Rozchodnikowiec okazały

Hylotelephium spectabile

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
30-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
sierpień wrzesień
Owocowanie:
Kolekcje:
Odmiany:
'Bertram Anderson' 'Brilliant' 'Carmen' 'Frosty Morn' 'Stardust'

Rozchodnikowiec okazały - piękny sukulent w ogrodzie i doniczce

Rozchodnikowiec okazały jest sukulentem liściowym z rodziny gruboszowatych. Jego ojczyzną są północne Chiny i Korea, gdzie rośnie na skalistym i żwirowym podłożu. Pierwszy opis tej rośliny pod nazwą Sedum spectabile został wykonany w 1866 roku przez francuskiego botanika Alexandra Boreau. W 1977 roku japoński botanik Hideaki Ohba przeprowadził rewizję rodzaju Sedum (rozchodnik), wydzielając z niego nowe rodzaje, m.in. Hylotelephium. Należy do niego 28 gatunków, w tym rozchodnikowiec okazały.

Rozchodnikowiec okazały - jak wygląda?

Ten sukulent dorasta od 30 do 50 cm wysokości. Łodygi są wyprostowane, grube, bez rozgałęzień. Liście są najczęściej ustawione naprzeciwlegle albo skrętolegle. Są jasnozielone z niebieskim woskowym nalotem, mięsiste, owalne o długości 2,5 do 10 cm i szerokości 0,8 do 5 cm. krawędź liścia jest gładka albo ząbkowana.

Kwiaty tworzą na szczycie łodygi kwiatostan w postaci podbaldachu o szerokości 7 do 11 cm. Obupłciowe, promieniście symetryczne kwiaty mają średnicę ok. 1 cm i są zwykle pięciopłatkowe. Kwiaty mają kolor różowy do ciemnoczerwonych, rzadko biały. Kwiaty rozwijają się od sierpnia do września.

Zastosowanie rośliny: rabaty, skalniaki, wnętrza

Rozchodnikowiec okazały występuje w uprawie ogrodowej w wielu odmianach. Nadaje się na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych, na obrzeża ścieżek i do obsadzania murków i skarp. Może być też uprawiany w doniczkach.

Komentarze