Trzcinnik ostrokwiatowy
Calamagrostis × acutiflora
Trzcinnik - wieloletnia trawa ozdobna do ogrodu
Trzcinnik ostrokwiatowy jest mieszańcem Calamagrostis arundinacea (trzcinnik leśny) i Calamagrostis epigejos (trzcinnik piaskowy). Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów kalamos = trzcina i agrostis = trawa na paszę. Należy do rodziny wiechlinowatych.
Trzcinnik ostrokwiatowy jest wieloletnią rośliną trawiastą. Tworzy gęste, wyprostowane kępy o wysokości 50 do 120 cm (czasem do 180 cm) i średnicy ok. 60 cm. Blaszki liściowe są równowąskie, jasnozielone z bladożółtą krawędzią. Mają długość 40 do 90 cm i szerokość do 1 cm. Latem, od czerwca do sierpnia, wśród kęp liści pojawiają się łodygi kwiatowe z wiechowatymi kwiatostanami. Wiechy są szerokie, luźne, w kolorze purpurowym. Z czasem przyjmują barwę szaroróżową, aż wreszcie stają się słomkowe i wąskie.
Przeczytaj także: Trawy ozdobne: gatunki, sadzenie, pielęgnacja
Trzcinnik ozdabia ogród niemal przez cały rok
Trzcinnik ostrokwiatowy, jako trawa ozdobna, wykazuje w ogrodzie cechy dekoracyjne przez cały niemal rok. Wczesną wiosną, po ścięciu starych źdźbeł trawy, pojawia się świeża zieleń młodych liści. Łukowato wyginają się od środka na boki. Purpurowe i różowe wiechy kwiatostanów trzcinnika zwracają uwagę w okresie letnim. Pozostawione po przekwitnieniu zdobią ogród, kiedy większość roślin zwiędła już i poszarzała. Szczególne efekty powstają na suchych wiechach traw poprószonych śniegiem albo obsypanych kryształkami szronu.
Z czym łączyć trzcinniki w ogrodzie?
Trzcinnik ostrokwiatowy nadaje się doskonale do ogrodów wrzosowych, orientalnych oraz zbliżonych do naturalnych. Może być tez użyty na rabaty, do pojemników albo na suche bukiety.
Komentarze