Tojad ogrodowy

Aconitum × cammarum L.

Pokrój:
Wysokość:
80 cm-1,2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Grandiflorum Album’ ‘Bicolor‘ 'Eleonora' 'Stainless Steel' 'Unicum'

Pochodzenie

Tojad jest rodzajem botanicznym roślin z rodziny jaskrowatych, liczącym ponad 200 gatunków. Silnie trujące właściwości tej rośliny były znane już w dalekiej starożytności. Grecy i Chińczycy zatruwali tojadem strzały, w Nepalu dodawano go do przynęty na duże drapieżniki, w czasie wojen zatruwano nim wodę pitną. Tojadem został podobno otruty sławny chan Timur. Stopień szkodliwości tojadu zależy od gleby i klimatu oraz wieku rośliny. Tojad jest uprawiany jako bylina ozdobna o oryginalnych, efektownych kwiatach. Szczególnie pięknie wygląda hybryda dwóch gatunków Aconitum variegatum i Aconitum napellus, czyli popularny tojad ogrodowy.

Jak wygląda tojad ogrodowy?

Tojad ogrodowy łączy w sobie cechy obu gatunków rodzicielskich i posiada ciekawsze, często dwukolorowe kwiaty. Dzięki temu już dawno zyskał sobie sympatię ogrodników, występując w formie różnych odmian. Jest byliną dorastającą do wysokości 80-120 cm. Łodygi są okrągłe, prawie nagie, ulistnione. Jasnozielone liście mają długie ogonki. Blaszka liściowa jest połyskująca, sercowato-okrągła, podzielona, z grubo ząbkowanymi romboidalnymi działkami.

Kwiaty tojadu ogrodowego

Tojad jest rodzajem botanicznym roślin z rodziny jaskrowatych Tworzą luźne grona na szczycie łodygi, w dolnej części rozgałęzione. Kwiaty są duże z jedwabistym połyskiem. Charakterystyczny hełm jest zaokrąglony z krótkim odgiętym do góry noskiem.

Czy tojad jest szkodliwy?

Wszystkie części rośliny są bardzo trujące. Tojad należy do najbardziej trujących roślin w Europie. Spożycie nawet niewielkiej ilości rośliny prowadzi z reguły do niewydolności serca i zatrzymania oddechu. Dawka śmiertelna dla dorosłych wynosi 3-6 mg akonityny – trującego alkaloidu.

Komentarze