Trzcinnik ostrokwiatowy

Calamagrostis × acutiflora

Pokrój:
wyprostowany
Wysokość:
50 cm-1,8 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Karl Foerster' 'Avalanche' 'Overdam' 'Eldorado'

Trzcinnik - wieloletnia trawa ozdobna do ogrodu

Trzcinnik ostrokwiatowy jest mieszańcem Calamagrostis arundinacea (trzcinnik leśny) i Calamagrostis epigejos (trzcinnik piaskowy). Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów kalamos = trzcina i agrostis = trawa na paszę. Należy do rodziny wiechlinowatych.

Trzcinnik ostrokwiatowy jest wieloletnią rośliną trawiastą. Tworzy gęste, wyprostowane kępy o wysokości 50 do 120 cm (czasem do 180 cm) i średnicy ok. 60 cm. Blaszki liściowe są równowąskie, jasnozielone z bladożółtą krawędzią. Mają długość 40 do 90 cm i szerokość do 1 cm. Latem, od czerwca do sierpnia, wśród kęp liści pojawiają się łodygi kwiatowe z wiechowatymi kwiatostanami. Wiechy są szerokie, luźne, w kolorze purpurowym. Z czasem przyjmują barwę szaroróżową, aż wreszcie stają się słomkowe i wąskie.

Przeczytaj także: Trawy ozdobne: gatunki, sadzenie, pielęgnacja

Trzcinnik ozdabia ogród niemal przez cały rok

Trzcinnik ostrokwiatowy, jako trawa ozdobna, wykazuje w ogrodzie cechy dekoracyjne przez cały niemal rok. Wczesną wiosną, po ścięciu starych źdźbeł trawy, pojawia się świeża zieleń młodych liści. Łukowato wyginają się od środka na boki. Purpurowe i różowe wiechy kwiatostanów trzcinnika zwracają uwagę w okresie letnim. Pozostawione po przekwitnieniu zdobią ogród, kiedy większość roślin zwiędła już i poszarzała. Szczególne efekty powstają na suchych wiechach traw poprószonych śniegiem albo obsypanych kryształkami szronu.

Z czym łączyć trzcinniki w ogrodzie?

Trzcinnik ostrokwiatowy nadaje się doskonale do ogrodów wrzosowych, orientalnych oraz zbliżonych do naturalnych. Może być tez użyty na rabaty, do pojemników albo na suche bukiety.

Komentarze