Powojnik alpejski 

Clematis alpina

Pokrój:
kompaktowy wzniesiony
Wysokość:
30 cm-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Clematis Ruby' 'Clematis Willy' 'White Columnin'

Powojnik alpejski (clematis) - występowanie i podgatunki

Powojnik alpejski należy do rodziny licznej jaskrowatych, jest więc spokrewniony z wieloma znanymi roślinami, jak jaskier, sasanka, zawilec, czy ostróżka. W naturze obszar występowania tego powojnika obejmuje umiarkowane rejony Eurazji – od Francji na zachodzie, do Japonii na wschodzie i od Skandynawii na północy do Pakistanu na południu. Występuje w kilku podgatunkach, np.: Clematis alpina (L.) Mill. subsp. alpina – w europejskich górach, Clematis alpina subsp. ochotensis (Pall.) Kuntze – wschodnia Syberia, Korea, Japonia, Clematis alpina subsp. sibirica (Mill.) Kuntze – Europa Północna i Północno-Wschodnia oraz Azja. Występuje również w Polsce w Tatrach, Pieninach i Bieszczadach.

Powojnik alpejski, clematis - efektowne pnącze do ogrodu

Powojnik alpejski jest pnączem o cienkich i elastycznych łodygach. Zdrewniałe pnące albo płożące się pędy dorastają od 30 do 300 cm długości. Ogonki liściowe służą do przytrzymywania się podpór. Liście są ustawione naprzeciwlegle i podzielone na trzy działki. Mają kolor jasnozielony, na górnej stronie nagie i owłosione na dolnej.

Sprawdź artykuł -> Clematis – najpiękniejsze odmiany powojników

Okres kwitnienia trwa od maja do sierpnia. Kwiaty na długich szypułkach mają średnicę 2,5 do 4 (6) cm. Rozwijają się na zeszłorocznych pędach. Czteropłatkowe, dzwonkowate kwiaty mają kolor niebieskofioletowy, zwisają na szypułkach. Bywają też odmiany ogrodowe o kwiatach różowych, białych albo czerwonobrązowych. Owocami powojnika alpejskiego są niełupki zebrane w gęstą kulę.

Uwaga! Powojniki zawierają szkodliwe dla człowieka substancje!

Powojnik alpejski, jak większość jaskrowatych, zawiera substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Głównym związkiem z tej grupy jest protoanemoniny powodująca podrażnienia skóry.

Komentarze