Dendrobium szlachetne (nobile)

Dendrobium nobile

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
60-90 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4,5-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
styczeń luty marzec
Owocowanie:
Kolekcje:
balkonowa doniczkowa

Dendrobium nobile - storczyk - Dendrobium szlachetne

Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych. Nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów δένδρον (dendron) = drzewo i βίος (bios) = życie. Ten rodzaj orchidei żyje epifitycznie na pniach drzew, rzadziej jako litofit na skałach pokrytych mchem. W naturalnym środowisku występuje w Nepalu, Indiach, Butanie, Birmie, na północy Tajlandii, w Laosie, Wietnamie i południowych Chinach. Rośnie w górskich lasach, na wysokości od 200 do 2000 m.

Przeczytaj także: Storczyk dendrobium – jak go uprawiać i pielęgnować w domu?

Dendrobium tworzy pesudobulwy

Dendrobium szlachetne jest rośliną tworzącą pseudobulwy. Są to zgrubiałe, nadziemne odcinki łodygi, często spotykane u orchidei, pełniące funkcje gromadzenia wody i składników odżywczych, a także funkcję asymilacyjną. Odznaczają się wzrostem sympodialnym (wieloosiowym), to znaczy, że boczne odgałęzienia mogą przejmować prowadzenie pędu. Takie odgałęzienia są również typowe dla roślin kłączowych. Pseudobulwy dendrobium szlachetnego w pierwszej fazie rozwoju rośliny są wyprostowane, maja długość 60 do 90 cm i średnicy 1,5 do 2 cm. Dojrzałe pseudobulwy zrzucają wszystkie liście i stopniowo przybierają żółtawy kolor. Po 2-4 latach obumierają. Na wierzchołkach starych pseudobulw tworzą się młode. Liście wyrastają na całej długości pseudobulwy. Mają kształt równowąski albo lancetowaty, długość 7 do 10 cm. Opadają po dojrzeniu pędów.

Zobacz także: Najpiękniejsze storczyki - 20 zdjęć!

Kwiaty i termin kwitnienia Dendrobium szlachetnego

Z węzłów na dwuletnich pędach tworzą się krótkie kwiatostany złożone z dwóch do czterech kwiatów. Pojedyncze kwiaty mają średnicę 6 do 8 cm, są pachnące o woskowej teksturze. Ich kolor jest zmienny: listki mogą być od bladoliliowych do różowych, gardziel z ciemnoliliową plamą. Utrzymują się na pędzie przez 3 do 6 tygodni. Dendrobium szlachetne kwitnie od stycznia do marca.

Komentarze