Ostrokrzew kolczasty

Ilex aquifolium

Pokrój:
zwarty krzaczasty wzniesiony
Wysokość:
1-15 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
wrzesień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Argentea Marginata' 'Aurea' 'Golden Princess' 'Myrtifolia' 'Harpune' 'Ferox Argentea'

Ostrokrzew kolczasty jest jednym z ponad 300 gatunków swojego botanicznego rodzaju, należącego do również licznej rodziny ostrokrzewowatych. Jego ojczyzną są regiony Europy z niezbyt suchymi latami i łagodnymi zimami, będące pod wpływem Atlantyku. W Europie Południowej oraz w Afryce Północnej rośnie tylko w położeniach górskich, gdzie znajduje odpowiednie warunki klimatyczne. Poza naturalnym miejscem występowania, ostrokrzew kolczasty dziczeje i jako neofit bywa gatunkiem inwazyjnym (na przykład w Kalifornii).

Wygląd

Ostrokrzew kolczasty jest wiecznie zielonym krzewem albo drzewem. Jako krzew dorasta od 1 m do 5 m wysokości, a jako drzewo – od około 5 do 15 m. Korona jest gęsto rozgałęziona, stożkowa. Młode gałęzie są zielone i gęsto owłosione; z wiekiem stają się jednak gołe. Także kora na pniu długo pozostaje zielona i dopiero późno robi się czarnoszara. Średnica pnia dochodzi do 50 cm. roślina dożywa do 300 lat. Naprzemianlegle ustawione liście mają ogonki długości 10 do 15 mm. Blaszka liściowa jest stosunkowa gruba i skórzasta, na górnej stronie połyskująca i ciemnozielona, a na dolnej – żółtozielona. Blaszka liściowa jest eliptyczna, w górnym końcu zaostrzona. Krawędzie liści w dolnych obszarach rośliny są zaopatrzone w kolce. Wraz z wysokością rośliny „kolczastość” rośliny maleje i występują liście całkowicie pozbawione ochrony.

Rośliny idealne na żywopłot - SPRAWDŹ.

Kwiaty

Okres kwitnienia występuje pod koniec wiosny i trwa od maja do początku czerwca. Ostrokrzew kolczasty jest gatunkiem dwupiennym; kwiaty męskie i żeńskie występują na dwóch różnych egzemplarzach. Daje się zauważyć wyraźna przewaga liczbowa egzemplarzy męskich nad żeńskimi. Groniaste kwiatostany rozwijają się na ubiegłorocznych pędach. Mało efektowne, jednopłciowe kwiaty mają średnicę ok. 8 mm, składają się z czterech (rzadko z pięciu) płatków. Są białe albo czasem czerwonawe.

Owoce

Dojrzałe pestkowce mają kolor intensywnie czerwony. Ich średnica wynosi 8 do 10 mm. Są okrągłe, połyskliwe i soczyste. Owoce utrzymują się na roślinie w ciągu zimy.

Komentarze