się w lipcu i sierpniu dzwonkowate kwiaty. Ich barwa może sięgać od bieli przez róż i fiolet do błękitu i czerwieni. Rozwinięte kwiaty przypominają w swojej subtelności tulipany, a częściowo również maki i róże.

Eustoma, która cieszy się ogromną popularnością jako kwiat do kompozycji bukietowych, może być również uprawiana w ogrodzie i mieszkaniu. Dzięki temu wspaniałe kwiaty eustomy, nazywanej „japońską różą” albo „dzwonkiem prerii”, mogą cieszyć oczy przez długie miesiące.

Jak uprawiać eustomę w ogrodzie?

Najbardziej efektowna i dlatego też najbardziej popularna jest wśród hodowców kwiatów eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum). W zależności od odmiany może mieć kwiaty pełne albo pojedyncze.

Najlepszą porą do sadzenia eustomy do gruntu jest początek lipca. Wysadza się rozsadę; korzystnie jest kupić sadzonki w sklepie, ponieważ ich wyhodowanie we własnym zakresie jest dosyć skomplikowane. W tym czasie rośliny są już wyrośnięte i wkrótce zaczną kwitnąć, utrzymując kwiaty prawie do pierwszych przymrozków.

Sadząc eustomę w ogrodzie, trzeba wybrać dla niej miejsce nasłonecznione lub w lekkim półcieniu. Między roślinami zachować odstępy ok. 15 cm. Pod koniec sierpnia pędy można przyciąć, zostawiając tylko po dwie pary liści. Wtedy pod koniec września roślina zacznie kwitnąć ponownie.

Zimowanie eustomy – czyli jak przedłużyć jej życie

Eustoma jest uprawiana zwykle jako roślina jednoroczna. Jednak, jeśli chce się zachować krzaczki eustomy na przyszły rok, można je wykopać, przesadzić tę roślinę w doniczki i zabrać na zimę do domu. Niektórzy od razu sadzą rośliny w pojemnikach, które zakopują latem w ogrodzie, aby łatwiej było je na jesieni przenosić.

Eustoma - popularny kwiat do kompozycji bukietowych
Eustoma - popularny kwiat do kompozycji bukietowych

Jak uprawić eustomę w doniczce (domu)?

1. Oświetlenie

Dużo światła rozproszonego, bezpośrednie promieniowanie słońca trzeba osłaniać.

2. Podlewanie eustomy

Rosnąc w ogrodzie eustoma może znosić upał i suszę, chociaż oczywiście woli regularne podlewania. Natomiast uprawiana w mieszkaniu musi mieć stale wilgotne podłoże. Jak większość roślin nie znosi jednak nadmiaru wody w doniczce. Nie należy też lać wody na liście. Na wilgotnych liściach może rozwinąć się choroba grzybowa. Z tego samego powodu nie należy eustomy opryskiwać.

3. Temperatura

Optymalna temperatura dla eustomy w dzień wynosi 20-25°C, a nocą ok. 15°C. Zimą, jeśli to możliwe, należy przenieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze 10-12°C.

4. Jak należy nawozić eustomę?

Roślinę tę zasila się nawozem kompleksowym po raz pierwszy po 10-14 dniach od wysadzenia na stałe miejsce. W okresie wzrostu powtarza się nawożenie dwa razy w miesiącu, a w okresie tworzenia pąków kwiatowych – nawozem dla roślin kwitnących.

5. Eustoma - rozmnażanie

Wegetatywne rozmnożenie eustomy jest praktycznie niemożliwe. Sadzonki pędowe nie ukorzeniają się, a podział rośliny też nie przynosi efektu. Samodzielnie można uzyskać młode rośliny z zakupionych nasion. Uprawiane w doniczkach eustomy są z reguły hybrydami i gdyby nawet wytworzyły w domowych warunkach nasiona, to wyrosłe z nich siewki nie odziedziczą cech rośliny macierzystej.

4,5 (36 opinii)