Eukaliptus śnieżny

Eucalyptus pauciflora

Pokrój:
rozłożysty
Wysokość:
8-10 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
7-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
październik listopad grudzień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:

Eukaliptus śnieżny jest gatunkiem wiecznie zielonej rośliny z rodziny mirtowatych. Nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów eu (piękno) i kalyptos (ukryty), co wynika z wyglądu pąków kwiatowych, „kryjących” w swoich kapsułkach kwiaty. Łaciński epitet gatunkowy pauciflora pochodzi od paucus = mało i flos = kwiat, natomiast polski nawiązuje do wyjątkowej zimoodporności tego eukaliptusa.

Eukaliptus śnieżny – ciekawostka

Botaniczna nazwa gatunku pauciflora, czyli „mający mało kwiatów” (skąpokwiatowy) jest myląca, ponieważ efektowne białe kwiaty pojawiają się na drzewie obficie i często. Wytłumaczenie jest bardzo proste: Czeski botanik Franz Wilhelm Sieber, przebywający w 1823 roku w Nowej Południowej Walii, zebrał wiele gatunków roślin i sprowadził je do Europy, aby rozpoznać i opisać. Albo wybrał na miejscu mało reprezentatywny okaz Eucalyptus pauciflora, albo w podróży część pąków kwiatowych odpadła, w każdym razie Sieber uznał, że ten gatunek odznacza się małą liczbą kwiatów i tak został nazwany. Eukaliptus śnieżny występuje w południowo-wschodniej Australii, głównie w Górach Śnieżnych, w Nowej Południowej Walii przez Wiktorię do Tasmanii.

Eukaliptus śnieżny – wygląd rośliny

W obszarach subalpejskich osiąga często wysokość tylko 8 do 10 m, a na równinach dorasta nawet do 20-30 m. Może znieść śnieg i mróz do -20°C. Kora jest gładka, biała do jasnoszarej i połyskująca, ale bywa też czasem czerwonobrązowa i odchodzi pasmami od pnia. Liście są błyszczące w słońcu, grube i woskowe, z wieloma gruczołami olejowymi. Młode są krótkoogonkowe, okrągłe albo szerokolancetowate, o długości 10-15 cm i szerokości 10-14 cm. Pośrednie i dorosłe są lancetowate albo szerokolancetowate, o długości 10-15 cm i szerokości 1,5 do 3 cm, zaostrzone.

Kwiatostany składają się z 5 do 12 kwiatów. Są okrągłe albo spłaszczone, o długości 7-15 cm. Pąki kwiatowe są maczugowate, o długości 5-7 mm i średnicy 4-5 mm, na szypułkach. Daszek pąka półkulisty albo stożkowy, tępo zakończony. W swojej ojczyźnie kwitnie w październiku-grudniu. Owoce są gruszkowate albo półkuliste, o średnicy 6-7 mm, na krótkich szypułkach. 

Komentarze