Trawa pampasowa

Cortaderia selloana

Pokrój:
strzelisty
Wysokość:
45 cm-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
7-14 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Pumila' 'Splendid Star' 'Sunningdale Silver' 'Patagonia' 'White Feather' 'Evita'

Trwa pampasowa (kortaderia pampasowa) - charakterystyka

Trawa pampasowa, albo kortaderia pampasowa jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny wiechlinowatych, jedną z najbardziej popularnych traw ozdobnych. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa na obszarze południowej Brazylii, Urugwaju. Paragwaju, Chile i Argentyny. Rośnie tam na subtropikalnych trawiastych stepach nazywanych pampą. Botaniczna nazwa rodzajowa Cortaderia pochodzi od hiszpańskiego cortar = ciąć, siekać i nawiązuje do naprawdę niebezpiecznie ostrych krawędzi źdźbeł trawy.

Jak wygląda trawa pampasowa? Jakie ma kwiaty?

Trawa pampasowa osiąga wysokość od 45 do 300 cm. Tworząca gęste kępy roślina jest przeważnie dwupienna, co oznacza, że kwiatostany żeńskie i męskie rozwijają się na różnych egzemplarzach. Kępy trawy składają się gęsto stojących, niebieskozielonych liści o długości od jednego do dwóch metrów. Blaszki liści są zwiedzające się i mają ostre krawędzie.

Od sierpnia do września tworzą się puszyste wiechy kwiatostanów. Są osadzone na długich pędach sięgających nawet trzech metrów wysokości. Efektowne wiechy są srebrzystobiałe, rzadziej kremowe, czerwonawe albo purpurowe i mają długość 30 do 100 cm. Bardziej dekoracyjne są żeńskie egzemplarze trawy.

Trawy pampasowe w ogrodzie

Trawa pampasowa jest uprawiana w ogrodach od około 1843 roku. Znajduje różnorodne zastosowanie: jako bylina w formie solitera, roślina rabatowa albo z przeznaczeniem na kwiaty cięte i suche bukiety. Istnieje kilka odmian hodowlanych o różnej barwie kwiatostanów. W niektórych regionach Europy, między innymi we Francji, Hiszpanii i Portugalii, trawa pampasowa znajduje tak korzystne warunki, że staje się gatunkiem inwazyjnym.

Komentarze