Eukaliptus sercowaty

Eucalyptus cordata

Pokrój:
rozłożysty
Wysokość:
10-20 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
7-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:

Eukaliptus sercowaty jest gatunkiem drzewa z rodziny mirtowatych. Botaniczna nazwa gatunkowa pochodzi od starogreckich słów εὖ (eu) = piękny, dobry i καλυπτός (kalyptos) = ukryty. Ma to związek z zamkniętym kapturowato kielichem kwiatowym (calyptra), który w stadium pąka „ukrywa” pręciki i słupki. Eukaliptus sercowaty jest gatunkiem endemicznym Tasmanii i występuje na ograniczonym obszarze południowo-wschodniej części wyspy na pogórzu Mount Wellington, w pobliżu Port Arthur i Moogara.

Eukaliptus sercowaty – wiecznie zielone drzewo

Eukaliptus sercowaty rośnie jako wiecznie zielone drzewo, osiągając wysokość 10 do 20 m. Czasem przybiera formę wzrostu eukaliptusów zwaną mallee, bardziej krzewiastą, niż drzewiastą, tworząc liczne pnie. Gładka kora jest biała, szara, zielona albo żółta, często z zielonymi albo purpurowymi plamami. Gruczoły olejowe znajdują się zarówno w korze, jak i w drewnie. Ten gatunek eukaliptusa wykazuje zjawisko heterofilii, które objawia się zróżnicowaniem kształtu liści na tej samej roślinie. Naprzemianległe, siedzące liście na egzemplarzach w średnim wieku są jajowate do okrągłych albo sercowate, całobrzegie, matowe szarozielone lub srebrzystoszare. Jednobarwne, matowe, szarozielone blaszki liściowe na dojrzałych egzemplarzach są jajowate do eliptycznolancetowatych do sercowatych, o długości 5 do 8 cm i szerokości 4 do 7 cm, stosunkowo grube.

Eukaliptus – kwiaty i owoce

Prosty kwiatostan składa się tylko z trzech kwiatów. Szypułka ma długość 5 do 10 mm, pąki kwiatowe siedzące, jajowate o długości 12-15 mm i średnicy 7-8 mm. Daszek od półkulistego do stożkowatego, czasem w formie kapturka z guzikiem pośrodku. Kwiaty są koloru białego albo kremowego, promieniście symetryczne. Owoce są siedzące, jajowato ścięte lub sferyczne, o długości 10-12 mm i średnicy 12-13 mm. W swojej ojczyźnie kwitnie od sierpnia do września.

Eukaliptus sercowaty może być uprawiany w doniczce.

Komentarze