Storczyk falenopsis

Phalaenopsis

Pokrój:
opadający zwarty
Wysokość:
30-70 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4,5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Avila' 'Valera' 'Mahela' 'Atens' 'Xerxes' 'Brother Little Amaglad' 'Vivien' 'Verona Yellow'

Falenopsis - charakterystyka storczyka, gatunki

Falenopsis to nie gatunek storczyka, ale cały rodzaj botaniczny roślin z rodziny storczykowatych. Jest to rodzina niezwykle liczna, do której zalicza się około 1000 rodzajów i od 15 do 30 tysięcy gatunków. Konkurować z nią może jedynie rodzina astrowatych z podobnym bogactwem roślin. Pierwszego przedstawiciela rodzaju falenopsis znalazł i opisał niemiecki przyrodnik i podróżnik Georg Eberhard Rumpf (1627-1702) na wyspie Ambon (archipelag Moluki). W 1752 roku szwedzki podróżnik Pehr Osbeck znalazł jeszcze jedną roślinę na wysepce w pobliżu wyspy Ternate (na morzu Moluckim) i przesłał zielnik do Karola Linneusza. Ten opisał ją pod nazwą Epidendrum amabilis. W 1825 roku niemiecki botanik Carl Ludwig Blume obserwując dżunglę o zmierzchu wziął kwiaty storczyków za białe nocne motyle. Na pamiątkę swojej pomyłki nazwał Blume rodzaj botaniczny Phalaenopsis, co znaczy „podobny do ćmy”. Stąd używana do niedawna polska nazwa „ćmówka”, jako tłumaczenie nazwy botanicznej. Obecnie stosuje się spolszczenie „falenopsis”.

Przeczytaj także: Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak go pielęgnować?

Jak wygląda storczyk falenopsis?

Wszystkie gatunki storczyka falenopsis rosną tylko w górę i nie tworzą bocznych pędów. Większość z nich używa gałęzi i pni drzew za podpory, a niektóre żyją na porośniętych mchem skałach. Łodyga jest silnie skrócona, a liście szerokie i skórzaste. Są wiecznie zielone, ich długość wynosi od 5 do 30 (60) cm. Niektóre gatunki mają na liściach piękny marmurkowy rysunek. Dolne liście stopniowo obumierają, a każdego roku przyrasta jeden albo dwa nowe. Z kątów dolnych liści wyrastają korzenie powietrzne, długie i liczne, pokryte gąbczastą warstwą (welamen).

Kwiaty storczyka

Pędy kwiatostanowe wyrastają w kątach liści. Mają długość do 60 cm, a czasem do 150 cm. Są wzniesione, wygięte albo zwisające. Niektóre gatunki tworzą każdego roku jeden albo kilka kwiatostanów, inne zaś rozwijają kwiaty przez wiele lat na tym samym pędzie. Wielkość kwiatów waha się w zależności od gatunku i odmiany od 1-2 cm do 15 cm i więcej.

Komentarze