Miskant olbrzymi

Miscanthus × giganteus

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
2-3 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Meidl' 'Jubilar'

W przypadku tej trawy o imponujących rozmiarach chodzi o naturalną hybrydę miskantu chińskiego (M. sinensis) i miskantu cukrowego (M. sacchariflorus). Miskant olbrzymi pochodzi z Japonii, a około 1935 roku trafił przez Danię do Europy Centralnej. Pod względem botanicznym należy do rodziny wiechlinowatych. Dokładne miejsce powstania tej krzyżówki nie został określony. Przyjmuje się, że nastąpiło to w subtropikalnym regionie centralnej Japonii.

Sprawdź również informacje na temat miskanta chińskiego - TUTAJ.

Wysoka trawa do efektownych ogrodów

Miskant olbrzymi, jak sama nazwa wskazuje, osiąga imponującą wysokość. W naszych warunkach może dorastać do 300-400 cm. Rośnie wyprostowany, tworząc zwarte kępy. W przeciwieństwie do miskantu cukrowego nie tworzy rozchodzących się kłączy. Ciemnozielone liście miskantu olbrzymiego są mocne, równowąskie, o szerokości od 2,5 do 3 cm. Ustawione są na łodydze kaskadowo. Jesienią wykazują interesujące żółtawobrązowe przebarwienie. Z nastaniem zimy miskant traci swoje liście, a łodygi pozostają tworząc, obsypane śniegiem albo szronem, czarujący widok.

Miskant olbrzymi - kiedy kwitnie?

Miskant olbrzymi potrzebuje do kwitnienia stale ciepłego lata, dlatego w naszych warunkach nie często wytwarza kwiaty. Jednak w odpowiednich warunkach także u nas mogą się pojawić od października filigranowe wiechy kwiatów miskantu. Są najpierw różowe, a z czasem przebarwiają się na kolor srebrzystobiały i unoszą się nad rośliną.

Miskant w ogrodzie - zastosowanie i kompozycje

Latem i jesienią miskant olbrzymi – posadzony grupowo – zapewnia efektowną i szczelną zasłonę. Jako soliter przyciąga uwagę swoim niezwykłym wyglądem. Pięknie wygląda w pobliżu sadzawek i oczek wodnych, gdzie może odbijać się w wodzie. Ponieważ dolne liście tej ozdobnej trawy pod koniec lata brązowieją i stopniowo obumierają, podsadza się pod miskantem astry, aksamitki, sadziec (Eupatorium) albo inne małe trawy, jak trzęślica.

Komentarze