Wiśnia ptasia, czereśnia

Prunus avium

Pokrój:
rozłożysty
Wysokość:
15-30 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
marzec kwiecień
Owocowanie:
czerwiec lipiec
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Burlat' 'Regina' 'Kordia' 'Poznańska' 'Techlovan'

Wiśnia ptasia, czyli czereśnia – pochodzenie

Obszar naturalnego zasięgu tego drzewa owocowego obejmuje Europę, północną Turcję, Kaukaz i północny Iran. W Skandynawii północna granica występowania jest niejasna ze względu na trudności z rozróżnieniem form dzikich i hodowlanych. Dobrze rośnie również w Alpach do wysokości 1500 m n.p.m. Łacińska nazwa gatunkowa, zbieżna zresztą z polską, wskazuje na wyjątkowe zainteresowanie ptaków owocami tego drzewa z rodziny różowatych.

Jak wygląda czereśnia?

Wiśnia ptasia może osiągnąć wiek do 100 lat, wysokość 15 do 25 (30) m i średnicę do 50 cm (czasem 80 cm). Korona jest szeroka i stożkowa. Kora młodych gałęzi jest początkowo zielona, naga, gładka, skórzasta, połyskująca, z czasem staje się czerwonoszara. Naprzemianlegle ustawione liście podzielone są na blaszkę i ogonek. Nieowłosiony ogonek liściowy ma długość 2 do 7 cm i dwa czerwonawe gruczołki nektarowe. Prosta blaszka liściowa ma długość 3 do 15 cm i szerokość 2 do 7 cm. Jest odwrotnie jajowata do eliptycznie jajowatej z zaostrzonym końcem. Krawędź liścia jest nieregularnie i grubo podwójnie piłkowana. Górna strona liścia jest gładka i świeżozielona. Na ciemnozielonej dolnej stronie widać nerwy lekko owłosione. Jesienią liście przebarwiają się na intensywną czerwień i żółć.

Czereśnia – kwitnienie i owocowanie

Na krótkopędach tworzą się prawie siedzące, groniaste kwiatostany składające się przeważnie z dwóch do sześciu kwiatów. Kwiaty rozwijają się razem z liśćmi od kwietnia do maja. Szypułki kwiatowe są gołe i mają długość 2 do 6 cm. Obupłciowe kwiaty o średnicy 2,5 do 3,5 cm są promieniście symetryczne i pięciopłatkowe. Białe, niezrośnięte płatki korony są całobrzegie, odwrotnie jajowate, o długości 9-15 mm. Starsze, wolnostojące drzewa wiśni ptasiej mogą wytworzyć jednocześnie do miliona kwiatów. Owocami są pestkowce kuliste albo elipsoidalne do jajowatych. Mają średnicę od 6 do 25 mm, są zwykle czerwone, ale bywają też odmiany czereśni o owocach żółtych i prawie czarnych.

Komentarze