Dracena obrzeżona

Dracaena marginata

Pokrój:
smukły wzniesiony
Wysokość:
1-2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,8-7,4 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Odmiany:
'Colorama' 'Bicolor' 'Tricolor' 'Magenta' 'Tigra' Norjim'

Dracena obrzeżona jest botaniczną (nie hodowlaną) odmianą draceny odwróconej. Inna jej nazwa brzmi: Dracaena reflexa var. angustifolia Baker. Jej ojczyzną są wyspy zachodniej części Oceanu Indyjskiego, m.in. Madagaskar, Mauritius, Seszele, Czagos. Należy do rodziny szparagowatych. W uprawie doniczkowej spotyka się liczne odmiany hodowlane draceny obrzeżonej.

Dracena obrzeżona - roślina wiecznie zielona

Dracena obrzeżona jest wiecznie zieloną, zdrewniałą rośliną. Ma dosyć mocny wzrost i tworzy smukły, wysoki pień. Liście o długości 30 do 40 cm i szerokości zaledwie 2 cm są równowąskie do lancetowatych. Kolor liści może być, w zależności od odmiany, zielony z żółtą obwódką, różowo-kremowozielony albo ciemnozielony z czerwonym obrzeżem.  

Dracena jest trująca!

Dracena jest uważana za roślinę trującą, i to w każdej jej części. Odpowiedzialne za to są saponiny, związki chemiczne zaliczane do glikozydów, lekko trujące dla ludzi. Bardziej wrażliwe na te substancje są zwierzęta, jak koty, psy albo króliki. Próba skubania przez nie liści może skończyć się lekkim zatruciem i biegunką. Jednak z reguły zwierzęta unikają roślin, które im szkodzą. Dla ludzi, także dla małych dzieci, dracena nie przedstawia większego zagrożenia, ponieważ jej liście są tak gorzkie, że trudno je przełknąć.

Roślina oczyszczająca powietrze...

Agencja NASA prowadziła badania poszukując roślin, które mogłyby oczyszczać powietrze na stacjach kosmicznych. Dracena obrzeżona znalazła się na liście roślin szczególnie zaangażowanych w pochłanianie z powietrza benzolu, formaldehydu, trójchloroetylenu oraz amoniaku.     

Komentarze