Narcyz żonkil

Narcissus jonquilla

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
15-50 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Dutch Master' 'Golden Harvest' 'Unsurpassable' 'Beersheba' 'Primeur'

Narcyz żonkil jest gatunkiem wieloletniej rośliny zielnej cebulowej z rodziny amarylkowatych. Nazwa gatunkowa pochodzi od francuskiego jonquille (żonkil, żółty narcyz), a to z kolei słowo nawiązuje do hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco (trzcina, sitowie). Jest rozpowszechniony w Europie Południowej, zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim oraz na północy Afryki, w Algierii. Zadomowił się i zdziczał żonkil nawet w Dalmacji, na Bałkanach. Obok gatunku botanicznego i naturalnych hybryd, dostępnych jest wiele odmian tego narcyza.

Jak wygląda narcyz żonkil?

Cebula jest jajowata, o średnicy do 2,5 cm, ciemnobrązowa. To ona stanowi organ przetrwalnikowy rośliny. Mało liczne liście (przeważnie nie więcej niż cztery) są proste, równowąskie, do 50 cm długości i do 0,5 cm szerokości, ciemnozielone. Przypominają sitowie – stąd nazwa botaniczna.

Kwiaty narcyza - kwitnienie i wygląd

Łodyga kwiatowa ma długość do 35 cm, lekko spłaszczona, u podstawy grubsza niż u góry. Rozwijają się na niej z reguły dwa do sześciu kwiatów o średnicy ok. 2,5 cm. Owalne płatki kwiatów są czysto żółte. Kwiaty narcyza żonkila wydzielają delikatny, bardzo charakterystyczny zapach. Stanowi on ważną zaletę rośliny. Okres kwitnienia przypada na połowę kwietnia i maj, czyli później niż innych dzikich narcyzów. Wyjątkiem jest Narcissus serotinus, który w naturalnym środowisku kwitnie jesienią.

Komentarze