Trzmielina pospolita, europejska

Euonymus europaeus

Pokrój:
wyprostowany
Wysokość:
2-6 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Red Cascade' 'Argentovariegatus' 'Atropurpureus'

Trzmielina europejska, pospolita - charakterystyka

Trzmielina pospolita albo zwyczajna jest jednym z dwóch dziko rosnących w Polsce gatunków trzmieliny, rośliną z rodziny dławiszowatych. Podobnie jak jej egzotyczne kuzynki bywa sadzona w ogrodach jako roślina ozdobna. Występuje przede wszystkim w Europie Środkowej. Na północy dochodzi do Irlandii, południowej Szkocji i Szwecji. Na południu do północnej Hiszpanii, Sycylii i środkowej Grecji.

Odporna na mróz i piękna trzmielina

Trzmielina pospolita osiąga jako mocno rozgałęziony, wyprostowany krzew wysokość do 3 m, a w formie małego drzewa – do 6 m. Łodygi są w przekroju poprzecznym czworokątne, początkowo z zieloną, a potem z szarobrązową korą. Bywają na nich dwie do czterech wąskie listwy korkowe. Krzew jest odporny na wiatr i mróz. Liście ustawione naprzeciwlegle mają ogonek liściowy i długość 3 do 12 cm. Są jajowate do lancetowatych z krawędzią delikatnie karbowaną albo piłkowaną. Liście są z obu stron nieowłosione. Wykazują piękne, jaskrawe przebarwienie w okresie jesieni.

Kwitnienie i owocowanie trzmieliny pospolitej

Trzmielina pospolita kwitnie od maja do czerwca. Niepozorne, bladozielonawe, drobne kwiaty tworzą baldaszkowe kwiatostany na końcach gałązek. Kwiaty są obupłciowe, czteropłatkowe. Nektar wabi wiele gatunków owadów, szczególnie mrówki i muchówki. Owoce dojrzewają we wrześniu do października i otwierają się czterema klapkami. Purpuroworóżowe do karminowoczerwonych torebki są czworokątne, mają szerokość 1 do 1,5 cm i zawierają jedno do czterech nasion. Białe, jajowate nasiona o długości 5 do 7 mm są otoczone cienką, pomarańczową osłonką. Zwisają na wydłużonej szypułce z otwartej torebki.

Uwaga! Trzmielina pospolita jest trująca!

Wszystkie części trzmieliny pospolitej są trujące. Szkodliwe związki chemiczne znajdują się przede wszystkim w nasionach. Ich spożycie prowadzi do bólu brzucha, mdłości i wymiotów. Glikozydy działają też na mięsień sercowy, nerki, wątrobę i układ krążenia. Atrakcyjnie wyglądające owoce trzmieliny pospolitej mogą być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Komentarze