Niezapominajka leśna

Myosotis sylvatica

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
15-45 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
‘Nina Blue’ ‘Nina Rosea’ ‘Rosylva’ ‘Snowsylva’

Niezapominajka leśna jest bliską krewną niezapominajki błotnej i polnej, i pochodzi jak one z rodziny ogórecznikowatych. Nazwa rodzajowa Myosotis nawiązuje do podobieństwa liści do mysiego ucha, a epitet gatunkowy oznacza dosłownie „leśna”. Jest rozpowszechniona w Eurazji, gdzie występuje w lasach liściastych i wilgotnych zaroślach.

Leśna ozdoba w ogrodzie, czyli piękna niezapominajka

Niezapominajka leśna jest rośliną dwuletnią do wieloletniej. Dorasta od 15 do 45 cm wysokości. Liście wyglądają, jakby wyrastały z ziemi albo siedzą na łodydze. Są ustawione naprzemianlegle, jajowate do lancetowatych i delikatnie owłosione. Łodyga jest wyprostowana i przeważnie gęsto rozgałęziona. Roślina tworzy nadziemne rozłogi.

Kwitnienie niezapominajki

Kwiaty niezapominajki leśnej rozwijają się od maja do lipca. Kwiaty są obupłciowe i mają symetrię promienistą. Zebrane w kwiatostany skrętki, z czasem rozluźniają się w postać grona. Korona początkowo czerwonawo fioletowa staje się później błękitna, składa się z pięciu płatków. Zmiana barwy kwiatów w okresie kwitnienia wynika ze zmiany wartości pH w kwiatach. Z biegiem czasu komórki kwiatowe stają się coraz bardziej zasadowe. Płasko ułożone tworzą tarczę o średnicy od 6 do 9 mm. W środku korony znajduje się żółty pierścień, który służy do zwabienia i ukierunkowania owadów zapylających. Roślina posiada bardzo małe ziarna pyłku, co w przypadku gatunków owadopylnych nie jest zwyczajne. Tak drobny pyłek jest cechą roślin wiatropylnych. Niezapominajka leśna tworzy mieszańce z innymi gatunkami. W uprawie ogrodowej znajduje się kilka odmian różniących się kolorem kwiatów.

Komentarze